آشنایی با اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ، از مهم ترین مواردی است که افراد، مجموعه ها و سازمان های فعالی در زمینه های مختلف، باید برای برند سازی محصول و یا خدمات خود به آن ها دقت نمایند. بله! افراد زیادی فکر می کنند که برای اجرای یک استراتژی بازاریابی و برندسازی، هیچ اصول اولیه ای وجود ندارد و بر اساس یک سری دانسته های تئوری، در این مسیر قدم می گذارند. باید بگوییم که این روش اساساً غلط بوده و درصد به موفقیت رسیدن این تئوری نیز بسیار پایین می‌باشد.

اهمیت برندینگ یا برندسازی در کسب و کار


همه می دانیم که برندینگ و یا برندسازی از مهم ترین بخش های هر کسب و کار بزرگ و کوچکی محسوب می شود. اگر یک کسب و کار بخواهد در این بازار پررقابت به صورت حرفه ای و موفق عمل کند، نیاز دارد که ابتدا آشنایی کامل با اصول اولیه برندسازی یا برندینگ پیدا کرده و به آن ها تسلط پیدا کند. در واقع ضرورت برندسازی و برندینگ در کنار همین اصول ساده است که معنا می یابد. البته که افراد و مجموعه های فعال زیادی هستند که در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت می کنند و افراد را برای رسیدن به یک شرایط ثابت در برندینگ و برند سازی یاری می نمایند.

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

ببینید به بیان خیلی ساده؛ برند هر مجموعه نشان دهنده ی اعتبار و رزومه ی آن مجموعه می‌باشد. بنابراین محدوده ی زمانی که افراد تلاش می کنند تا برندسازی و برندینگ را انجام دهند، بسیار مهم است. برندسازی خیلی چیزها را تنها با ارائه ی یک کلمه و یا یک عبارت، به مشتریان شما القا می کند. یک مثال خیلی ساده درباره ی این القای اطلاعات این است که مثلا یک برند به مشتریان خود نشان می دهد که که در این سال ها محصولاتی با کیفیت فوق العاده بالا و در عین حال قیمت بالا ارائه داده است. بنابراین فعالیت این برند در این سال ها در زمینه ی برندسازی و برندینگ، مسیر برندینگ را به این سمت می برد که مشتریان با شنیدن تنها نام یک برند به این موضوع پی ببرند که محصولات این مجموعه دارای کیفیت عالی اما با قیمت به همان نسبت بالا هستند. همین چند خط توضیح ساده، بیانگر یک برندسازی درست و موفق می‌باشد. در ادامه درباره ی اصول اولیه برندسازی یا برندینگ بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید :

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ شامل چه مواردی می شوند ؟


مرحله ی اول : تحقیق و بررسی
قدم گذاشتن در عرصه ی برندینگ و برندسازی به یک بررسی و تحقیقات گسترده در زمینه های مختلف فعالیت مجموعه احتیاج دارد. در واقع افراد فعال در این زمینه ابتدای باید به یک تجزیه و تحلیل دقیق از گزاره ارزش، سند چشم انداز، بیانیه ی ماموریت، طرح کسب و کار، طرح های بازاریابی کسب و کار، گزارش سالانه، نمودار سازمان، تحقیقات بازار موجود، نمودار سازمان، انتشارات مطبوعاتی، مصاحبه با کارکنان مجموعه، بررسی وب سایت، بررسی خبرنامه و بروشورها سازمان و غیره بپردازد. پس از تحقیق و بررسی دقیق این موارد، نیاز است که رقبای موفق مجموعه شناسایی شوند و عملکرد آن ها نیز به دقت مورد بررسی قرار گیرد. این تحقیقات و بررسی های اولیه به شما کمک می کند که گام های محکم تری در مسیر اجرای اصول اولیه برندسازی یا برندینگ بردارید.
مرحله ی دوم : تعریف برند
این مرحله شامل این می شود که مجموعه ی مورد نظر باید تعیین کند که آیا می خواهد عمل برندینگ برای کل مجموعه انجام شود یا تنها برای یک سری محصول خاص! تعیین این مسیر به شما کمک می کند که در مسیر برندسازی از خط مشی تعیین شده خارج نشوید و درست تر عمل نمایید.

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

مرحله ی سوم : تعیین جایگاه برند
باید ببیند که می خواهید برندتان در چه جایگاهی قرار گیرد؛ به منظور انجام این کار نیاز است که ابتدا بدانید که بازار هدف و مخاطبین شما کجاها هستند. سپس این بازارها را به دسته های کوچک تر تقسیم کنید تا بتوانید مدیریت آن ها را راحت تر انجام دهید. در واقع مهم است شنیدن نام برند شما چه تعریفی را در ذهن مشتریان تان القا می نماید. پس ابتدا گزاره ی ارزش برای هر گروه را جدا جدا تعیین نمایید تا تکلیفتان برای رسیدن به جایگاه اصلی ، مشخص باشد.
مرحله ی چهارم : ارائه ی برند
حالا وقت ارائه ی برند رسیده است؛ در این مرحله معمولاً تلاش می شود که برند به کمک یک سری تصویرسازی ها، لوگو، پالت رنگی، تایپوگرافی و غیره به جامع عرضه شود که افراد با دیدن این علائم، مستقیماً به یاد برند مورد نظر بیفتند. در این مرحله از اصول اولیه برندسازی یا برندینگ، ظاهر برند شما از اهمیت خاصی برخوردار است چرا در این مرحله است که مشتری با برند شما به لحاظ بصری و تئوری ارتباط برقرار می کند.

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

مرحله ی پنجم : اطلاع رسانی
این مرحله یکی از مهم ترین مراحل اصول اولیه برندسازی یا برندینگ می‌باشد. اگر اطلاع رسانی در زمینه ی برند و محصولات و خدمات شما به درستی و به موقع و بر طبق اصول انجام نشود، طبیعتا هیچ وقت افراد جامعه آن طور که باید و شاید، برند شما را نخواهند شناخت. بنابراین مهم است که شما برای شناساندن و معرفی برند خود در چه زمانی و چگونه عمل می کنید. یادتان باشد که یک اشتباه کوچک در این مرحله می تواند اطلاعات غلطی درباره ی شما به مشتری القا کند و تمامی زحمات شما تباه شود. پس شما باید درست و دقیق و مطابق با اصل کیفیت و اعتماد به مشتری معرفی شوید.
مرحله نهایی یا همان محله ی ششم : ارزیابی برند
استفاده از اصول اولیه برندینگ و برندسازی تنها بخش ابتدایی برندسازی یک محصول و خدمات یک مجموعه است. برندها برای این که بتوانند در بازار رقابت باقی بمانند، باید دائماً عملکرد خود و بازخورد عملکردشان در جامعه و بازار را مورد بررسی قرار دهند. در غیر این صورت به راحتی از میدان رقابت کنار گذاشته خواهند شد. در واقع کسب و کارها باید دائماً نواقص و مشکلات موجود در کار خود را با نظرسنجی از مشتریان و کارمندان و بررسی بازار کارشان، پیدا کنند و برای برطرف نمودن آن اقدام نمایند.

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *