اصل پارتو یا همان قانون 20/80 چیست؟ + ویدئو

اصل پارتو یا همان قانون 20/80 چیست؟

امروز در وبلاگ آموزش به آموزشگاه پارس به بررسی قانون 80 20 یا همان اصل پارتو پرداختیم با مدرس خوبمون جناب آقای پدرام

زمان هایی پیش می آید که درباره موضوعی و حل آن به مشکل می خوریم یا باید یک تصمیم مهم بگیریم یا یک سوال مهمی داریم که از خودمان یا اطرافیانمان می پرسیم و دنبال یک راهکار هستیم. همانطور که می دانید تصمیم گیری همیشه سخت و زمانگیر بوده و هرچقدر هم که جوانب را رعایت نماییم باز ممکن است در تصمیم خود اشتباه کنیم.

کتابی است به نام قانون 80-20 که به شما پیشنهاد میدهم حتما آن را بخوانید چون به زندگی و کسب کار و تصمیم گیری شما کمک می کند، قانون 80-20 در کل جهان هستی و طبیعت وجود دارد و معمولا کسی نمی تواند آن را زیر سوال ببرد و البته استثنائاتی نیز وجود دارد که جزو شانس قرار می گیرد.

چند مثال ملموس برایتان میزنم: مثلا در تلفن همراه خود 10 مخاطب دارید که فقط با 2 نفر آنها مراوده دارید و صمیمی هستید و 8 نفر دیگر دوستان معمولی ای هستند که شاید سالی یکبار هم با ایشان در ارتباط نیستید.

یا مثلا در خرید ماکارونی برندهای مختلفی برای انتخاب وجود دارند مثل تک ماکارون، یاران گناباد، زرماکارون و … اما در نهایت شما تک ماکارون را انتخاب می کنید که معروفترین است.

 

و یک مثال مهم که در کسب و کار وجود دارد این است که 80 درصد درامد همیشه از 20 درصد مشتری ها می باشد، بنابر این خیلی باید حواستان به مشتری های خیلی خوبتان باشد مخصوصا در صنف های B2B که مشتری ها تمام می شوند و برگرداندن مشتری ای که خدمات نامناسب دیده بسیار دشوار می باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *