اهداف ایمیل مارکتینگ چیست؟

اهداف ایمیل مارکتینگ

اهداف ایمیل مارکتینگ، به عنوان یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ، در راستای اهداف همین موضوع می باشد. اهداف ایمیل مارکتینگ آنقدر قوی هستند که می تواند هر کسب و کاری را به سمت اهداف خود که طبیعتاً سودآوری و ارزآور بیشتری هم هست، سوق دهد. البته ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی، معمولاً به عنوان یک مکمل در کنار استراتژی های محتوا به کار برده می شود. متخصصان دیجیتال مارکتینگ می گویند که اهداف ایمیل مارکتینگ تنها در تبلیغ و ارائه ی یک محصول محدود نمی شود، بلکه اهداف ایمیل مارکتینگ در مسیر برقراری یک رابطه ی عمیق و مفید با مخاطب است.

مضمون و محتوای ایمیل مارکتینگ می تواند طیف وسیعی از اطلاعات درباره ی محصول و خدمات یک مجموعه را دربرگیرد که طبیعتاً، دیجیتال مارکتر

 یا مدیر بازاریابی مجموعه تعیین می کند که چه محتوایی در چه قالبی و چگونه، به دست مخاطب برسد. اما چیزی که در تمامی این محتواها یکسان است این است که این موارد باید از طریق ایمیل به دست مخاطب برسد و همین موضوع باعث می شود که ظرفیت دیجیتال مارکتینگ تا حد خیلی زیادی، افزایش یابد. در ادامه درباره ی اهداف ایمیل مارکتینگ و روش ها و ویژگی های آن بیشتر توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید :

اهداف ایمیل مارکتینگ

اهداف ایمیل مارکتینگ چیست؟

همان طور که ابتدای محتوا نیز اشاره کردیم، ایمیل مارکتینگ به نوعی بازاریابی دیجیتالی است که بر مسیر آن بر پایه ی ارسال انواع ایمیل ها بنا شده است. حالا این ایمیل ها می تواند شامل خبرنامه های مختلف درباره ی فعالیت مجموعه ی مورد نظر، به روزرسانی خدمات، معاملات انحصاری، تبلیغات فروش و یا هر متنی که در ارتباط با برقراری ارتباط با مخاطب است، باشد.

اهداف ایمیل مارکتینگ این است که مجموعه ی مورد نظر بتواند در راستای اطلاعات رسانی و خبر رسانی، ارتباط مؤثر و ماندگاری را با مخاطب خود به وجود آورد. اگر دستی در دیجیتال مارکتینگ داشته باشید حتماً متوجه خواهید شد که همین حفظ ارتباط با مخاطب، یکی از مهم ترین اصول بازاریابی اینترنتی و غیر اینترنت است. اما چیزی که می تواند در مسیر اهداف ایمیل مارکتینگ و پیاده سازی ایده های مختلف آن، مشکل ساز شود، این است که این ایمیل ها به صورت کاملاً ناخواسته وارد اینباکس مخاطب می شوند و گاهی اوقات ممکن است که مشکل ساز شوند و آزار دهنده. پس کسی که ایمیل مارکتینگ را به عنوان یکی از بازارهای بازاریابی اینترنتی و یا دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود انتخاب می کند، حتماً باید این موضوع را نیز در نظر بگیرد. در ادامه به توضیح اهداف ایمیل مارکتینگ خواهیم پرداخت.

اهداف ایمیل مارکتینگ

4 هدف مهم ایمیل مارکتینگ

  1. افزایش لیست مخاطبین

مخاطبین، مهم ترین دارایی هر کسب و کاری است. بنابراین مهم است که برای پیاده سازی هر استراتژی دیجیتال مارکتینگ، شما مخاطب خود را بشناسید. یکی از مهم ترین اقدامات در این مسیر این است که ما یک لیست از افرادی که ایمیل های ارسالی شما را مطالعه می کنند و با شما ارتباط میگیرند، تهیه کنید و بر روی همان لیست تمرکز نمایید. طبیعتاً هر چقدر این لیست بلند بالا تر باشد، مخاطبین دائمی شما نیز بیشتر خواهند بود. یکی از کارهایی که می توانید برای طولانی تر شدن لیست مشتریان وفادارتان انجام دهید این است که :

  • مراحل مربوط به مشترک شدن در ایمیل را برای کاربر راحت تر بذارید.
  • با گذاشتن یک دلیل ارزشمند، کاربر را برای عضویت در ایمیل تان ترغیب نمایید.

2- افزایش نرخ های باز

کمپین ایمیل مارکتینگ، با کمک نرخ باز به عنوان یک معیار اصلی برای تعیین اثربخشی، بررسی و ارزیابی می شود. با کمک نرخ باز شما متوجه می شوید که چه افرادی، ایمیل های شما را باز کرده اند و می خواهند آن را مطالعه نمایند. برای افزایش نرخ باز، شما راه های مختلفی را می توانید به کار برید :

  • برای نوشتن محتوای ایمیل تان وقت بگذارید. سعی کنید که منظورتان را مختصر و مفید بنویسید تا حوصله ی کاربر سر نرود.
  • به مخاطب احترام بگذارید و انتهای پیام خود از او اجازه بگیرید که آیا می توانید او را در لیست کاربران دائمی خود قرار دهید یا خیر. برای همین موضوع سعی کنید که یک آیتم و یا گزینه به منظور تشویق فرد نیز قرار دهید.
اهداف ایمیل مارکتینگ

3- افزایش نرخ کلیک

نرخ کلیک نشان می دهد که چند نفر بر روی لینک مورد نظر شما کلیک کرده اند. هر چقدر این نرخ بالاتر باشد، طبیعتاً کاربران و مشتریان شما نیز بیشتر خواهند بود. برای این که نرخ کلیک شما زیاد شود می توانید روش های زیر را اجرایی نمایید :

  • سعی کنید اطلاعات مفید و ارزشمند را که مرتبط با کارتان است در محتوای ارسالی تان بگنجانید. در واقع مخاطب باید حس کند که محتوای ارسالی شما علاوه بر جنبه ی تبلیغاتی، جنبه ی مفید دیگری نیز برایش دارد.
  • طی بررسی های مختلف ببینید که چه نوع CTA نرخ کلیک بالاتری ایجاد می‌کند.

4- حفظ مشتریان و تبدیل آن ها به طرفداران همیشگی برند

شما باید بتوانید به واسطه ی ایمیل مارکتینگ، و ایجاد یک ارتباط مفید، کاربر خود را به یک مشتری دائمی تبدیل نمایید. یکی از مهم ترین اصول برای رونق هر کسب و کاری، این است که مشتری دائمی و همیشگی داشته باشد. برای این کار می توانید از روش های زیر استفاده نمایید.

  • گاهی اوقات به محتواهای اختصاصی روی آورید و به کمک آن ها سعی کنید که مخاطب را برای همراهی با شما ترغیب نمایید. بررسی موقعیت جغرافیایی و علایق و رنج سنی و جنسیت مخاطب نیز می تواند تأثیر زیادی بر روی موفقیت اهداف ایمیل مارکتینگ داشته باشد.
  • همیشه برای مشتریان همیشگی خود کدهای تخفیف ویژه و برای کاربران جدید نیز پیشنهادهای ویژه تعبیه کنید و در قالب ایمیل های خصوصی برایشان ارسال کنید.
  • سعی کنید در کنار ایمیل مارکتینگ، از ابزارهای دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز برای بازاریابی استفاده کنید تا بتوانید نتیجه ی بهتری را دریافت کنید.

در نهایت یادتان باشد که کمک گرفتن از یک متخصص، می تواند مسیر را برای شما دلچسب تر و هموارتر نماید. به همین منظور می توانید از مجموعه های دیجیتال مارکتینگ و مشاورین آن ها کمک بگیرید.

معایب ایمیل مارکتینگ را در مقالات گذشته به آن اشاره کردیم با ورود به سایت آموزش به آموزشگاه پارس می‌توانید مطالب بیشتری را مطالعه کنید

اهداف ایمیل مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *