آشنایی با انواع برندسازی و برندینگ

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با انواع برندسازی و برندینگ است. برندسازی یا برندینگ به زبان ساده فرﺁیندی است که در طی آن هویت و یا نامی خاص و منحصربه‌فرد برای محصولی یا کمپانی ایجاد می‌شود که این نام و هویت سبب اعتبار شرکت و محصول موردنظر می‌شود. از دیگر ضرورت برندسازی و برندینگ افزایش آگاهی و وفاداری مشتریان است. برندسازی دنیایی پر از ابهام و جذابیت و چالش است که تولید آن هم زمان بر و هم نیازمند منابع زیادی می باشد. از آنجایی که این فرﺁیند سبب افزایش شناخت و آگاهی مشتریان از برند موردنظر می‌شود لذا به یکی از مهم ترین ارکان بازاریابی در عصر کنونی تبدیل شده است.

از طرف دیگر هر شرکت و محصول و خدماتی که از برند تجاری برخوردار باشند به صورت خودکار دارای شخصیت و هویت و شهرت می شوند. این مساله سبب شد که امروزه اغلب کمپانی ها و شرکت ها از انواع برندهای تجاری برای معرفی بهتر خود استفاده کنند. نکته ی قابل تذکر در بحث برندینگ این است که برند، شعار و لوگو نیست بلکه شعار و لوگو هم بخشی از برندینگ می باشند.

ما قصد دارید در ادامه ی مطلب به معرفی انواع برندسازی و برندینگ که انواع مشاغل، کسب و کارها، افراد و خدمات می توانند از آن ها استفاده کنند بپردازیم. پس برای ﺁشنایی بیشتر در این زمینه می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

انواع برندسازی و برندینگ

معرفی انواع برندسازی و برندینگ

برندسازی محصول یا PRODUCT BRANDING: یکی از رایج ترین انواع برندسازی و برندینگ، برندسازی محصول است. این نوع برند، طرحی منحصربه‌فرد است که سبب می‌شود محصول موردنظر از سایر محصولات متفاوت باشد. استفاده از برند تجاری به تشخیص راحت محصولات کمک می کند به عنوان مثال وقتی برای خرید محصولی خاص وارد سوپرمارکت می شوید به راحتی می توانید محصول خود را در بین خیل عظیمی از محصولات پیدا کنید چرا که هر محصولی دارای رنگ و طرح و نماد خاص خود می باشد.

برندسازی شخصی یا PERSONAL BRANDING: این نوع برندینگ عموماً بین افراد و اشخاص معروف همچون سیاستمداران، ورزشکاران و هنرمندان رایج است. این نوع برندسازی به این اشخاص کمک می کند که بهترین تصویر را از خود نشان دهند. حال برای این کار باید به چند موضوع توجه کنید که عبارتند از:

 • حتماً باید دارای وب سایتی حرفه ای باشید که در آن رزومه و انواع فعالیت های اختصاصی تان را ذکر کنید.
 • با توجه به فعالیت خود در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید.
 • تولید محتوای پی در پی و دائمی داشته باشید.
 • اگر فعالیت شما جنبه ی آموزشی دارد حتماً آن را آموزش دهید.

برندسازی شرکتی یا سازمانی یا Corporate Branding: از دیگر انواع برندسازی و برندینگ می توان به برندسازی شرکت اشاره کرد. این نوع برندسازی عموماً توسط شرکت هایی استفاده می‌شود که تمایل به شهرت دارند چرا که این نوع برند تجاری، تصویری بزرگتر از محصولات و خدمات شرکت ها و سازمان ها را ارائه می دهد. همان طور که می دانید شرکت ها و سازمان ها دارای انواع خدمات و محصولات، کارمندان و فعالیت های اجتماعی هستند که این برند تجاری تمام این موارد را در برمی گیرد. نکته ی مهم در این نوع برندسازی این است که مثبت یا منفی بودن شهرت هر سازمانی بسته به فعالیت خود سازمان دارد. به گونه ای که کوچک ترین تصمیم غلط یک سازمان می تواند اثراتی نامطلوب بر روی برند شرکت بگذارد. و لذا برای اینکه هر سازمان و شرکتی بتواند ارتباط بهتر و موفق تری با بازار داشته باشد بهتر است موارد زیر را رعایت کند:

 • روابط عمومی خوب و صحیح داشته باشد
 • محتوای خوب و موثق ارائه دهد.
 • مدیران و مؤسسان شرکت و سازمان دارای پرسنال برندینگ باشند.
 • حتماً در فعالیت های اجتماعی مشارکت داشته باشد.
 • با مخاطبان صنعتی خود تعامل آموزشی و ارتباط آگاهی بخشی داشته باشد.
 • حتماً در انواع انجمن های صنفی و صنعتی حضور داشته باشند.
 • با سازمان های مرتبط و همکار، کوبرندینگ داشته باشند.
 • برای اینکه میزان شفافیت بین خود و مخاطبان را افزایش دهند از عملکرد سالانه و نوع خدمات خود گزارش هایی ارائه دهند.
 • در وب سایت خود انواع گواهی نامه ها و افتخاراتی که کسب کرده اند را ارائه دهند.

برندسازی جغرافیایی یا Geographic Branding: این نوع برندسازی زمانی استفاده می‌شود که محصول یا خدمات برای منطقه ای خاص باشد. عموماً از این نوع برند تجاری در صنعت گردشگری به وفور استفاده می‌شود. این نوع برندسازی شامل برندسازی ملی یا  Nation Branding و برندسازی مکانی یا Place Branding

می باشد. موضوعات بومی و محلی از مهم ترین موضوعات این نوع برند تجاری می باشد. در حال حاضر هر کشور و یا منطقه ای تمایل دارد با استفاده از این برندینگ خود را از سایر مناطق و کشورها متمایز کند. برخی از مناطق دارای غذاهای محبوب و برخی دارای مناظر و یا ﺁثار باستانی و گردشگری معروف هستند که با معرفی و تبلیغ این شاخصه ها خود را در دنیا مشهور می کنند. به طور کلی اگر می خواهید در این نوع برندسازی موفق باشید باید از تکنیک های مارکتینگ همچون بازاریابی محتوا متکی بر جاذبه ها، سئوسازی، وبلاگ نویسی و هر روش دیگری که سبب افزایش شناخت مخاطبان با جاذبه های گردشگری منطقه ی شما می‌شود استفاده کنید.

انواع برندسازی و برندینگ

برندینگ مراکز خرید یا Shopping Centre’s Branding: امروزه اکثر فروشگاه ها و مراکز خرید برای معرفی بهتر خود از برند تجاری استفاده می کنند. برندینگ برای مراکز خرید بسیار حائز اهمیت است چرا که این مراکز دارای دو نوع مشتری هستند. دسته ی اول مشتریانی هستند که برای خرید به آن ها مراجعه می کنند و این برند باید برای آن ها جذاب باشد و حضورشان را تضمین کند. دسته ی دوم هم صاحبان کسب و کار و فروشگاه دارانی هستند که در این مراکز سرمایه گذاری می کنند و باید این برند برای آن ها هم جذاب باشد. در واقع برندینگ همان تصویر ذهنی است که جامعه از پاساژ و مرکز خرید موردنظر دارد.

برندسازی مشترک: این برند تجاری زمانی استفاده می‌شود که دو یا چند کمپانی، محصولات و خدماتی مشابه ارائه می دهند.

جمع بندی

دنیای برندینگ دنیای بسیار وسیعی است که این دنیای وسیع، خدمات و تبلیغات و فروش هر شرکت و سازمانی را تحت تأثیر می گذارد. در حال حاضر انواع برندسازی و برندینگ در دنیا وجود دارد که شرکت ها و افراد و کمپانی ها می توانند از آن ها استفاده کنند. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا می توان به موارد دیگری چون برندسازی خرده فروشی، برندینگ رستورانی یا Restaurant Branding، برندینگ رویداد یا Event Branding، برندینگ کارفرما یا Employer Branding، برندینگ لوکس یا Luxury Branding، برندینگ سمن (سازمان مردم نهاد)، برندینگ خدمات یا SERVICE BRANDING، برندسازی دیجیتال و … اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *