اهمیت کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا

کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا

در دوران ویروس کرونا بسیاری از کسب و روی آوردن به راه اندازی کسب و کار اینترنتی.در اینجا سوالی این است کسب و کارهای اینترنتی در دوران پسا کرونا چگونه میشود؟ بازاریابی الکترونیکی یکی از روش‌های جدید بازاریابی است که در نتیجه ظهور و فناوری اطلاعات و ارتباطات و شاخص‌ترین ابزار آن یعنی اینترنت و گسترش در فرآیندهای تجاری بوجود آمده است.

در سالهای اخیر کنترل شیوع کرونا نیازمند کاهش ارتباطهای انسانی غیر ضروری با هدف قطع زنجیره‌ی شیوع کرونا است که به کم شدن بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی منجر می‌شود. شروع طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، کنترل ورودی و خروجی شهر‌ها، کم شدن ساعت‌های کاری، تعطیلی اجباری بعضی اصناف و مشاغل و ادامه تعطیل شدن مدارس و دانشگاه‌ها با هدف کاهش شیوع ویروس کرونا این چالش را تشدید کرد. از سویی نیاز مردم و از سویی نیاز به کسب و کار، افراد را به سمت بازاریابی الکترونیکی سوق داد و میتوان گفت که ویروس کرونا باعث ایجاد انقلابی در ایجاد کسب و کار اینترنتی گشت.

کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا

بازاریابی اینترنتی در دوران پسا کرونا:

ایران بعد از کرونا مسلماً ایرانی بسیار متفاوت با ایران قبل از کرونا خواهد بود. البته این تفاوت به کل جهان هم مربوط است و در آینده‌ای نزدیک دنیای الکترونیکی را خواهیم داشت. و عادت‌های خرید مردم تغییر کرده و دامنه فعالیت‌ها هم گسترده‌تر خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که در دوران پسا کرونا، ارتباطات فیزیکی به شدت کاهش یافته که در این شرایط باید آموزش در حوزه بازاریابی، خرید و فروش، مدیریت سنجیده و حرفه‌ای را دولت‌ها در سرلوحه کار خود قرار دهند تا نجات جان افراد بیشتر از بحران کرونا، فدای کسب و کار‌های کوچک نشود و در این حال، حقیقت را باید قبول کرد و گام‌هایی هوشمندانه برداشت.

در دوران پسا کرونا، رهبران حرفه‌ای کسانی هستند که تصمیمات مفید و حتی خشن بگیرند و مسلماً در اقتصاد دیجیتال پس از کرونا، شاهد روش‌های جدید زندگی خواهیم بود.

برای پیشگیری از تهدید‌های گذشته اقتصاد جهانی، می‌بایست به سمتی رفت که در این راستا، فرهنگ عمومی مردم تغییر کند؛ فرهنگ زندگی کردن انسان‌ها در کنار هم باید نهادینه شود، چون به تنهایی زندگی در آینده غیر ممکن است.

 یکی از آثار مثبت کرونا بر روی اقتصاد این بود که مردم تأمل بیشتری در حوزه اقتصادی انجام بدهند، کرونا مخصوصاً در حوزه الکترونیک و تجارت  تأثیر مثبت گذاشت و شاید ده‌ها سال تحولات این حوزه را به جلو انداخت و آسیب پذیری کسانی که با تجارت الکترونیک نا آشنا بودند، بیشتر دیده شد.

کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا

بازاریابی اینترنتی:

بازاریابی شامل درک خواسته‌های مشتری و تطابق محصولات در راستای برآورده کردن آن نیازها است.برای بازاریابی موفق، باید محصول مناسب در زمان و مکان مناسب داشت و بتوان مشتری را از وجود آن محصول مطلع کرد.

به عبارتی بازاریابی فرآیندی است که بین تولید و نیازهای مشتریان، تعادل ایجاد کرده است. نظریه بازار یابی نوین، زمانی مطرح شد که معلوم شد تقاضا صرفاً در نتیجه داشتن قدرت خرید نیست و از آن موقع تا به حالا کسب و کارها در تلاش بودند تا از راه ایجاد تقاضا برای همه جذاب باشند.

تقاضا در پی انتقال ارزشی پیشنهادی که در اختیار میگذارد، به خریداران بوجود می‌آید.

بازار یابی اینترنتی عبارت است از بهره‌گیری از اینترنت و فناوری دیجیتالی برای رسیدن به اهداف بازاریابی و حمایت از مفهوم بازاریابی به شکل نوین است.در عمل بازاریابی اینترنتی شامل استفاده از وب سایت و ترکیب آن با فناوری‌های پیشرفته مانند موتورهای جستجو، تبلیغ‌های باند، پست الکترونیک و مرتبط بودن با سایت‌های دیگر که به توسعه رابطه با مشتریان موجود و جدید کمک می‌کند.

انواع فروش اینترنتی:

بازاریابی الکترونیکی مثل هر رشته علمی یا فنی دارای قوانین خاص خود است.

 امروزه دامنه فروش اینترنتی گسترده شده، و این گسترش در دوران پسا کرونا هم مسلماً همچنان ادامه خواهد یافت و تعداد زیادی از صاحبان مشاغل با انواع محصولات و خدمات با فروش اینترنتی سعی در گرفتن سهم بیشتر بازار و جذب مشتری دارند. انواع فروش اینترنتی:

۱- خرید و فروش و حراج کالاهای گوناگون مثل لباس، کیف، کفش، مواد غذایی، لوازم خانگی و غیره

۲- تبلیغات اینترنتی

۳- ارائه خدمات تخصصی، مانند آموزش آنلاین

۴- چند رسانه‌ای یا مالتی مدیا

۵- خدمات مربوط به ایمیل

۶- تولید و ارائه نرم افزارهای اداری و مالی و غیره

کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا

کسب و کار الکترونیکی در دوران پسا کرونا:

فضای اقتصاد جهانی با کسب و کارهای جدید تحول زیادی پیدا کرده است و کار الکترونیکی از پیامدهای مهم انقلاب فناوری اطلاعات است که با داشتن ویژگی‌ها و قابلیت‌های گوناگون توانسته عرصه را برای شروع نوآوری و کار آفرینی فراهم کند. توسعه بازار، کم شدن هزینه‌های ارتباطی، بهبود ارتباط با مشتریان، از مزایایی است که کسب و کار الکترونیکی برای سازمان‌های اقتصادی و همچنین بنگاه‌ها فراهم کرده است.

کسب و کار الکترونیکی یعنی به اشتراک گذاری اطلاعات تجاری و ارتباطات بازرگانی، انجام تراکنش‌های کسب و کار به وسیله تجهیزات شبکه و ارتباط از راه دور. به معنایی دیگر، کسب و کار الکترونیکی، فناوری جدید به منظور برقراری ارتباط زنجیره‌ای میان سازندگان، فروشندگان، تولید کنندگان، عرضه‌کنندگان کالا و خدمات و از طرف دیگر، خریدار و مصرف کننده است و نتیجه حاصل از کسب و کار الکترونیکی، بهینه سازی کالا و خدمات و کم شدن هزینه‌ها و بازکردن کانال‌های جدید و گرفتن تصمیم‌های مؤثرتر است.

مزایای کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا:

بعضی از کسب و کارهای سنتی با توجه به نوع بودجه و امکانات می‌توانند آنلاین شوند، مثل راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی و یا فروشگاه اینترنتی، اکنون هم در ایران می‌بینیم که بعضی از کسب و کارها به غیر از فروش حضوری، کانال، فروش اینترنتی هم دارند که چه در دوران کرونا و چه پسا کرونا به فروش بیشتر و کسب درآمد بیشتر آن‌ها کمک زیادی می‌کند.پس آنلاین شدن، آموزش، آماده‌سازی کسب و کار برای دوران پسا کرونا، آموزش پرسنل و مدیریت و تولید و تدوین برنامه‌های کسب و کار و همینطور کسب درآمد از طریق آموزش ارائه خدمات آنلاین می‌تواند از روش‌های کسب درآمد در دوران کرونا باشد.

کسب و کارهای اینترنتی که در شکل وب سایت‌ها، فروشگاه‌ها و اپلیکیشن‌های گوناگون در جامعه وجود دارند، مزایای بسیاری را برای کاربران بوجود آورده و در شرایط کنونی، جامعه بیش از پیش به اهمیت کسب و کارهای اینترنتی پی میبرد. در کسب و کارهای اینترنتی به خروج از منزل نیازی نیست و با چند کلیک  ساده می‌شود از وب سایت‌های با اعتبار خرید کرد.

بحران کرونا نشان داد که همه مشاغلی که بطور فیزیکی مشغول کسب درآمد هستند، باید بطور اینترنتی هم فضای کسب و کار خود را ارتقا دهند تا هم در شرایط عادی سود بیشتری ببرند و هم در شرایط بحرانی احتمالی همچون الآن، بدون دغدغه به کار خود ادامه دهند.

تجارت الکترونیکی در دوران پسا کرونا:

در سالهای گذشته، تجارت الکترونیکی پیشرفت‌های زیادی کرده است بطوری که حجم زیادی از مبادلات دیگر رو در رو نیستند و بیشتر از راه تلفن و پست و با استفاده از کارت‌های اعتباری انجام می‌شود.

شکل‌های جدید از پول و راه‌های پرداخت که امروزه وجود دارند، مثل چک الکترونیکی، کارت‌های اعتباری هوشمند، نه تنها به تحولات عمده در فرایند خرید منجر شده، بلکه ورود شرکت‌ها در عرصه تولید که تا امروز در دست دولت‌ها بود را ممکن کرده است.

تجارت الکترونیک یکی از ابعاد کسب و کار الکترونیکی است. امروزه برای بعضی از شرکت‌ها تجارت الکترونیکی چیزی بیشتر از خرید و فروش آنلاین تولیدات است.تجارت الکترونیک در حال تغییر دادن شکل رقابت، سریع شدن اقدامات، سهولت تعاملات محصولات و پرداخت توسط مشتری به شرکت‌ها و از شرکت‌ها به تأمین‌کنندگان می‌باشد.

تجارت الکترونیک در رده اول قرار گرفته که نحوه انجام فعالیت‌های بازرگانی را تغییر می‌دهد و انقلاب صنعتی قرن بیست و یکم نام گذاری می‌شود که پیدایش اینترنت به سرعت رو به پیشرفت گذاشته است و در تجارت الکترونیک اطلاعات و خدمات به کمک شبکه‌های رایانه‌ای خرید و فروش و یا تبادل می‌شود. خرید و فروش می‌تواند عمده یا خرده کالا و ارائه سرویس‌های مختلف به مشتریان مانند مشاوره پزشکی یا حقوقی و موارد بازرگانی مانند مناقصه یا مزایده و یا خرید و فروش اطلاعات بین سازمان‌ها، سازمان‌ها و افراد و یا بین افراد باشد.

مزیت‌های تجارت الکترونیک در دوران پسا کرونا:

استفاده از تجارت الکترونیک اهمیت بسیار زیادی دارد و در سطح خرد اقتصادی، استفاده از تجارت الکترونیک، کاهش هزینه و صرفه جویی در هزینه‌ی مبادلاتی، زیاد شدن کارایی، تغییر فرایندهای مدیریت و تاسیس بنگاه‌های اقتصادی، کم شدن هزینه کاوش، سهولت دسترسی به اطلاعات تعدیل قدرت بین تولید کننده و مصرف کننده، کاهش محدودیت وارد شدن به بازار، افزایش رقابت، کم شدن سود انحصاری و غیره را بوجود خواهد آورد.

کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا

نتیجه گیری و ارائه راهکارها و پیشنهادها:

اینترنت توانسته نقش قبلی استراتژی و رقابت را تغییر دهد به این منظور، شرکت‌هایی که بخواهند در کسب و کار پیروز باشند، دارا بودن ویژگی‌های بازاریابی در محیط الکترونیک، لازم است و به طور قطع در عصر جدید آن‌ در بازار پر رقابت امروز باید به چشم انداز‌های نو دست پیدا کنند. در بازار یابی اینترنتی، تعامل، مشتری را از حالت انفعال به خریدار تبدیل میکند. در واقع، ویژگی مستقیم بودن تعامل ارتباط مشتری با شرکت، زمینه ساز تأثیرگذاری و تأثیرپذیری این دو از هم و تأثیرگذاری‌شان برهم را فراهم می‌کند.

امروزه همه کسب و کارهای سنتی به سمت آنلاین شدن قدم برمی‌دارند و بروز بودن به مدیران کسب و کار یاری می‌رساند تا در حین حفظ کسب و کار خود، در اینترنت و فضای مجازی هم فعال باشند.نه تنها شرکت‌ها، کسب و کارها و سازمان‌ها روز بروز تمایل زیادتری را برای حضور بیشتر در اینترنت و حتی تجارت الکترونیک نشان می‌دهند، بلکه هنرمندان و بازیگران، متخصصین، پزشکان، صاحبان مهارت‌های فردی سعی می‌کنند با شناساندن خدمات و محصولات خود را در اینترنت معرفی و به فروش برسانند. بسیار روشن است که کسب و کار اینترنتی در دوران پسا کرونا نه تنها باعث پیشرفت در کسب و کارها می‌شود و دغدغه‌های گوناگون را از بازار کسب و کار دور میکند، بلکه باعث اشتغال‌زایی بسیار گسترده نیز خواهد شد.

با تهیه دوره های آموزش به آموزشگاه، تمامی موارد مورد نیاز برای پیشرفت یک مجموعه را آموزش دیده و می دانید در هر دوره برای کمک به کسب و کارتان چه کارهایی را انجام دهید. جهت تهیه دوره ها با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *