اهمیت داشتن لوگو و رنگ سازمانی برای کسب و کارها

لوگو و رنگ سازمانی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که افرادی که شروع یک کسب و کار را دارند باید در نظر داشته باشند، طراحی یک لوگوی خوب و قوی برای کسب و کارشان است. با این حال، بسیاری از افراد اهمیت طراحی لوگو را نادیده می‌گیرند و از آن غافل می‌شوند. این اتفاق، به دلیل عدم برخورداری از اطلاعات کامل و کافی درباره لوگوها و کاربرد و البته، اهمیت آن‌ها رخ می‌دهد. در یکی از مقالات گذشته در مورد هویت بصری یک برند توضیح کاملی دادیم و مهم بودن برند را کاملا مشخص کردیم. با توجه به این اوصاف، آشنا شدن با مزایا و البته، اهمیت بیش از حد بهره مندی از لوگو، می‌تواند به سادگی از رخ دادن این غفلت جلوگیری نماید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید امروزه، وضعیت کسب و کارها به گونه‌ای درآمده است که افراد باید قبل از اقدام به هرکاری، ابتدا تکلیف لوگوی کسب و کار خود را مشخص نمایند. بهره مندی از یک لوگوی خوب و قوی، سبب می‌شود که برند یا نام تجاری کسب و کار شما، خیلی سریع تر بین عموم شناخته شود و کسب و کار شما خیلی سریع تر از آن چه که انتظارش را دارید در مسیر پیشرفت قرار گیرد. طی ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را به شکلی دقیق تر و جزئی تر، با مزایای بهره مندی از لوگو و رنگ سازمانی آشنا کنیم و به شما بگوییم که چرا در دنیای امروز، بهره مندی از لوگو، اولین قدم برای راه اندازی یک کسب و کار موفق محسوب می‌شود.

لوگو و رنگ سازمانی

علل اهمیت زیاد بهره مندی از لوگو:

1. جذب سریع مخاطبین:

توجه داشته باشید که برند و نام تجاری محصول و خدمات شما، روزانه توسط نگاه تعداد زیادی از مخاطبان رصد می‌شود و فرصتی برای شناخته شدن در اختیار آن قرار می‌گیرد. حال، اگر محصول و یا خدمات شما، از یک لوگو و رنگ سازمانی جذاب و قوی بهره مند باشد، که موفق شود چندین لحظه بیشتر نگاه مخاطب را روی خود نگه دارد، فرصتی برای برند شما ایجاد می‌شود که خود را بیش از قبل به مخاطبان معرفی نماید. نکته جالبی که در این بخش می‌توانیم به آن اشاره کنیم، این است که اثرگذاری بیشتر لوگو نسبت به نوشته، یک امر کاملا علمی و ثابت شده می‌باشد. تحقیقات نشان داده اند که ذهن انسان علاقه بسیار بیشتر به تصاویر نسبت به نوشته‌ها نشان می‌دهد و اگر بخواهیم رقمی در این حیطه ارائه دهیم، باید بگوییم طی یک نگاه، ذهن می‌تواند 80 درصد از تصاویر و 20 درصد از نوشته‌ها را در خود ذخیره کند. توجه به این آمار سبب می‌شود که تا حد قابل توجهی به اهمیت لوگو پی ببریم.

2. شناخته شدن برند:

دقت داشته باشید که لوگو و رنگ سازمانی کسب و کار شما، خیلی زد به نشانه و نمادی تبدیل می‌شود که عموم برند شما را با آن می‌شناسند و با آن یادآوری می‌کنند. این امر سبب می‌شود که خیلی زود، لوگوی برند شما شناخته شود و در نتیجه این رویداد، برند شما نزد افراد بسیاری شناخته شود. نکته جالب دیگری که می‌توانیم در این باره برای شما ذکر کنیم، این است که انتخاب لوگو، می‌تواند کاملا سلیقه‌ای و منحصر به فرد باشد و نیازی نیست که شما دقت کنید که حتماً لوگو با کسب و کارتان ارتباط خاصی داشته باشد. از جمله چنین مواردی می‌توانیم به لوگوی برند اپل اشاره کنیم. با توجه به این اوصاف، پیشنهاد ما برای شما این است که یک لوگوی قوی و جذاب داشته باشید و سپس، آن لوگو را با استفاده از بازاریابی‌های متعدد تبدیل به یک برند شناخته شده گردانید.

لوگو و رنگ سازمانی

3. هویت سازی برای برند:

احتمالاً خودتان نیز می‌دانید که لوگو، رفته رفته تبدیل به نماد و نشانی از کسب و کار شما می‌شود. برای این گزینه نیز مجدداً می‌توانیم لوگوی برند اپل را مثال بزنیم که اکنون این برند با لوگوی سیب خود شناخته می‌شود. در واقع، شما با داشتن یک لوگوی شناخته شده و جذاب، برای کسب و کار خود هویت سازی می‌کنید و آن را برای دیگران به نمایش می‌گذارید. در ضمن، اگر دقت کرده باشید، هیچ برند معروف و شناخته شده ای در بازار پیدا نمی‌کنید که لوگو نداشته باشد، این آمار به تنهایی نشان دهنده میزان اهمیت و ارزش داشتن لوگو در فرآیند هویت سازی برای کسب و کار است.

4. ارتباط بهتر با مشتری:

شاید شما این مورد را نادیده بگیرید و یا آن را چندان جدی نگیرید. اما اکنون وقت آن است که این طرز نگاه خود را تغییر دهید و مسئله تأثیر بهره مندی از لوگو را در ارتقا ارتباط با مشتری، جدی بگیرید. زمانی که شما یک لوگوی مشخص و شناخته شده و البته جذاب دارید و مشتری متوجه می‌شود که کسب و کار شما دارای هویت و شهرت است، اعتماد کردن برای او به محصولات و یا خدمات شما، بسیار ساده تر می‌شود. در ضمن، تحقیقات و آمار نشان داده اند که بهره مندی از لوگوی جذاب و مناسب، می‌تواند تأثیر جالب و قابل توجهی در پیدا کردن مشتری‌ها وفادار و همیشگی دارد. البته، برای انجام این کار، لازم است که خلاقیت و هوش قابل توجهی در لوگوی شما پدیدار باشد و لوگوی شما پیام خاص و منحصر به فردی به مشتری منتقل کند. اگر بخواهیم برای این مورد مثالی بزنیم، می‌توانیم به لوگوهایی که با معنای طرفداری از محیط زیست همراه هستند اشاره کنیم.

5. جایگاه بهتر در بازار و رقابت:

در آخر نیز باید اشاره کنیم که بهره مندی از یک لوگوی جذاب، همان طور که سبب ایجاد هویت برای برند شما می‌شود و آن را بین مشتریان محبوب تر و قابل اعتماد تر جلوه می‌دهد، می‌تواند بین رقبا نیز شما را بهتر و بالاتر جلوه دهد و شما را در سطحی متمایز و منحصر به فرد بین آنان جلوه دهد. لوگوی شما نماینده برند شما خواهد بود و می‌تواند جایگاه خاص و خوبی برای برند و کسب و کار شما بین همگان به دست آورد.

لوگو و رنگ سازمانی

چرا از رنگ سازمانی استفاده کنیم؟

حال که صحبت‌هایمان درباره لوگو و اهمیت استفاده از آن به پایان رسیده است، وقت آن است که بررسی مزایای استفاده از رنگ سازمانی نیز بپردازیم و اهمیت استفاده از آن را مورد بررسی قرار دهیم. رنگ سازمانی، به رنگ و طیف رنگی خاصی گفته می‌شود که یک برند و یا یک کسب و کار مدام از آن استفاده می‌کند، تا جایی که آن رنگ تبدیل به یک یادآوری از آن کسب و کار شود.

در این حیطه، می‌توانیم به ایرانسل اشاره کنیم که با رنگ سازمانی زرد شناخته می‌شود و بسیاری از ما با دیدن این رنگ در تبلیغات، ناخودآگاه به یاد ایرانسل میفتیم. انتخاب رنگ سازمانی درست و مناسب برای کسب و کار، از اهمیت بسیار زیادی بهره مند است و علت آن نیز، به حیطه روان شناسی رنگ‌ها باز می‌گردد. در واقع، هر رنگ انرژی و معنای خاصی دارد و به همین علت، انتخاب رنگ سازمانی، باید با توجه به دانش روان شناسی رنگ‌ها و کسب و کار شما انجام شود. طی ادامه این بخش با ما همراه باشید تا شما را با اهمیت بهره مندی از رنگ سازمانی و انتخاب درست آن آشنا کنیم.

1. شناخته شدن نزد مشتری:

مهم ترین مزیت استفاده از رنگ سازمانی برای کسب و کارتان، این است که برند شما رفته رفته نزد مشتری دارای اعتبار و شهرت می‌شود و افراد قادر به شناسایی برند شما خواهند بود. در ضمن، با بهره مندی از رنگ سازمانی، مشتریان با دیدن رنگ سازمانی شما، در تبلیغات و بنرها و محصولات و فیره، ناخودآگاه به یاد برند شما خواهند افتاد و این امر می‌تواند شانس آشنایی و یا موفقیت بیشتر برند شما را افزایش دهد.

2. ایجاد حس علاقه و هیجان در مشتریان:

اگر انتخاب رنگ سازمانی برای برند و کسب و کارتان با دقت و درستی و بر اساس اصول انجام شود، مشتریان شما با دیدن رنگ سازمانی، با حس علاقه و هیجان مواجه خواهند شد و این امر نیز می‌تواند مسبب آن باشد که مشتریان بیشتری به کسب و کار خود جلب کنید و موفقیت‌های بیشتری را در حوزه فعالیت خود مشاهده نمایید.

لوگو و رنگ سازمانی

کلام آخر:

راه اندازی کسب و کار جدید، یکی از اقداماتی است که در دنیای حاضر، از پیچیدگی‌ها و سختی‌های زیادی بهره مند است. علت این امر نیز آن است که در حال حاضر، رقبای زیادی در بازار مشغول به فعالیت هستند و یک کسب و کار و برند جدید، باید بتواند این رقبا را پشت سر بگذارد و به موفقیت دست یابد و جایگاه ویژه ای برای خود کسب کند. یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند بهتر بتوانید برند خود را به مشتریان بشناسانید، استفاده از لوگو و رنگ سازمانی مناسب می‌باشد. استفاده از این موارد با مزایا و اهمیت زیادی همراه است، که طی این مطلب، به بررسی آن‌ها پرداختیم.

تمامی مواردی که در این مطلب به شما گفته شد تنها بخشی از علم مدیریت کسب و کار است که برای راه اندازی یک کسب و کار مطمئن و کسب درآمد از آن به این علم نیاز خواهید داشت. به این منظور، یک دوره آموزشی ترتیب دیده ایم تا مهارت های شما را در جنبه های متخلف امر مدیریت کسب و کار افزایش داده و موجب توسعه و رونق بیزینس‌تان شویم.

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار سایت www.abapars.com بهترین مکمل برای کسب و کار شماست چرا که سرفصل های آن کارایی بسیار زیادی داشته و 0 تا 100 راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار موفق را به شما می آموزند. این دوره ابعاد مختلف امر مدیریت را به شما می آموزد تا تصمیمات بهتری بگیرید. همچنین، سرفصل ها و موضوعات دوره به گونه ای انتخاب شده اند تا همه افراد علاقه مند – حتی کسانی که در این رشته تحصیل نکرده اند و پیش زمینه خاصی ندارند – قادر باشند با مفاهیم مدیریت آشنا شوند.

این دوره به شما کمک می کند تا با دانش و اعتبار بیشتری به بازار وارد شوید و شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشید. به علاوه، به ازای اتمام دوره به شما مدرکی تعلق می گیرد تا تسلط شما بر دانش مدیریت را گواه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *