بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ

مربیگری کسب و کار یا بیزینس کوچینگ از مهم‌ترین کارهایی است که یک کسب و کار، چه کوچک و تازه‌کار، چه بزرگ و حرفه‌ای، چه موفق و چه شکست خورده به آن احتیاج دارد. هر کسب و کاری با بیزینس کوچینگ به پیشرفت خیلی خوب و درآمد بالایی خواهد رسید و قطعاً شما خیلی سریع‌تر می‌توانید به هدف تعیین شده‌ی خود برسید.

قطعاً همه‌ی ما دوست داریم که در سریع‌ترین، کم ریسک‌ترین و متمرکزترین حالت ممکن به موفقیت مالی برسیم؛ اما وجود چالش‌های متفاوت مانع از این اتفاق خواهد شد. برای مقابله با این چالش‌ها می‌توان از یک مربی کسب و کار یا بیزینس کوچ استفاده کرد. یا با این گونه افراد قرارداد بسته، یا به عنوان یک دوست در شبکه‌ی ارتباطاتتان از آن‌ها مشورت بگیرید و یا خودتان در این زمینه مطالعه کنید.

در ادامه به توضیح در رابطه با بیزینس کوچینگ خواهیم پرداخت. البته می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره در دوره‌ی مدیریت کسب و کار بدست آورید و حتی خودتان یک مربی کسب و کار شوید.

بیزینس کوچینگ

تاریخچه بیزینس کوچینگ

اولین بار کلمه‌ی کوچ، در قرن 18 میلادی و در انگلستان به کار برده شد. البته با این تفاوت که این کلمه برای معلمانی به کار می‌رفت که به دانش‌آموزان برای قبولی در امتحان درس می‌دادند. به عبارتی کوچ در آن زمان به کسانی گفته می‌شد که به دانش‌آموزان در راحت رسیدن به هدف قبولی در امتحان کمک می‌کردند. در واقع امروزه نیز کلمه کوچ همین مفهوم را دارد؛ کمک‌رسانی برای رسیدن به هدف.

در دهه هفتاد میلادی شخصی به نام «تیموتی گالوی»، نویسنده‌ی آمریکایی، مجموعه‌ای از کتاب به نام «درونی» را منتشر کرد. گالوی در این کتاب‌ها ایده‌های جدیدی در رابطه با مربیگری، قدرت درونی و انضباط فرد و دستیابی به موفقیت همه جانبه در ورزش‌های متعدد و دیگر حرفه‌ها مثل موسیقی مطرح کرد.

مدل کوچینگی که گالوی مطرح کرده بود، آنقدر محبوبیت پیدا کرد که حتی در زندگی شخصی و حرفه‌ای هم مورد استفاده قرار گرفت. سال‌ها بعد متفکرانی مانند ورنر هاردر و توماس لئونارد ایده‌های گالوی را در زندگی و کسب و کار گسترش دادند و در آخر جان تیمور از این مدل برای بیزینس کوچینگ استفاده کرد.

بیزینس کوچ چه کسی است؟

بیزینس کوچ به علم تحلیل، سیستم‌سازی و در کل کسب و کار مسلط است و با تحلیل کسب و کار و هدف شما، تحلیل چالش‌ها و حتی پیش‌بینی چالش‌های پیشرو در رسیدن شما به موفقیت کمک کرده، در همه‌ی مراحل به شما چندین پیشنهاد برای مقابله با این چالش‌ها و نکات مثبت و منفی هر کدام ارائه می‌دهد. در نتیجه شما با انتخاب یکی از این روش‌های پیشنهاد شده، آن‌ها را پشت سر می‌گذارید و در راستای هدف خود گام برمی‌دارید.

باید توجه داشت که هر کسب و کاری با کسب و کار دیگر متفاوت است. بنابراین امکان اینکه فرمول طلایی موفقیت برای همه‌ی کسب و کارها یکسان باشد، وجود ندارد و هر کسب و کاری مربی و اقدامات خاص خود را می‌خواهد. اینجاست که متوجه می‌شویم وجود بیزینس کوچ برای هر بیزینسی لازم است.

یک مربی کسب و کار مانند همه‌ی مربی‌ها در هر رشته‌ای، به شما در ارتقای استعدادها، تعیین هدف و تعهد به آن کمک کرده و همان طور که در بالا گفته شد، در تصمیم‌‌گیری‌ها همراه شماست. در کل یک بیزینس کوچ همواره می‌کوشد که شما را به موفقیت، به خصوص مالی، برساند.

بیزینس کوچینگ

مزایای بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ تنها روی هدف تمرکز نمی‌کند؛ بلکه در تمامی مسیر همراه شماست. بنابراین از مزایای علم بیزینس کوچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. فرمول طلایی موفقیت خاص کسب و کار شما یا به عبارتی نقشه‌ی راه برایتان تعیین می‌شود.
  2. بهترین و مناسب‌ترین افراد را استخدام می‌کنید.
  3. محیط ایده‌آل کاری برای رشد و ترقی را می‌شناسید.
  4. چیزهایی که باعث ایستایی شما شده و به عبارتی شما را محدود می‌کنند؛ شناسایی و رفع می‌کنید.
  5. متناسب با شرایطتان برنامه‌ریزی می‌کنید.
  6. در مهارت رهبری و مدیریت پیشرفت می‌کنید.
  7. در رابطه با کسب و کارتان دیدگاه واضح‌تری دارید.

تفاوت بیزینس کوچ با انواع راهنمایان

  • با این که کوچینگ و مشاوه تقریبا شبیه به هم هستند و گاهی اوقات ممکن است اشتباه گرفته شوند؛ ولی تفاوت فاحشی با یکدیگر دارند. مشاور تنها در حوزه‌ی خاصی تبحر دارد و در همان زمینه هم به مشتریان خود کمک کرده و راه حل ارائه می‌دهد. در آخر، پس از آن که مشکل مشتری حل شد، مشاور نیز کنار می‌رود. اما یک کوچ در هر موقعیتی با مشتری همراه است و با او مشکلات را بررسی کرده و به حل آن می‌پردازد. نکته مهم این است که کوچ از تخصص خود مشتری استفاده می‌کند و لزومی ندارد که حتماً همان تخصص را داشته باشد.
  • منتورها: تفاوت کوچ‌ها با منتورها در این است که منتورها تخصصشان همان تخصص مشتری است با این تفاوت که نسبت به مشتری خود تجارب بیشتری دارند و به نوعی رابطه‌ی استاد و شاگردی دارند. منتورها دانش و تخصص خودشان را چه از طریق مشاوره و چه راهنمایی به افراد می‌دهند. آن‌ها دانش، توصیه‌ها و یا تجاربیات خود را با افراد با توجه به اهداف منتورینگ در میان می‌گذارند. اما کوچ‌ها تنها در راه رسیدن به هدف افراد را همراهی کرده و برای هر چالش و مشکلی مشتریان را راهنمایی می‌کنند.
  • روانشناسان: کوچینگ روانشناسی یا مشاوره دادن نیست. چرا که روانشناسان و یا مشاورین روانی، بیشتر روی درمان انواع مشکلات روانی افراد توجه دارند و به واکاوی گذشته افراد می‌پردازند. اما کوچینگ درمان نمی‌کند؛ تنها به ارتقای کیفیت و تحول فرد یا کسب و کارش می‌پردازد. همان طور که گفته شد، روانشناسان به واکاوی گذشته می‌پردازند؛ بنابراین از تفاوت‌های اصلی آن با کوچینگ می‌توان به این اشاره کرد که به هدف کنونی و رسیدن به آن اصرار دارند؛ نه گذشته.
بیزینس کوچینگ

بنابراین دانستیم که علم بیزینس کوچینگ، اهمیت زیادی در داشتن کسب و کاری موفق دارد. شما می‌توانید برای کسب و کار خود یک مربی کسب و کار استخدام کنید یا این که خودتان با دوره‌ی مدیریت کسب و کار ما در این زمینه تبحر کامل پیدا کرده و خودتان در رشد سریع کسب و کارتان نقش داشته باشید. البته پیشنهاد می‌دهیم که از یک بیزینس کوچ دیگر هم مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *