اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ در دنیای بازاریابی امروز

اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ در دنیای بازاریابی است. در واقع ما قصد داریم در این محتوا برای افرادی که به تازگی وارد حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ شده اند به زبانی ساده توضیح دهیم اهمیت دیجیتال مارکتینگ چیست موضوع مهمی که تأثیر و اهمیت آن دیگر بر هیچ نوع کسب و کاری پوشیده نیست.

بدون شک همه می دانید که در حال حاضر فضای اینترنت یکی از شلوغ ترین فضاها است و روز به روز هم بر تعداد کاربران این فضا افزوده می شود. افزایش کاربران این فضا هم سبب شده که اغلب ما از فروشگاه های اینترنتی خرید کنیم و دیگر کمتر کسی را بتوان یافت که با خرید اینترنتی آشنا نباشد. طبیعتاً این مسئله سبب می شود که بازار سنتی و قدیمی و طبیعتاً روش های بازاریابی سنتی دیگر آنچنان که باید پولساز نباشند و فضا و بازاریابی آنلاین جایگزین آن شده باشد.

اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ

اگر بخواهیم در یک جمله بازاریابی را تعریف کنیم باید گفت که بازاریابی به طور کلی یعنی اتصال بین مشتری و محصولات و خدمات در بهترین و مناسب ترین زمان و مکان. افزایش کاربران در فضای آنلاین طبیعتاً سبب افزایش اهمیت دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی آنلاین می شود. حال اگر شما در ابتدای مسیر دیجیتال مارکتینگ هستید و می خواهید بیشتر با اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ در دنیای بازاریابی آشنا شوید می‌توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین چیست؟

به طور کلی دیجیتال مارکتینگ یعنی تمام تلاش ها و فعل و انفعالات بازاریابی که با استفاده از اینترنت و سایر دستگاه های الکترونیکی انجام می شود. در حال حاضر دیجیتال مارکتینگ از طریق روش های مختلفی ارائه می شود که از جمله ی آن می توان به بازاریابی در شبکه های اجتماعی، بازاریابی از طریق تولید محتوا، بازاریابی از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو سازی و … اشاره نمود.

(اس ام اس مارکتینگ) امروزه به دلیل فراگیر شدن اینترنت و دسترسی کاربران به این فضا، تبلیغات و بازاریابی اینترنتی به عنوان بهترین روش و راهکار برای رشد و پیشرفت انواع کسب و کارها در سطح دنیا شناخته می شود و این موضوع نشان دهنده ی اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ در دنیای بازاریابی است و ثابت می کند که بازاریابی آنلاین به مراتب بسیار بهتر از بازاریابی سنتی است.

در دنیای کنونی کمتر کسی را می توان یافت که در فضای اینترنت حضور نداشته باشد پس بدون شک می توان گفت که دیجیتال مارکتینگ برای هر نوع کسب و کاری ضروری است. برای درک بهتر اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ در دنیای بازاریابی کافی است یک نگاه به پیرامون خود بیندازید و کسب و کارها و رقبای خود را ببینید. با یک بررسی کوتاه در مورد آن‌ها می‌توانید ببیند که هرکدام از آن‌ها برای بهره گیری از فضای آنلاین حداقل یک وب سایت راه اندازی کرده اند یا اگر وب سایتی ندارند از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و با استفاده از آن‌ها استراتژی های تبلیغاتی خود را پیاده می کنند.

افزایش کاربران اینترنتی و استفاده از این نوع بازاریابی به حدی در دنیای کنونی گسترده شده است که کاربران و مشتریان به برندهایی که دارای بازاریابی آنلاین هستند بیشتر اعتماد می کنند. از جهت دیگر هم می توان اهمیت دیجیتال مارکتینگ را نشان داد اینکه بازاریابی های سنتی و قدیمی فقط از روش های محدودی چون تبلیغات چاپی و تبلیغات تلفنی و یا تبلیغات فیزیکی استفاده می کنند که این روش ها فقط به تعداد کاربران محدودی دسترسی دارد. اما دیجیتال مارکتینگ از فضای اینترنت و آنلاین استفاده می کند یعنی می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه به معرفی هزاران برند بپردازد. پس اگر قصد تجارت در دنیای کنونی را دارید حتما باید یک سری از شاخه های دیجیتال مارکتینگ را در کسب و کار خود به کار برید.

اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ

امروزه انواع کمپانی ها و شرکت ها و تجارت ها با توجه به شرایط و نوع کسب و کاری که دارند دلیلی برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ دارند اما مهم ترین دلیل برای تمام کسب و کارها برای استفاده از این نوع بازاریابی، افزایش و جذب مخاطبان بیشتر است. دیجیتال مارکتینگ نه تنها سبب جذب مخاطبان بیشتر می شود بلکه مزایای دیگری هم دارد که عبارتند از:

 • کم هزینه و مقرون به صرفه بودن
 • داشتن استراتژی هایی با انعطاف پذیری بالا
 • قابلیت گسترش تبلیغات در چندین رسانه به طور همزمان
 • قابل ردیابی است
 • تعاملی بودن

دیجیتال مارکتینگ برای چه نوع کسب و کاری کاربرد دارد؟

بدون شک دیجیتال مارکتینگ برای تمام کسب و کارها و کارخانجات و کمپانی ها و شرکت ها کاربرد دارد و تمام این کسب و کارها به بازاریابی آنلاین برای پیشبرد اهداف خود نیازمند هستند. بدون اینکه در نظر بگیرید چه نوع محصول یا خدماتی را به مشتری ارائه می دهید دیجیتال مارکتینگ برای شناخت مشتری های واقعی لازم است. اما این حرف به معنی نیست که تمام مشاغل می توانند از یک روش دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند. دیجیتال مارکتینگ دارای روش ها و شاخه ها و استراتژی های مختلفی است که هر کسب و کاری می تواند متناسب با بودجه ی خود از آن‌ها استفاده کند.

از دیگر مزایای دیجیتال مارکتینگ این است که به راحتی و با دقت بسیار بالایی می‌توانید میزان ضرر و زیان و سود و بازگشت سرمایه ی خود را حساب کنید. این مزیت از جمله مزیت هایی است که در بازاریابی سنتی غیر ممکن است.

مزایای استفاده از دیجیتال مارکتینگ

برای حضور در دنیای دیجیتال باید مقدمات لازم برای دیجیتال مارکتینگ را انجام دهید. مقدماتی که نه تنها هزینه ی کمتری نسبت به بازاریابی های سنتی دارد بلکه مزایای بیشتری هم نسبت به روش های سنتی دارد. که از جمله مزایای دیجیتال مارکتینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اهمیت و ضرورت دیجیتال مارکتینگ
 • این روش تبلیغاتی بر عکس روش های سنتی که برای عموم تولید می شود قابلیت شخصی سازی دارد.
 • بهینه سازی و هدفمند کردن هزینه های بازاریابی
 • شناخت مشتریان بالقوه و واقعی و افزایش وفاداری آن‌ها به برند مورد نظر
 • استفاده از تبلیغات در فضای دیجیتال سبب افزایش فروش در فضای آنلاین می شود.
 • قابلیت ارائه ی محصولات و خدمات در مقیاسی بسیار بزرگتر
 • ایجاد تعامل و ارتباطی صمیمی بین کسب و کارها و مخاطبان و در نتیجه ایجاد یک شبکه ی ارتباطی صمیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *