ارزش پیشنهادی به مشتری

ارزش پیشنهادی به مشتری

ارزش پیشنهادی به مشتری عاملی ست که باعث میشود مشتری بین خرید از شما و رقبا شما را انتخاب کند. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که از خود سؤال کنید، چرا مشتریان به جای رقیب شما از شما خرید می‌کنند؟ محصول یا خدمات شما چه ویژگی منحصر به فردی نسبت به بقیه موارد مشابه دارد؟ و یا حتی این که چرا یک مشتری باید از شما خرید کند؟

در جهان امروز، انسان‌ها با یک سرچ کوتاه و کلیک نهایی، محصولات مورد ‌نیاز خود را از مسافت‌های دور و نزدیک به صورت اینترنتی سفارش می‌دهند. تنوع بسیار در انتخاب تأمین‌کننده‌ی هر محصول یا خدمت، از جمله اتفاق‌هایی است که این روزها شاهد آن هستیم. همین موضوع خرید و انتخاب را برای مشتری، و فروش و عرضه محصول را برای صاحبین کسب و کار سخت و دشوار می‌کند. در این میان ارزش پیشنهادی به مشتری تنها گزینه‌ای است که فرآیند فروش را آسان‌تر می‌کند.

ارزش پیشنهادی یک محصول یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بلوک نه‌گانه در بوم کسب و کار یا بیزینس مدل است. این که محصول تولیدی شما چه نیازی از مشتری را رفع می‌کند؛ نکته کلیدی در تعریف مختصری از ارزش پیشنهادی محصول به حساب می‌آید. چرا که باعث جذب مشتری شده و به خواسته و نیاز او پاسخ می دهد. در واقع ارزش پیشنهادی کسب و کار باعث می‌شود مشتری خرید از شما را به دیگر تامین‌کننده‌ها ترجیح دهد.

همان طور که در مطالب قبلی اشاره شد، یک بیزینس مدل خوب برای یک کسب و‌ کار نقشه‌ی راه و راهگشایی حیاتی است. پیشنهاد می‌شود در یک بیزینس مدل، برنامه‌ریزی لازم برای طراحی اختصاصی بوم پیشنهادی، ارزش مشتری نیز مبذول گردد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به فروش آشنا شده همچنین بای طرح بوم کسب و کار خود از آن استفاده کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی بیزینس مدل می‌توانید در دوره‌ی مدیریت کسب و کار نیز شرکت کنید و به سرعت به سود هدفتان برسید.

ارزش پیشنهادی به مشتری

سه پارامتر مهم اصلی ارزش پیشنهادی محصول و خدمات به شرح زیر هستند:

  1. پارامتر راحتی (comfort)
  2. 2.     پارامتر قیمت (price)
  3. پارامتر کاهش ریسک (decrease the risks)

پارامتر راحتی در ارزش پیشنهادی

به این مثال جالب توجه کنید؛ در یک بوتیک پوشاک و لباس نمایش تعداد زیادی نمونه لباس با روی گشاده و صمیمی به مشتری بدون اینکه محدودیت در پرو داشته باشند، یک ارزش پیشنهادی برگزیده در این صنف کسب و کار است.

انتخاب یک شعار کلیدی متفاوت مانند: «با کالسکه و خوراکی وارد نشوید» به جای استفاده از شعارهای ضد مشابه و هدایت مشتریان به مشاهده محصولات در وب‌سایت اینستاگرام پیش از بازدید حضوری هم، می‌تواند تفاوتی ملموس در مقایسه با دیگر رقیبان برای مشتریان احتمالی ایجاد کرده و آنان را جذب کنند.

قیمت در ارزش پیشنهادی

قیمت، یکی دیگر از ارزش‌های بسیار مهمی است که در موضوع ارزش پیشنهادی مطرح می‌شود. این روزها به دلیل اتفاقات مختلف در عرصه‎ی جامعه، نوسانات بسیار و عدم ثبات در قیمت‌ها، پول نقش بسیار ضروری در فعالیت‌های انسان‌ها ایفا می‌کند. لذا نحوه‌ی استفاده از آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. قیمت‌گذاری مناسب سبب می‌شود مشتری تصمیم بگیرد از چه کسی خرید کند.

شما باید این اطمینان را به مشتری بدهید که محصول یا خدمات شما را نمی‎تواند از جای دیگری با قیمتی کم‌تر تهیه کند. برای مثال دیجی کالا، قیمت‌های خود را تضمین می‌کند و این یعنی اگر بتوانید محصولی که از دیجی کالا خرید کرده‌اید را با قیمتی ارزان‌تر، از جای دیگری تهیه کنید، دیجی کالا مبلغ خریدتان را برمی‌گردانند.

ارسال رایگان نیز، یکی دیگر از ارزش‌های پیشنهادی قیمت محوری است؛ که در فروش تأثیر بسزایی دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً آپشن ارسال رایگان را در بیزینستان پیاده‌سازی کنید.

اگر محصولی که توسط شما عرضه می‌شود؛ از لحاظ ارزشی، گران قیمت باشد، با آگاهی از اینکه ارسال رایگان هزینه زیادی را برایتان به همراه ندارد و تأثیری در حاشیه‌ی سود کسب و‌ کار شما نمی‌گذارد می‌توانید از این ارزش پیشنهادی به راحتی بهره‌مند شوید.

ارزش پیشنهادی به مشتری

کاهش ریسک در ارزش پیشنهادی

این که بتوانید به مشتریان اطمینان خاطر را بدهید که می‌توانند خریدی آسوده همراه با گارانتی و ضمانت داشته باشند، بسیار مهم است. در اینجا برای درک بهتر مسئله برای شما مثالی از یک فروشگاه معروف می‌زنیم.

شال مد یکی از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی شال و روسری است؛ که تمامی محصولاتش را با ۶ ماه گارانتی بی‌قید و شرط به مشتریانش ارائه می‌دهد و مشتریان با اطمینان خاطر بیشتری از بابت کیفیت و گارانتی، خرید خود را نهایی می‌کنند.

در ارتباط با کاهش ریسک در ارزش پیشنهادی کسب و کارهای مختلف راهکارهای مختلفی در این زمینه ارائه می‌شود: پرداخت پس از خرید، پرداخت درب منزل، پرداخت‌های دو مرحله‌ای که بخشی از آن در هنگام ثبت سفارش و بخش دیگر پس از تحویل آن انجام می‌شود.

این نوع پرداخت‌ها از مثال‌هایی است که می‌توان در قسمت ارزش پیشنهادی مشتری برای کاهش هزینه و ریسک، مخصوصاً برای فروشگاه‌های اینترنتی جای داد. در اصل برای جلب اعتماد و اطمینان مشتری در ابتدای امر، این شما هستید که به آن‌ها اعتماد می‌کنید.

در چند دهه‌ی اخیر به واسطه اتفاقات و تجربه‌های ناگواری که کاربران از خریدهای اینترنتی داشته‌اند و اخبار منفی کلاهبرداری‌های فضای مجازی، بیشتر مشتریان ترجیحشان بر این است که پس از دریافت محصول هزینه آن را پرداخت کنند. شما هم می‌توانید از روش پرداخت در محل برای افزایش و سهولت در فروش‌تان استفاده نمایید.

ارزش پیشنهادی به مشتری

چرا باید ارزش پیشنهادی داشته باشید؟!

اگر در کسب و کارتان متقاضی خرید یا همان مشتری ندارید؛ می‌توانید فرض را بر این بگذارید که دلیل خرید آن‌ها از شما صرفاً به دلیل نداشتن ارزش پیشنهادی مناسب است و با این پیش فرض در جهت اصلاح ارزش‌های پیشنهادی حتماً وقت بگذارید و برنامه‌ریزی کنید. در نتیجه با ارائه‌ی ارزش‌های پیشنهادی جذاب متناسب با کسب و کارتان به مشتریان، باعث تقویت میل و افزایش سرعت تصمیم‌گیری آنان در خرید از شما می‌شوید.

پیش از جمع‌بندی این نکته را ذکر کنیم که یافتن ایده‌های خلاقانه و نو در زمینه‌ی ارزش پیشنهادی به مشتری در انواع بیزینس‌ها می‌تواند مشتری را از لحاظ روانی بسیار علاقمند به خرید از شما کند.

ارزش پیشنهادی به مشتری

جمع‌بندی که در این زمینه می‌توان ارائه داد این است که باید بدانیم ارزش پیشنهادی نکته‌ی بسیار مهمی در افزایش فروش شما به حساب می‌آید و یکی از نه بلوک بیزینس مدل یا همان بوم کسب‌و‌کار را شامل می‌شود. ما در دوره آموزشی مدیریت کسب و کار به صورت جامع و کامل‌تری این آموزش ها را تعبیه کرده‌ایم؛ بنابراین با مراجعه و تهیه این دوره بدون شک کسب ‌و ‌کار خود را به سوی موفقیت سوق می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.