بازاریابی پیامکی یا اس‌ام‌اس مارکتینگ

بازاریابی پیامکی

تبلیغات از طریق گوشی موبایل شامل 3 راه است؛ شبکه‌های اجتماعی مختلف، وب‌سایت‌ها و گوگل، بازاریابی پیامکی و یا ایمیل تبلیغاتی. یکی از کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین روش، استفاده از تبلیغات پیامکی یا بازاریابی پیامکی است.

 با بیشتر شدن مدرنیته و استفاده از گوشی موبایل برای هر کاری، می‌توان گفت که هر خانواده حداقل یک گوشی موبایل دارد. بنابراین با تبلیغات اصولی و مناسب از طریق گوش همراه می‌توان با هزینه‌ی کم به سود بالایی رسید. چرا که از طریق همین یک گوشی نیز می‌توان حداقل یک مخاطب از آن خانواده پیدا کرد..

شاید شما نیز تصور خوبی در رابطه با این روش از تبلیغات نداشته باشید؛ چرا که حتی اکنون نیز بسیاری از تبلیغات برای مخاطبین اشتباهی ارسال می‌شوند؛ مثلاً تبلیغ کاشت مو برای بانوان. متاسفانه باید گفت که تصور عده‌ی زیادی از افراد نسبت به بازاریابی پیامکی، پیامک‌های کسل‌کننده، آزاردهنده، تکراری و بد موقع است.

اما باید به این موضوع توجه داشت که اگر این روش از تبلیغات و استراتژی‌های خاص بازاریابی پیامکی به درستی به کار گرفته شوند؛ می‌تواند جز بهترین و سریع‌ترین راه‌ها برای کشف و جذب مشتری، ارتباط با او، تداوم ارتباط و در نهایت فروش و سود بیشتر باشد.

ما در این مقاله شما را با اس‌ام‌اس مارکتینگ، مزایای آن و نکات یک اس‌ام‌اس مارکتینگ خوب آشنا کرده و در آخر چند سامانه پیامکی مناسب را به شما معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

البته برای آگاهی بیشتر در این زمینه و یادگیری استراتژی‌های بازاریابی پیامکی، شرکت در دوره‌ی آموزشی مدیریت کسب و کار نیز خالی از لطف نیست. چرا که این دوره شامل آموزش‌های لازم و کاملی در رابطه با کسب وکار و روش‌های موفقیت در آن است.

بازاریابی پیامکی

اس‌ام‌اس مارکتینگ یعنی ارسال تبلیغات به صورت پیام کوتاه به تلفن همراه مشتریان برای آگاهی از تخفیفات، جشنواره‌ها است و به طور کلی جذب مشتریان جدید و ترغیب مشتریان قدیمی برای خریداری بیشتر از شما.

اس‌ام‌اس مارکتینگ چیست؟

برای استفاده از تبلیغات پیامکی ابتدا باید متن مناسبی انتخاب کرد؛ این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که اگر متن مناسب نباشد؛ جذبی نیز برای مخاطب نداشته و مخاطب به آن توجهی نخواهد کرد.

دومین نکته تهیه‌ی یک لیست از مخاطبین مناسب کسب و کار شماست. شما باید مخاطبین بالقوه‌ی خود را بشناسید و بدانید که این پیامک‌های تبلیغاتی باید به چه افرادی فرستاده شود. البته این مورد بیشتر مربوط به زمانی است که کسب و کار شما نو بوده و برای اولین بار می‌خواهید مشتری جذب کنید.

اگر مشتریان خود را داشته باشید؛ علاوه‌بر شناسایی مخاطبین جدید، می‌توانید از شماره‌هایی که خود مشتریان در اختیار شما قرار داده‌اند نیز استفاده کنید.

بنابراین می‌توان گفت که بازاریابی تبلیغاتی دو هدف دارد:

جذب مشتریان جدید

تعامل و تداوم ارتباط با بانک مشتریان

مزایای بازاریابی پیامکی

اس‌ام‌اس مارکتینگ دارای مزایای زیادی برای کسب و کارهاست که در ذیل به آن اشاره می‌کنیم:

  • کاهش هزینه‌ها: از آن جا که هزینه ارسال پیام کوتاه تنها چند ریال است؛ با ارسال پیامک‌های تبلیغاتی برای چندین نفر و جذب آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای خریداری از شما، ده‌ها برابر هزینه‌ای که کرده‌اید سود خواهید داشت.
  • صرفه‌جویی در زمان: پیامک‌ها در لحظه ارسال می‌شوند و تا حداکثر 3 دقیقه 90% این پیام‌ها خوانده خواهد شد. بنابراین برای اطلاع‌رسانی در رابطه با اخبار و پیشنهادات در لحظه، می‌توانید از پیامک کوتاه و بازاریابی پیامکی استفاده کنید.
  • سطح پوشش بالا: همان طور که گفتیم تعداد افرادی که در کشور از تلفن همراه استفاده می‌کنند بسیار زیاد است و در هر خانواده حداقل یک تلفن همراه وجود دارد. بنابراین از طریق بازاریابی پیامکی می‌توان سطح بالایی از افراد را برای جذب به کسب و کارتان در اختیار داشته باشید.
  • امکان ردیابی تبلیغات: پس از اجرای کمپین تبلیغاتی و ارسالات پیامک‌ها می‌توانید تعداد پیامک‌هایی که خوانده شده‌اند را با استفاده از تعداد کلیک لینکتان از طریق پیامک؛ مشاهده کنید. با استفاده از این مقدار می‌توانید درصد سودمندی پیامکتان را بررسی کنید.
  • ارتباط با مشتریان: همان طور که بالاتر گفته شد؛ با استفاده از بازاریابی پیامکی می‌توانیم به طور مستمر با مشتریان خود در ارتباط باشیم و با آنان تعامل کنیم. به طور مثال برای تعامل بیشتر و ایجاد تجربه‌ی خوب مشتری از شما، می‌توانید روز تولد مشتریانتان را تبریک بگویید و قدرت برند تجاریتان را افزایش دهید.
بازاریابی پیامکی

استراتژی‌های بازاریابی پیامکی

به طور کلی در بازاریابی پیامکی از دو استراتژی برای ارسال پیام‌ها به مخاطبین استفاده می‌شود:

  1. ارسال پیامک به صورت انبوه:

در این استراتژی، شما پیامک‌های تبلیغاتیتان را به بازار هدف ارسال می‌کنید؛ با این تفاوت که از علاقه‌مندی دریافت‌کننده نسبت به محصولاتتان خبر ندارید. برای انتخاب بازار هدف در این استراتژی، می‌توانید آن را بر اساس موقعیت جغرافیایی، جنسیت افراد و نوع صنفی که در آن هستند انتخاب کنید.

مثلاً اگر کسب و کار شما به گونه‌ای باشد که معمولاً جنسیت خاصی به آن علاقه‌مند هستند؛ می‌توانید بازار هدفتان را تنها معطوف به آن جنسیت کنید. به طور مثال تبلیغ محصولات آرایشی و بهداشتی برای بانوان و یا تبلیغات کاشت مو برای آقایان.

در رابطه با صنف، شما می‌توانید با توجه به محصولی که دارید تنها به افرادی که شغلشان به کار شما مربوط می‌شود پیامک تبلیغاتی ارسال کنید. این نوع از انتخاب بازار هدف، به عبارت دیگر فیلتر، برای کسب و کارهای B2B روش فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. برای مثال شمایی که پارچه می‌فروشید؛ می‌توانید پیامک تبلیغاتی خود را به تولیدکنندگان پوشاک ارسال کنید.

از دیگر راه‌های انتخاب بازار هدف که گفته شد، موقعیت جغرافی است. اگر کسب و کار شما، به طور مثال مغازه یا آموزشگاه، در منطقه‌ی خاصی قرار دارد. می‌توانید با ارسال پیامک به افرادی که در آن مناطق هستند؛ کسب و کارتان را به طور انبوه تبلیغ کنید.

در این روش شما پیامک‌های تبلیغاتی را برای افرادی ارسال می‌کنید که در خبرنامه، باشگاه و… عضو شده باشند. در واقع آن‌ها خودشان شماره تلفن خود را به شما داده‌اند تا از اخبار و اطلاعات مربوط به شما آگاه شوند.

چگونه یک کمپین تبلیغاتی مفید طراحی کنیم؟

برای طراحی یک کمپین تبلیغاتی مفید باید نکاتی را در نظر داشته باشید که شامل موارد زیر است:

  1. مخاطب هدف پیامک تبلیغاتی را به درستی انتخاب کنید.
  2. برای ارسال هر تبلیغی بدانید که زمان مناسب آن چه موقع است؟
  3. اگر از لینک در پیامک استفاده می‌کنید؛ سرور خود را برای ارائه به حجم مشتریان احتمالی آماده کنید.
  4. متن تبلیغاتی خوبی بنویسید.

یک متن تبلیغاتی خوب در بازاریابی پیامکی چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای افزایش میزان جذب مخاطب، باید توجه داشته باشید که پیامک برای خواندن، باید جذاب باشد، طولانی و حوصله سر بر نباشد، برای مشتری فایده داشته باشد، یعنی بازار هدف درستی انتخاب کرده باشید، به مخاطب حس صمیمیت القا کند و در آخر اینکه برای ترغیب او در خرید یا مشاهده‌ی وب‌سایت شما حس ضرورت به او القا شود.

مثلاً شما پیامکی با شروع جذاب و صمیمیت کافی برای مخاطب خود ارسال کرده و در آن تاریخ یا تعداد خاصی برای یک تخفیف باورنکردی تعیین می‌کنید. در این صورت مخاطب ابتدا با خواندن جمله‌ی اول شما، به متن جذب شده و به خواندن ادامه می‌دهد و در صورتی که به محصول شما نیاز داشته باشد، برای اینکه به این تخفیف باورنکردنی دست پیدا کند؛ هر چه سریع‌تر آن محصول را خریداری خواهد کرد.

بازاریابی پیامکی

بنابراین به یاد داشته باشید که می‌توانید از اس‌ام‌اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی به عنوان یک روش از تبلیغات سودآور در کنار روش‌های دیگر استفاده کنید. اگر از این روش به صورت اصولی و تخصصی استفاده کنید؛ نسبت به هزینه‌ای که می‌کنید، ده‌ها برابر برای شما سود دارد و برگشت پول فوق العاده‌ای را تجربه خواهید کرد. برای اینکه بتوانید بازاریابی پیامکی اصولی داشته باشید می‌توانید از بهترین سامانه‌های پیامکی ایران یعنی sms.ir و ملی پیامک استفاده کرده و با هزینه‌ای کم کمپین تبلیغاتی خودتان را داشته باشید و از پنل‌ها برای کسب و کارتان استفاده کنید.

ما در دوره‌ی آموزشی مدیریت کسب و کار، اصول بازاریابی پیامکی و راه‌های موفقیت در کسب و کار را به طور کامل و تخصصی آموزش داده‌ایم؛ بنابراین برای افزایش سودتان هم که شده، در این دوره‌ی آموزشی شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *