تحلیل رفتار متقابل در بازاریابی

تحلیل رفتار متقابل

تحلیل رفتار متقابل، یک روش است برای جذب مشتری در کسب‌وکارهای مختلف. همان طور که می دانید، اساس و پایه ی هر کسب و کاری، جلب اعتماد و برقراری ارتباط با مشتریان است و این موضوع آنقدر مهم و حیاتی است که معمولاً هر دیجیتال مارکتری باید بر اساس تحلیل رفتار متقابل و سایر اصول روانشناسی، سعی کند تا مسیر برقراری ارتباط با مشتریان را هموارتر نماید. اینکه شما بتوانید به خواسته های درونی افراد جامعه آگاه باشید، بخش عمده ای از مسیر بازاریابی را رفته اید. چرا که بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ، در کل یک رابطه ی انسانی است که باید بر اساس استانداردهای روانشناختی شکل بگیرد و تکامل یابد.

تحلیل رفتار متقابل

تحلیل رفتار متقابل، یکی از مهم ترین اصول روانشناختی در بازاریابی است. شما با تسلط بر این اصل روانشناختی می توانید، بازخوردها و نیازهای کاربران و مشتریان خود را بشناسید و بر اساس آن ها، خدمات و سرویس های خود را ارائه نمایید. تحلیل رفتار متقابل در بازاریابی می تواند در المان‌های مختلفی خلاصه شود. زبان بدن و سایر المان‌های رفتارهای انسانی ازجمله مهم ترین فاکتورهایی است که در تحلیل رفتار متقابل، مورد بررسی قرار می گیرد. پس مهم است که شما بتوانید بر اساس رفتارها و عکس العمل های مشتری، سلیقه و خواسته ی او را در زمینه ی فعالیت خود، شناخته و بر طبق همان سلیقه و خواسته، عمل نمایید. در ادامه درباره ی تحلیل رفتار متقابل، به عنوان یک اصل روانشناختی مهم در بازاریابی، بیشتر توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید :

تحلیل رفتار متقابل

چرا تحلیل رفتار متقابل در بازاریابی و کسب و کار مهم است؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که اصلاً چرا ما باید رفتارها و خواسته های مشتری خود را تا این حد مورد بررسی قرار دهیم. اهمیت این موضوع با توجه به خدمات رسانی های نوینی که در حال حاضر بر دنیا حاکم است، بسیار زیاد. خودتان می  دانید که دنیا و تمام بهره هایی که می شود از آن برد، در مسیر سهولت و راحتی هر چه تمام تر کاربران در حال حرکت است. در واقع خدمات رسانی و بنیاد هر کسب و کاری، تنها بر محور مشتری مداری و حفظ آرامش مشتری می گردد. از این رو صاحبان کسب و کارها برای اینکه بتوانند، به مشتریان خود نزدیک و نزدیک تر شوند. نیاز دارند که با روحیات و نیازهای آن ها بیشتر آشنا شوند و این موضوع تنها با تکیه بر اصول روان شناختی امکان پذیر خواهد بود. در ادامه به صورت خلاصه برایتان شرح خواهیم داد که چقدر یک استاندارد و اصل روانشناختی مانند تحلیل رفتار متقال و یا تحلیل رفتار مشتری، می تواند در پیشرفت یک کسب و کار تأثیر بگذارد :

  • شخصی سازی محتوا : یکی از مهم ترین دلایلی که افراد به بررسی و تحلیل رفتارهای مشتری می پردازند این است که بتوانند با تکیه بر آن، ارتباط بهتری را با مشتری برقرار کنند. یکی از راه های بازاریابی تولید محتوا است که هر چه این کار تخصصی تر و دقیق تر انجام شود، طبیعتا، نتیجه ی بهتری نیز حاصل خواهد شد. پس یکی از نتایج تحلیل رفتار مشتری، این است که افراد می توانند شخصی سازی و خصوصی سازی محتوا انجام دهند.
  • ارزش مشتری : متاسفانه و یا خوشبختانه، همه ی مشتری ها دائمی و همراه نیستند. شما با کمک این اصل روانشناسی می توانید بررسی کنید که هر مشتری چقدر می تواند با شما همراه باشد و ظرفیت خرید و دریافت خدمات برای هر مشتری از شما، تا چه اندازه. با کمک این روش شما می توانید مشتریان خود را بر اساس ظرفیت همراهی شان با شما دسته بندی نمایید.
  • بهینه سازی محتوا : بررسی داده های به دست آمده از تحلیل رفتار مشتریان به شما کمک می کند تا در بهینه سازی محتوای تولید شده ی خود بتوانید اصولی تر و تخصصی تر رفتار کنید. در .واقع بررسی و تحلیل رفتار مشتری، به شما این اطمینان را می دهد که محتوا و فعالیت های تبلیغاتی شما به موقع و درست به دست، مشتریانتان می رسد.
  • حفظ مشتری : درست است که جذب مشتری، یکی از مهم ترین اصول بازاریابی است اما مهم تر از آن حفظ مشتری و نگه داشتن اوست. شما با بررسی نیازها و خواسته های مشتری می توانید به راحتی، آن ها را در رده ی مشتریان دائمی خود قرار دهید.

تحلیل رفتار متقابل چگونه انجام می شود ؟

Transactional Analysis یا همان تحلیل رفتار متقابل که به صورت اختصاری به آن TA نیز گفته می شود، یک تئوری روان‌شناسی اجتماعی بوده که توسط هر کسی قابلیت اجرا و بررسی ندارد. انجام این کار به تخصص و مهارت و دانش مخصوص خود احتیاج دارد. در واقع نه تنها در ابعاد بازاریابی و تبلیغات، بلکه در تمامی ابعاد جامعه، تحلیل رفتار متقابل، سعی دارد تا روابط انسانی را به سمت امنیت و آرامش سوق دهد تا به واسطه ی این امر، دنیا جای امن تر و بهتری برای زندگی باشد.

اما برای اجرای تحلیل رفتار در بازاریابی شما باید بدانید که چه تیترهایی را باید بررسی کنید. مواردی مانند رفتار متناسب با مشتری، کاهش پیام های والدی، افزایش روحیه پیشرفت، افزایش کیفیت رابطه، افزایش سطح ارتباطات، شناسایی منبع های ایجاد نیاز، افزایش هنر گوش دادن و افزایش مهارت حرف زدن، همگی مواردی هستند که باید در تحلیل رفتار متقابل در بازاریابی بررسی شده و مورد ارزیابی قرار گیرند. طبیعی است که عملی کردن این موارد، از عهده یک فرد عادی با یک سری اطلاعات زمینه ای خارج است. به همین منظور تلاش می شود که از که افراد کاربلد و متخصص در این زمینه برای رشد ارتباطات یک مجموعه با مشتریان شان استفاده شود. به طور کلی این نظریه توسط اریک برن، یک روانشناس کانادایی، مطرح شده و تا به امروز توانسته کشمکش های درونی زیادی را بر طبق اصول و استانداردهای موجود، برطرف نماید. پس نه تنها برای بازاریابی و جذب مشتری، بلکه همه ی ما برای برای بهبود بخشیدن آسان ترین و دم دستی ترین روابط انسانی خود، به اجرای این اصل نیاز داریم. که رابطه ی انسان با خودش، یکی از مهم ترین این روابط است.

تحلیل رفتار متقابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.