آیا برای ساخت یک برند خوب هزینه و زمان زیادی میخواهد

ساخت یک برند خوب

 ساخت یک برند خوب در واقع آرزوی هر کسی است که در ارائه ی خدمات و تولید و فروش محصولات مختلف فعالیت می کند. در واقع هر کسب و کاری تمایل دارد تا از عملکرد و محصولات و خدمات خود، یک نام قوی و مورد اعتماد را بر جای بگذارد. این موضوع در کنار تمام ابعاد معنوی و روحی که برای صاحب مجموعه و برند دارد، باعث پیشرفت خیلی زیاد آن شده و موفقیت های زیادی در پی یک برندسازی قوی و درست، نصیب فرد و صاحب مجموعه خواهد شد.

همه می دانیم که هدف هر کسی از راه اندازی یک کسب و کار در درجه ی اول، تامین اقتصادی خودش و سپس اسم و رسم دار شدن در همان کار می باشد. ساخت یک برند خوب مطمئنا یک منبع درآمد بسیار خوب برای افراد نیز محسوب می شود. اصلا شما کدام یک از برندهای معروف دنیا را می شناسید که شرایط اقتصادی خوبی نداشته باشند؟!

اما حالا سوال اینجاست که آیا ساخت یک برند خوب به هزینه و زمان زیادی نیاز دارد؟ صراحتا پاسخ این سوال مثبت است. تازه لازم است بدانید که در کنار زمان و هزینه، زحمت و دقت فراوانی نیز باید برای ماندگاری یک برند صرف شود. اشتباه نکنید، منظور ما از ساخت یک برند خوب، تنها ثبت یک برند نیست، بلکه ماندگاری، مورد اطمینان بودن و ارزآوری خوب برند است. مجموعه های زیادی هستند که تخصصشان برندسازی برای افرادی است که تمایل به برندسازی محصولات و یا خدماتشان دارند. کمک گرفتن از تخصص این افراد می تواند به شما کمک کند تا در این مسیر موفقیت‌آمیزتر از قبل قدم بردارید. اما تنها این موضوع کافی نیست و خود شما نیز باید تا حدودی با اساس و پایه ی ساخت یک برند خوب، آشنایی داشته باشید. در ادامه درباره ی این موضوع بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

ساخت یک برند خوب

نتایج حاصل از ساخت یک برند خوب

با توجه به اشباع و فضای رقابتی شدیدی که در زمینه های مختلف در کل دنیا حاکم است. ساخت یک برند خوب به خلاقیت و دقت و تخصص زیادی نیاز دارد. به هر حال نتایج ساخت یک برند خوب آنقدر لذت بخش و موفقیت آمیز است که این پروسه می تواند مهر تاییدی بر موفقیت یک کسب و کار باشد. در ادامه بر بررسی نتایج حاصل از ساخت یک برند خوب خواهیم پرداخت :

 • برندسازی و برند کردن یک محصول و یا خدمات باعث می شود که آن مقوله تا ابد در ذهن مشتریان و مخاطبانش، منحصر به فرد باقی بماند.
 • برند کردن یک کسب و کار باعث می شود که مخاطبین آن مجموعه راحت تر بتوانند با ویژگی های محصول و یا خدمات آن مجموعه آشنا شوند و آن ها را بشناسند.
 • وجود انگیزه و اشتیاق در کسب و کار برای ادامه ی راه یکی دیگر از نتایج دل انگیز ساخت یک برند خوب است.
 • برند کردن یک کسب و کار آن را به یک ثبات و پایستگی می رساند و این ثبات خیال صاحبان مجموعه را از یک سری چیزها راحت می کند.
 • حضور فعال در فضاهای رقابتی، یکی دیگر از این نتایج خواهد بود.
 • یادتان باشد که قبل از برندسازی و چه بعد از آن، مجموعه ای که تصور چنین موفقیتی را در ذهن می پروراند مطمئنا یک مدیر نمونه و فعال را در بستر کار خود داراست. بنابراین مدیریتی مطلوب، نیز می تواند یکی دیگر از نتایج حاصل یک برندسازی خوب باشد.
ساخت یک برند خوب

مزیت های برندسازی چیست؟

شاد با خودتان فکر کنید که اصلا ما چرا باید به دنبال برند کردن کسب و کار خود باشیم و این موضوع چه فوایدی برای فعالیت اقتصادی ما خواهد داشت.

یکی از مهم ترین مزیت های ساخت یک برند خوب، بالا رفتن اعتبار شرکت و مجموعه می باشد. در واقع در نهایت کار یک مجموعه به جایی خواهد رسید که خود برند، می تواند اعتبار شرکت به حساب آید!

طبیعتا وقتی یک محصول به خوبی برندسازی می شود، یک سری مشتریان ثابت و همیشگی به دنبال آن به مجموعه اضافه خواهد شد. همین موضوع باعث ارزآوری بیشتر کسب و کار می شود.

اگر یک برندسازی قوی برای یک مجموعه انجام شود، طبیعتا حتی اگر این بین یک سری مشتریان ناراضی وجود داشته باشند، قدرت و توان آن برندسازی می تواند قابلیت بازگشت ناراضیان و تبدیل نارضایتی آن ها به حسن انتخاب را داشته باشد.

برندسازی باعث ایجاد یک ارتباط عمیق و دو طرفه بین مشتریان و شرکت می شود که این موضوع به تنهایی یکی از ارکان مهم موفقیت کسب و کارها خواهد بود.

ساخت یک برند خوب

اصول اولیه برندسازی یا برندینگ

 • یکی از مهم ترین اصول ساخت یک برند خوب، انتخاب نامی منحصر به فرد و خاص برای برند است، نامی درخور مجموعه ی مورد نظر باشد.
 • ساخت یک نشان تجاری یا همان لوگو برای شرکت که می تواند حاوی یک شعار تبلیغاتی قوی نیز باشد.
 • ایجاد یک سایت اینترنتی و یا یک کانال ارتباطی با مشتریان برای اینکه بتوانند در جریان سلایق مخاطبین خود قرار گیرند.
 • معرفی صادقانه و درست محصول به مشتریان و دوری کردن از تعاریف اغراق آمیزی که در نهایت با نارضایتی همراه خواهد بود.
 • شناسایی رقیبان و بررسی عملکرد آن ها به دقت. البته در برخی مواقع افراد می توانند برای حفظ سیاست های دنیای اقتصاد، در زمینه های مختلف با رقیب خود همکاری داشته و رقابت سالمی را رقم بزنند.
 • بررسی موقعیت جغرافیایی، جنسیتی، سنی و غیره ی مشتریان، یکی دیگر از مهم ترین اصول ساختن یک برند خوب است. چرا که بدون شناخت مشتریان، عملا برندسازی موفقیت آمیز نخواهد بود.
 • مورد آخر که مورد بسیار مهم نیز هست، نحوه ی بسته بندی و ارائه ی محصول است. یادتان باشد که یک بسته بندی خلاقانه و جذاب، همیشه جوابگو است. البته شما باید بدانید که هر محصول را در زمان و مکان مناسب، ارائه دهید. تمامی این موارد کنار کیفیت بالای کار است که می تواند شما را به یک نام ماندگار و همیشگی در زمینه ی کاری خودتان تبدیل نماید. در غیر این صورت، با کنار هم گذاشتن تمامی این موارد بدون کیفیت خدمات رسانی بالا، تمام زحمات شما در زمینه ی ساخت یک برند خوب، عملا باطل خواهد شد.
ساخت یک برند خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *