برند بوک چیست؟

برند بوک

آیا برند بوک را می‌شناسید؟ از مفهوم آن چه می‌دانید؟ اگر فرد تازه‌کاری هستید و به تازگی وارد دنیای تجارت و کسب و کار شده‌اید، حتماً نام brand book را شنیده‌اید!! در بیان‌های مختلف شاهد تلفظ‌های متفاوتی از این محصول هستیم. در یک معنی از آن با نام کتابچه برند یاد می‌کنند.
در یک تعریف کلی، می‌توان گفت که معنی و مفهوم کتابچه برند، سند رسمی برای یک شرکت، موسسه و یا کسب و کار خاص است که بیانگر استانداردهای مشخص شده و هویت برند، خواهد بود. در این کتابچه می‌توان شاهد یک نگاه کلی، طراحی و همچنین ترکیب یک برند بود. وقتی که نام یک برند معروف را می‌شنوید، چه تصوری از نام آن در ذهن شما خودنمایی می‌کند؟!؟ هویت آن‌ها در ذهن شما به چه صورت طراحی شده است؟!؟ برای اینکه بتوانید با این کتابچه تأثیرگذار بیشتر آشنا شده و همچنین از تأثیرات آن بیشتر مطلع شوید، همراه ما باشید:
از صفر تا صد برند بوک مطلع شوید:
کتابچه‌های برند این امکان را برای مشتریان به همراه دارند که آن‌ها بتوانند در یک مرکز خرید بزرگ، برند مناسب خود را شناخته و به سمت آن روانه شوند. این خصوصیت در گرو ایجاد یک کتابچه برند مناسب، صورت می‌پذیرد. شاید در این تعریف نتوان به طور جامع و کامل به اهمیت استفاده از برند بوک، اشاره نمود. حال به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چرا هر برندی نیازمند استفاده از یک کتابچه برند است؟

برند بوک


مزایای استفاده از برند بوک:

 1. ایجاد هماهنگی و تطابق بین بخش‌های مختلف در یک برند:
  یکی از مهمترین مزایای استفاده از این کتابچه کاربردی، ایجاد هماهنگی و سازگاری بین بخش‌های مختلف در یک شرکت، سازمان و یا موسسه است. در صورت عدم وجود این کتابچه هر بخش با بهره برداری از سبک خاص خود اقدام به انجام فعالیت خواهد نمود. در نهایت شما می‌تواند شاهد یک مجموعه باشید که هیچ تطابقی در آن وجود نداشته و در عین یکپارچگی، شاهد گسستگی و ایجاد مشکلات متفاوت خواهید بود. با وجود این کتابچه، حتی افراد تازه وارد نیز می‌توانند به راحتی از مشخصات موسسه و یا شرکت آگاه شده و از فعالیت در یک مجموعه هماهنگ لذت ببرند.
 2. ایجاد لحن یکدست در برند:
  شاید این موضوع بسیار دور از ذهن باشد که با برند بوک می‌توانید بر روی بازاریابی و تبلیغات نیز نقش بسزایی داشته باشید. این کتابچه کاربردی با ایجاد لحن و زبان یکدست، این بستر را برای افراد فراهم می‌کند که بتوانند به راحتی علاوه بر برخورداری از یک تیم طراحی حرفه‌ای، از یک تیم بازاریابی هماهنگ نیز برخوردار شده و در کنار تولید محتوای مطلوب، بازاریابی شگفت انگیزی را نیز در بر داشته باشند.
 3. آشنایی مشتریان با برند شما:
  از مزایای بسیار مهم و قابل توجه برای برند بوک، ایجاد بستر مناسب برای شناخت مشتری خواهد بود. این نوع از کتابچه‌ها شرایطی را فراهم می‌کنند که مشتریان بتوانند به راحتی با برند شما آشنا شده و لوگو و رنگ سازمانی آن را در ذهن خود ثبت نمایند.
  حال این سؤال پیش می آید که: چرا کتابچه برند از اهمیت فوق‌العاده‌ای در بازار رقابتی برخوردار است؟!؟ یکی از اصول بسیار مهم در بازارهای رقابتی توجه به تمایز بین موفقیت و شکست در کسب و کار است. آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که انتخاب نام مناسب برای برند شما چقدر مهم و ضروری است؟!؟ برای پی بردن به اهمیت نام یک برند می‌توانید شاهد بسیاری از ناکامی‌های برندهای معتبر و جهانی (پس از تغییر نام و یا لوگوی) باشید. کم نیستند انواع برندهای معتبری که اقدام به تغییر نام و یا لوگوی خود نموده و با شکست و همچنین انبوهی از نارضایتی مخاطبین مواجه شده‌اند. از این نظر علاوه بر این که انتخاب یک نام مناسب برای برند لازم و ضروری است، حفظ و حراست از کتابچه برند نیز، بسی حائز اهمیت خواهد بود.
برند بوک

استانداردهای یک برند بوک معتبر چیست؟

آیا تمامی کتابچه‌های برند مؤسسات و شرکت‌ها و … از استانداردها و اصول و قواعد آن‌ها تبعیت می‌کنند؟ در صورتیکه یک موسسه، شرکت و یا سازمانی از کتابچه برند استاندارد و اصولی بهره برداری نماید، می‌تواند به راحتی جزئیات را پشت سر گذاشته و در نتیجه، سهولت در دستیابی به اهداف بزرگ را تجربه نماید. این نوع از سندهای کاربردی، دربردارنده بسیاری از جزئیات خواهند بود. از مهم‌ترین اصول برای برخورداری و گام‌های اساسی برندینگ از یک برند بوک حرفه‌ای، می توان به آیتم‌های زیر اشاره نمود:
پالت اول رنگ: (در این آیتم به دقیق‌ترین رنگ مورد استفاده برای لوگو و یا آرم مؤسسات و شرکت‌ها اشاره شده است. این رنگ شامل کدها و نام رنگ نیز خواهد بود. ذکر کد رنگ‌ها به دلیل عدم اشتباه گرفتن آن‌ها با رنگ‌های مشابه خواهد بود.)
پالت دوم رنگ: (بیانگر استفاده از رنگ‌های پشتیبان برای اجزای دیگر مانند: خطوط، متن‌ها، اعداد و غیره است. در این آیتم بیشتر به جنبه‌های بصری برند شما توجه شده است. از جمله تنوع رنگ‌ها در پالت‌های رنگی، می‌توان به مونوکروماتیک، رنگ‌های مکمل، رنگ‌های هم خانواده و همچنین رنگ‌های سه تایی اشاره نمود.)
تغییرات رنگ: ( این آیتم نیز در بردارنده هر نوع تغییر رنگ لوگو که مصرف کننده مجاز به استفاده از آن خواهد بود، می‌باشد.)
نام شرکت: (در این آیتم از نام اختصاری در کنار لوگو و اسم شرکت استفاده شده است.)
تایپوگرافی: (از جمله فونت‌هایی که می‌توان به عنوان فونت ثانویه برای متن‌ها و سرفصل‌ها از آن بهره برداری نمود، در این آیتم قرار گرفته‌اند. در این آیتم می‌توانید شاهد بزرگی و یا کوچکی فونت‌‍‌ها نیز باشید.)
آیکون‌ها: (از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی طراحی گرافیکی یک برند، می‌توان به المان‌های گرافیکی وکتوری آن‌ها اشاره کرد. آیکون‌ها همان المان‌های گرافیکی وکتوری می‌باشند. در یک برند بوک استاندارد، شاهد آیکون‌های جذاب با مشخصاتی از جمله: ابعاد و محل قرارگیری آن‌ها نیز، خواهیم بود.)
تصویرها: (از دیگر المان‌‎های تأثیرگذار بر روی کتابچه برند، می‌توان به استفاده از تصاویر مهم در طراحی خواهد بود. تصاویر می‌توانند یک کتابچه جامع و کاربردی از بایدها و نبایدها را برای شما به همراه داشته باشند. انتخاب تصاویر با توجه به موضوع کسب و کار شما، صورت می‌پذیرد. برای نمونه در کسب و کارهای توریستی، استفاده از تصاویر مناطق بکر و دیدنی، بسیار کاربردی، تأثیرگذار و هوشمندانه خواهد بود.)

برند بوک


برای اینکه بتوانید گام‌های هوشمندانه‌ای را در جهت طراحی یک برند بوک حرفه‌ای بردارید، باید به فاکتورهایی از قبیل: ماموریت، چشم انداز و همچنین پرسونای برند خود، بسیار توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *