بهره‌وری در کسب و کار و داشتن یک روز مفید کاری

بهره‌وری در کسب و کار

بهره‌وری در کسب و کار برای بالا بردن در موفقیت یکی از راه های بزرگ است. تا به حال به این سؤال فکر کرده‌اید که انسان‌های موفق اطرافتان یا کارآفرینان معروف چگونه بدون اینکه سختی زیادی بکشند به تمامی کارهای روزانه خود رسیدگی می‌کنند و حتی زندگی شخصی خودشان را نیز دارند؟ در حالی که شما در آخرین ساعات روز کاریتان هنوز کار انجام نداده‌ی زیادی دارید و به این فکر می‌کنید که از خانواده بزنید و به کارهای عقب افتاده رسیدگی کنید.

انجام هر روزه‌ی کارهای زیاد مربوط به کسب و کارتان، عقب افتادگی‌ها و در نهایت بیش از حد کار کردن، شما را به موفقیت نزدیک نمی‌کند. اگر هم نزدیک کند، آیا به این فکر کرده‌اید که شاید روزی که احتمالاً یک قدم به هدف نزدیک شده‌اید جا بزنید؟ آن هم تنها به دلیل خستگی از کار مفرط!

اگر اراده‌ی بسیار قوی‌ای داشته باشید، که قطعاً همین طور هم هست، کار سخت، طولانی و به نوعی به طور جنون‌آمیزی کار کردن در روز، بهره‌وری از آن روز به حساب نمی‌آید. مهم نیست چقدر سخت کار کنید، مهم این است که چقدر هوشمندانه عمل کنید.

برای اینکه یک روز کاملاً مفید و بدون عقب‌ماندگی‌های زیاد داشته باشید و همچنین با ذهن و بدنی آرام و آماده به کارهای خود برسید؛ باید به نکاتی توجه کنید که ما در اینجا به شما خواهیم گفت.

بهره‌وری در کسب و کار

مدیریت کسب و کار و بهره‌وری

مدیران کسب و کار و کارآفرینان همیشه در تکاپو هستند و کارهای زیادی برای انجام دارند؛ اما با رعایت نکاتی مربوط به سلامتی و همچنین با هوشمندی می‌توانند هم سالم باشند و هم امور کاری خود را به درستی انجام دهند.

به طور کلی بهره‌وری در مدیریت کسب و کار و صنعت به معنای استفاده‌ی حداکثری از منابع، نیروی انسانی و تسهیلات، کاهش هزینه‌های تولید، بهبود معیار زندگی در خور اعضای یک کسب و کار و سود بیشتر است.

در مورد بحث ما که در زمینه‌ی بهره‌وری در یک روز کاریست، این تعریف را می‌توان این گونه بیان کرد؛ بهره‌وری یعنی استفاده‌ی حداکثری از منابع و زمان، کاهش اتلاف وقت، انرژی و پول و در نهایت بهبود معیار زندگی و سود بیشتر.

کارآفرینان موفق با برنامه‌ریزی و بهره‌وری به اهداف کوتاه مدت و کاراهای خود رسیدگی کرده و آن‌ها را به اتمام می‌رسانند و در نهایت مشتریان مورد نظر خود را جذب می‌کنند. بنابراین یادگیری تکنیک‌های بهره‌وری و بالا بردن آن در کسب وکار اهمیت زیادی دارد. هوشمندانه کار کردن آموختنی است؛ پس به خودتان یادگیری این گونه کار کردن را، با شرکت در دوره‌ آموزشی مدیریت کسب و کار، هدیه دهید.

تکنیک‌های بهره‌وری در کسب وکار

مدیران کسب و کار می‌توانند از این تکنیک‌ها استفاده کرده و به طور هوشمندانه کار کنند:

  1. در لحظه تنها یک کار انجام دهید:

مغز ما تک وظیفه‌ای است و نمی‌تواند به طور همزمان دو اطلاعات مجزا را به صورت مجزا پردازش کند. اگر ما به طور همزمان چندین کار را با هم انجام دهیم در واقع فقط بین کارها جا به جا شده‌ایم. این کار تنها باعث کاهش سرعت در انجام هر دو وظیفه خواهد شد.

هنگامی که در حال انجام کاری هستید، انجام کار دیگر به طور مثال جواب دادن به ایمیل یا پیام‌ها تنها وقت شما را گرفته و این احساس را به شما می‌دهد که مشغله‌های زیادی دارید. در صورتی که اگر هر دوی این کارها را جدا از هم انجام دهید وقت کم‌تری از شما خواهد گرفت. چرا که تمرکز شما تنها روی یک مسئله بوده و راندمان شما بالاتر خواهد رفت.

  • همیشه کارهای خود را الویت‌بندی کنید:

وقتی تعداد وظایف شما بیشتر شوند، روند رسیدگی به آن‌ها نیز کاهش می‌یابد. همیشه توجه کنید که کارهایی که در مقابل وقتتان انجام می‌دهید؛ به اندازه‌ی کافی برایتان سودآور باشد. بنابراین کارهایی که سودآوری کمی دارند را از برنامه‌ی کاریتان حذف کنید و وقتتان را برای مشتریان پر سود بگذارید؛ بدین گونه بهره‌وری را افزایش می‌دهید.

  • همواره امورات انجام شده را یادداشت کنید:

از آنجا که باید کارهایتان در یک کسب و کار انسجام داشته باشد. بنابراین نوشتن هر مرحله‌ی انجام شده از کارتان، به شما در برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای روز بعد کمک خواهد کرد. از طرفی اگر بخواهید کارتان را به کسی واگذار کنید این لیست منسجم از روند کارتان می‌تواند به آن فرد کمک شایانی کند.

  • از دستیاران مجازی کمک بگیرید:

اگر زمانتان محدود است، می‌توانید برخی از کارهایتان را به دست دستیاران مجازی سپرده و برون سپاری کنید. کارهای مربوط به ایمیل، صفحات اجتماعی و کارهای آنلاین مربوط به بازاریابی کسب و کارتان را می‌توانید به سازمان‌های مربوطه بسپارید. در این صورت زمان بیشتری برای کارهای مهم‌تر خواهید داشت.

بازاریابی برای موفقیت در کسب و کار بسیار مهم است. چرا که اگر بازاریابی درستی انجام ندهید به جای آن که مشتریان شما را پیدا کنند؛ همیشه شما به دنبال مشتری هستید و در نتیجه زمان زیادی برای پیدا کردن مشتری صرف خواهید کرد. بنابراین با توجه به بودجه‌ای که دارید بازاریابی و تبلیغ آنلاین و آفلاین کنید و همچنین در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام حضور داشته باشید.

بهترین بهره‌وری از یک روز کاری

اولین کاری که باید انجام دهید برنامه‌ریزی است. در واقع بهره‌وری از یک روز کاری، از شب قبل آن شروع می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای کارهای فردایتان برنامه‌ریزی دقیقی به صورت چک لیست نوشته و زمان مورد نیاز هر کدام را نیز مشخص کنید.

بهره‌وری در کسب و کار

برنامه‌ریزی روزانه نوعی نقشه‌برداری فعالیت‌های روزانه شما به حساب می‌آید و می‌توانید هم برای همان روز و هم برای چک کردن و یادآوری زمان دقیق فعالیت‌های گذشته از آن‌ها استفاده کنید و بهره‌وری در کسب و کار خود را افزایش دهید.

دومین نکته، شروع پر انرژی روزتان است. این که شما روزتان را پر انرژی شروع کنید؛ قطعاً در کیفیت کار شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. بنابراین شب قبل غذای کم‌تری میل کنید و حتما در برنامه‌ی غذاییتان از پروتئین و سبزیجات استفاده کنید. به یاد داشته باشید که خواب کافی و مناسب نقش به سزایی در انرژی روز بعدتان دارد.

برای انرژی بیشتر و آمادگی ذهن و جسمتان، صبح‌ها سحرخیز باشید، نرمش کنید و صبحانه‌ی کاملی میل کنید.

بهره‌وری در کسب و کار

همان طور که بالاتر گفته شد در برنامه‌ی خود حتما الویت‌بندی داشته باشید تا بهره‌وری در کسب و کار خود را افزایش دهید. کارها را به سه دسته‌ی کم اهمیت، معمولی و واجب تقسیم کنید و طبق آن پیش بروید. به یاد داشته باشید که هر کدام از موارد چک لیست را به تنهایی انجام دهید و وقتتان را در انجام کارهای دیگر به طور همزمان و یا استفاده‌ بی‌رویه از موبایل و شبکه‌های اجتماعی هدر ندهید.

در آخر و انتهای روزتان، قبل از ترک محل کار، چک لیستتان را چک کنید و در صورتی که کار انجام نشده‌ای دارید؛ بر اساس ضرورت انجام آن، یا همان روز به آن رسیدگی کنید و یا آن را به اول چک لیست روز بعدتان اضافه کنید تا اول از همه به آن برسید.

بنابراین برای رسیدن به موفقیت سعی کنید همیشه برنامه‌ریزی داشته باشید؛ چرا که داشتن یک چک لیست برای تمامی افراد و سازمان‌ها از واجبات است. ما در دوره‌ی آموزشی مدیریت کسب و کار به طور کامل برنامه‌ریزی را به شما آموزش می‌دهیم؛ ولی مطالعه‌ی کتاب معجزه انضباظ فردی از آقای برایان ترسی نیز کمک بزرگی در این باره به شما خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *