تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا چیست؟

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا

ایم مقاله مکمل یکی از محتواهای قبلی ماست لطغا در کنار این مطلب حتما مقاله تفاوت بازاریابی و تولید محتوا مطالعه شود.

بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا، هر دو به نحوی می توانند راه هایی باشند که یک مجموعه و یا یک کسب و کار به واسطه ی آن ها، خدمات و محصولات و فعالیت های خود را به مخاطب و جامعه معرفی می کند و آن ها را برای استفاده ازی این خدمات و محصولات، وسوسه می کند. از زمان های خیلی خیلی دور، بازاریابی یک راه نجات برای هر کسب و کاری بود. در واقع اجداد ما نیز برای اینکه بتوانند یک ارزآوری درست و مفید از کسب و کار خود داشته باشند، از روش های مختلفی برای معرفی محصولات خود به مشتریانشان استفاده می کردند. در واقع همین روال ساده، حکم یک بازاریابی سنتی را برای آن کسب و کار داشت.

امروزه بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا هر کدام به گونه ای جداگانه در فضای مارکتینگ حضور دارند و جالب است بدانید که بازاریابی سنتی نیز فارغ از شکل ساده ی گذشته، در میدان مارکتینگ عرض اندام می کند. اینکه بین بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا، کدام نوع می تواند برای موفقیت یک مجموعه کارساز باشد، تماما به اهداف و روال کار مجموعه بستگی دارد. در خیلی از موارد، قرار گرفتن بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا در کنار یکدیگر، می تواند به موفقیت آمیز ترین حالت ممکن، مجموعه را در مسیر درستی از مارکتینگ قرار دهد. منظور این است که هیچ گاه نمی توانیم بگوییم که مثلا بازاریابی محتوا همیشه بازدهی بیشتری نسبت به بازاریابی سنتی دارد. چون اصلا این طور نیست. برای اینکه بتوانیم تفاوت بین بازاریابی سنتی با بازاریابی محتوا را به صورت عمیق تر درک کنیم، نیاز است که ابتدا با تعریف هر کدام از این موارد آشنا شویم. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا

آشنایی با بازاریابی سنتی

بازاریابی، یک روش برای معرفی یک کسب و کار سات که ابزار آن معمولا شامل مواردی همچون بنرهای تبلیغاتی، تراکت ها، برنامه های تلویزیونی، بروشورها، تبلیغات رادیویی و پیامک های تبلیغاتی می شود. شما در بازاریابی سنتی هرگز نمی توانید تحلیل کنید که نتیجه ی بازاریابی تا چه موفقیت آمیز است. در واقع شما می توانید تنها یک سری اطلاعات را با کمک ابزار ذکر شده درباره ی محصول و یا خدمات مورد نظر، به مخاطب ارائه دهید، اینکه مخاطب چقدر از روال کاری شما خوشش آمده و یاصالا جذب این مارکتینگ شما شده یا خیر، به هیچ وجه قابلیت بررسی ندارد. اصلا شاید ایراد کار بازاریابی سنتی همین باشد که با توجه به آمار و ارقامی بودن دنیای مارکتینگ امروزی، امکان تحلیل داده ها و نتایج در این روش وجود ندارد.

مورد بعدی که می توانیم درباره ی بازاریابی سنتی مطرح کنیم این است که این مارکتینگ معمولا در فضاهای شهری و به گونه کاملا محدود انجام می شود. در واقع نهایت معرفی کسب و کار شما به واسطه ی بازاریابی سنتی می تواند به کشور خودتان محدود شود. ابزاری که در بازاریابی سنتی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا به گونه ای هستند که خواست مخاطب در استفاده و دریافت این طالاعات هیچ نقشی ندارد؛ بروشورهایی که ناخواسته به داخل خانه ها انداخته می شود، تراکت هایی که در خیابان به دست عابران داده می شود، بنرهای تبلیغاتی که در سطح شهر چسبانده می شود و تبلیغات تلویزیونی که در وسط برنامه های مورد علاقه ی افراد پخش می شوند و یا پیامک های تبلیغاتی ناخواسته، همگی حاکی از این است که متاسفانه گاهی اوقات بازاریابی سنتی می تواند برای افراد مزاحمت ایجاد کند. در نهایت باید بگوییم که ابزاری که به واسطه ی آن ها بازاریابی سنتی انجام می شود، معمولا بسیار پر هزینه هستند که هر کسب و کاری از پس هزینه های این چنینی برای تبلیغات بر نمی آید.

بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا

آشنایی با بازاریابی محتوا

این نوع بازاریابی به گونه ای یک بازاریابی درونگرا نامیده می شود که بر پایه ی اطلاع رسانی و تولید محتوا بنا شده است. د واقع در بازاریابی محتوا، شما به گونه ای هوشمندانه از تولید محتوا برای شناساندن محصولات و خدمات خودتان به مخاطب استفاده می کنید و بدون اینکه مخاطب متوجه شود، او را ترغیب می کنید تا از خدمات و محصولات شما استفاده نماید. 

تمام ابزاری که در بازاریابی محتوا مورد نیاز است، اطلاعات و فن تحریر درست است. در واقع دیجیتال مارکتر با تولید محتوای درست، سعی می کند تا اطمینان و اعتماد مخاطب را جذب کرده و سپس او را به یک مستری تبدیل نماید. در بازاریابی محتوا، خواست مخاطب حرف اول را می زند و در واقع مجموعه هیچ مزاحمتی را در مسیر مارکتینگ کسب و کار خود برای مشتریان ایجاد نمی کند. به بیانی ساده، مخاطب هر زمانی که بخواهد تنها با یک کلیک ساده می تواند به محتوای شما دسترسی پیدا کند و سپس در صورت تمایل به سمت مجموعه ی مورد نظر جذب شود. هزینه ی مربوط به تولید محتوا بسیار کم است و معمولا برای انجام چنین کاری برای یک تبلیغ، نیاز به صرف هزینه های هنگفت نخواهد بود.

در مقاله ای جامع تر دلایل اهمیت استفاده از استراتژی محتوا رو توضیح دادیم.

بررسی تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا

  • بازاریابی محتوا اثری طولانی مدت بر تبلیغات مجموعه دارد و این در صورتی است که تاثیرات ناشی از بازاریابی سنتی، دارای یک محدوده ی زمانی خاص هستند و بعد از مدتی از بین می روند.
  • بازاریابی سنتی برای پیاده سازی به هزینه های زیادی نیاز دارد، در صورتی که برای بازاریابی محتوا به چنین هزینه هایی به هیچ وجه احتیاج نیست.
  • در مراحل انجام بازاریابی سنتی معمولا خواست مخاطب اصلا اهمیت ندارد و همین موضوع می تواند عصبانیت مشتری را به دنبال داشته باشد و این در صورتی است که برای بازاریابی محتوا، خواست و اعتماد مخاطب در ارجحیت قرار دارد.
  • راه روش های مربوط به بازاریابی محتوا هر روز در حال بروزرسانی هستند و تنوع زیادی برای تبلیغات از این طریق وجود دارد . این در صورتی است که بازاریابی سنتی تنها محدود به یک سری ابزارها و روش های ثابت می باشد.
تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا
تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا

در نهایت باید بگوییم که اکثر کسب و کارهای بزرگ از ترکیب بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا برای مارکتینگ خودشان استفاده میکنند. شما نیز می توانید با توجه به بودجه و زمانی که دارید، یکی از این دو و یا هر دو را به عنوان روش های بازاریابی خود انتخاب کنید.

یه روش دیگه برای یادگیری همه این آموزش ها شرکت در دوره مدیریت کسب و کار ماست این آ»وزش جامع رو از دست ندین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *