آموزش راه اندازی کسب و کار

کسب و کار

ممکن است افراد زیادی فکر کنند که راه اندازی کسب و کار برای هر کسی مناسب نیست. اما جالب است بدانید هر کسی با یک ایده ساده و کوچک می­تواند یک کسب و کار موفق را راه اندازی کند و آن را توسعه دهد. برای آن که بخواهید یک کسب و کار راه بیندازید نیازی به مدرک دانشگاهی یا سرمایه­ی زیاد نیست و فقط کافی است اصول اولیه راه اندازی یک کسب و کار را بدانید. در این مقاله در مورد اصول و نحوه راه اندازی یک کسب و کار توضیح خواهیم داد.

کسب و کار

خودشناسی

چرا می­خواهید یک کسب و کار راه بیندازید؟ چه توانایی­هایی دارید؟ چه قدر سرمایه احتیاج دارید؟ آیا آمادگی شروع یک کسب و کار را دارید؟ اگر شکست بخورم چه می­شود؟ و… این­ها سؤالاتی هستند که باید قبل از شروع کار از خودتان بپرسید و با دقت خودتان را ارزیابی کنید. اگر بتوانید دلیل راه اندازی کسب و کار را پیدا کنید و ببینید چرا این مسئله برای شما مهم است؛ به شما کمک خواهد کرد تا دیدگاه صادقانه­تر و بهتری از خودتان و کارتان به دست آورید.  لازم است برای پاسخگویی به سؤالات و شک و تردیدهایی که دارید؛ کاملاً صادق باشید و با خودتان روراست باشید.

کسب و کار

پردازش ایده در کسب و کار

یکی از راه­های پردازش ایده و شکل دهی به آن، صحبت با کارآفرینان و افراد صاحب نظر در رابطه با ایده می باشد. زیرا هر کسی می­توانید از زاویه نگاه خود به ایده کسب و کار شما نگاه کند و مشکلات یا نقاط قوتی را ببیند که شاید شما به آن دقت نکرده بودید.

یکی دیگر از راه­های ایده­پردازی و شکل گیری کسب و کار شرکت در جلسات طوفان فکری است که در آن­جا هر کسی سؤالات و ایده­های خود را مطرح  و این موضوع به شما کمک می­کند تا ایده­های جدیدتری به دست آورید و مسیرهایی که پیش رو دارید را بهتر بررسی کنید. برای مثال از خودتان بپرسید چه چیزهایی می­تواند در آینده بر روی ایده و کسب و کاری که آغاز کرده­اید تأثیر بگذارد؟ چرا دیگران باید از ایده­ی شما استقبال کنند؟ اگر محصول یا خدماتی دارید چه مزیتی نسبت به دیگر کسب و کارها دارد؟ با انجام چه کارهایی می­توانید هزینه­­ها را کاهش دهید تا قیمت تمام شده برای مشتریان هم کم­تر باشد؟ حل کردن این مشکلات در ابتدای راه اندازی کسب و کار به شما کمک می­کند تا دید وسیع­تری داشته باشید و هنگامی که با مشکل یا مانعی روبه رو شدید می­توانید راحت­تر اوضاع را مدیریت کنید.

کسب و کار

تحقیق در مورد بازار کسب و کار شما

سعی کنید در زمینه­ی کاری خود تمام رقبا و شرکت­ها را بررسی و در مورد ایده­ها و کسب و کارهای مشابه با خودتان تحقیق کنید. تحقیق و تحلیل بازار به شما کمک می­کند تا ایده­ی خود را بهبود بخشید. تحقیق در مورد بازار، پیدا کردن مشتریان بالقوه, هدف­گذاری, نوع مشتریان, پیدا کردن نیش مارکت و… از جمله مسائلی است که باید در مورد آن تحقیق کنید.

یکی از مسائلی که باید دقت کنید این است که کاملاً تحقیق کنید تا مطمئن شوید بازار در کسب و کار شما اشباع نشده باشد و یا طی سال­های اولیه این اتفاق نیوفتد. ارائه نظرسنجی و پرسش نامه به شما کمک می­کند تا خواسته­ها و نیازهای مشتریان را به خوبی متوجه شوید و بتوانید نقاط ضعف رقبا را پیدا کنید. یکی دیگر از مواردی که باید حتماً باید به آن توجه کنید در این است که تنها به منابع موجود دراینترنت اکتفا نکنید زیرا ممکن است اطلاعات و نیازهای جامعه به روز شده باشد و دستخوش تغییر شده باشد اما همچنان منایع موجود در اینترنت با این تغییرات همگام نشده باشند.

کسب و کار

دریافت بازخورد

حتماً چند نمونه اولیه از محصول یا خدمات خود را در معرض تست و بررسی مشتریان قرار دهید و نظرات آن­ها را جویا شوید. اهمیت دادن به نظرات و انتقادات دیگران به شما کمک می­کند تا کسب و کار شما با سرعت بیش­تری رشد کند و محصولات خود را با کیفیت­تر و متناسب با نظر مشتری تولید کنید. اگر بازخورد منفی از کارتان گرفتید اصلاً عصبانی یا ناامید نشوید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و با دقت به نظرات گوش دهید سپس می­توانید سؤالاتی بپرسید تا ریشه بازخوردهای منفی را پیدا کنید و در صدد رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. اما خوب است بدانید که تمام بازخوردها تأثیر مثبتی ندارند و ممکن است نظر شخصی در آن دخیل باشد و با رفتار کلی بازار همخوانی نداشته باشد.

کسب و کار

برآورد هزینه­ ها

هنگام راه اندازی بیزینس باید ارزش آن و هزینه ­های احتمالی را یادداشت کرده و به آن فکر کنید. برای مثال اگر قصد دارید یک شرکت راه بیندازید باید در مورد محل کار و اجاره, تهیه اسباب و لوازم محل کار, تهیه مواد اولیه تولید یا شروع کار , هزینه بازاریابی, هزینه برق و آب و دیگر قبض­ها, حقوق کارمندان و… را باید در نظر داشته باشید. حتی بهتر است هزینه صبحانه, هزینه رفت و آمد به بانک و ادارات, هزینه مواد شوینده و… را نیز برای یک ماه در نظر گرفته و محاسبه کنید. این برآورد هزینه به شما کمک می­کند تا بتوانید بودجه لازم برای هر ماه در محاسبه کنید.

راه­های زیادی برای تأمین هزینه­ها وجود دارد. یکی از راه­های رایج، پیدا کردن سرمایه گذار است. سرمایه گذاران به صورت گروهی یا انفرادی بر روی پروژه­های آینده­دار سرمایه گذاری طولانی مدت یا کوتاه مدت انجام می­دهند. اگر می­خواهید به دنبال سرمایه­گذار باشید؛ بهتر است حتماً یک ایده­ی پخته داشته باشید و طراحی مدل کسب و کار و تحقیقات لازم برای ورود به بازار را انجام داده باشید تا سرمایه گذاران بیش­تر ترغیب شوند در کار شما سرمایه گذاری کنند.

همچنین گرفتن وام بانکی, قرض گرفتن, استفاده از پس انداز شخصی هم می­تواند برای تأمین هزینه­ها گزینه­­های مناسبی باشند اما باید حساب شده و دقیق پیش بروید تا دچار مشکل نشوید زیرا هر کسب و کاری در ابتدای راه خود سودی ندارد و باید این مسئله را در نظر داشته باشید.

کسب و کار

طراحی مدل کسب و کار

طراحی مدل کسب و کار به شما کمک می­کند تا توجه بیش­تری به جزئیات داشته باشید و مجبور شوید بیش­تر در مورد برنامه­ ها و کسب و کارتان فکر و تحقیق کنید. بوم کسب و کار یا چرخ مدل بیزینس یکی از روش­های طراحی مدل کسب و کار است که تأثیر زیادی بر روی انسجام کار شما خواهد گذاشت. طراحی مدل بیزینس برای کسب و کارهای کوچک و استارتاپ­ها بسیار مناسب است.

کسب و کار

انتخاب نام تجاری برای کسب و کار

 انتخاب یک نام تجاری مناسب و داشتن لوگو به شما کمک می­کند تا کسب و کار شما بهتر در میان مخاطبان معرفی شود و حضور شما در بازار جدی گرفته شود. همچنین برای گرفتن مجوزها و انجام کارهای رسمی لازم است یک نام مناسب برای خود انتخاب کنید. نام کسب و کار در حقیقت هویت کار شما خواهد بود بنابراین نامی انتخاب کنید که خلاقانه و در عین حال متناسب با نوع بیزینس شما باشد.

کسب و کار

گرفتن مجوزهای لازم برای راه ­اندازی یک بیزینس

هر کسب و کاری با توجه به نوع خود که ارائه خدمات یا فروش محصول است؛ نیاز به دریافت مجوزهای لازم دارد. اگر از همان ابتدا تمام مراحل را قانونی پیش بروید و کاغذ بازی­های اداری و امضاهای لازم را بگیرید بسیار به آرامش شما کمک می­کند و همچنین مشتریان و مخاطبان شما هم اعتماد بیش­تری به شما و کسب و کارتان خواهند داشت. قبل از آن که به دنبال مجوزها بروید حتماً با افرادی که این راه را طی کرده­­اند صحبت کنید و از مشورت­های آن­ها استفاده کنید. زیرا ممکن است با موانع و مسائلی رو به رو شوید که انتظار آن را نداشتید. بنابراین حتماً تحقیقات جامعی در این مورد انجام دهید تا به مشکلی بر نخورید.

کسب و کار

برای رسیدگی به کارهای قانونی راه اندازی یک بیزینس باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

نوع کسب و کار

ثبت کسب و کار

پرونده مالیاتی و تشکیل کارگاه

کد اقتصادی

دریافت مجوزهای لازم

حساب بانکی

علائم تجاری

بررسی و تحقیق در این زمینه­ها و آماده کردن مدارک و ملزومات, به شما کمک می­کند تا در وقت و انرژی­تان صرفه­جویی کنید و بتوانید راحت­تر این مسیر را طی کنید.

مجموعه آموزش به آموزشگاه پارس، با داشتن تیمی قوی و بادانش می تواند در تمامی مراحل همراه شما بوده و آموزش های لازم را به شما ارائه می دهد.

پیدا کردن یک تیم مناسب

اگر می­خواهید یک بیزینس موفق داشته باشید؛ نمی­توانید به تنهایی آن پیش ببرید و حتماً به نیروی کار احتیاج دارید. داشتن یک تیم قوی و همراه, به شما کمک می­کند تا بتوانید بخش عظیمی از کارها را به اعضای تیم بسپارید و فشار کار را بر روی خود کم کنید. همچنین وجود یک تیم در ابتدای راه اندازی کسب و کار به شما کمک می­کند تا از ایده­ها و افکار آن­ها کمک بگیرید. یکدیگر از مزایای وجود همکار و تیم این است که وجود یک تیم دوستانه و قوی به شما انگیزه می­دهد تا نا امید نشوید و کسب و کارتان را ادامه دهید. حتماً در هنگام مصاحبه و استخدام باید در مورد نوحه همکاری, شیوه پرداخت حقوق, بیمه و… صحبت کنید و توافق­ها انجام شود.

کسب و کار

نتیجه ­گیری

راه اندازی یک بیزینس سختی­ها و مشقت­هایی دارد. همچنین اگر بخواهید همه چیز را طبق اصول و حرفه­ای پیش ببرید ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد اما توجه داشته باشید که برای موفقیت در هر کاری باید پشتکار و انگیزه داشته باشید تا بتوانید به موفقیت دست یابید. برای راه اندازی کسب و کار هم نباید ناامید شوید و سعی کنید همواره به خودتان و توانایی­هایی که دارید اعتماد داشته باشید. ما در آموزش به آموزشگاه پارس، آموزش های صفر تا صد را برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید در کوتاه ترین زمان کار خود رابه صورت حرفه ای راه اندازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *