توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی

یکی از خصوصیات بشر، رویاپردازی در ذهن و افکار بزرگ است. اما برخی از افراد، تیشه به دست گرفته و همواره از راهکارهای بسیار تأثیرگذاری برای پیشرفت و توسعه فردی استفاده می‌کنند. در حالی که برخی از افراد فقط به رویاپردازی اکتفا کرده و در رویاهای خود، ماندگار می‌مانند. شما از کدام دسته افراد هستید؟! چقدر توسعه شخصی را می‌شناسید و از آن برای دستیابی به پیشرفت‌های بزرگ خود در زندگی، استفاده می‌کنید؟!

در یک تعریف کلی از توسعه فردی، می‌توان گفت که: مجموعه فعالیت‌هایی که توانایی و پتانسیل فردی را توسعه و افزایش داده و سبب ایجاد سرمایه انسانی می‌گردد و همچنین سهولت در ایجاد اشتغال و افزایش کیفیت زندگی را در بر داشته و از این طریق تحقق رویاها را امکان پذیر می‌نماید، توسعه شخصی است. این توسعه مربوط به یک مرحله‌‍‌ی خاص از زندگی فرد نمی‌شود، بلکه افراد در کل طول عمر خود، می‌توانند این توسعه شخصی را تجربه نمایند.

توسعه فردی

از توسعه فردی چه می‌دانید؟

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در هر کسب و کار توجه مخاطب را به سمت خود جلب می‌کند،  اهمیت ضرورت برخورداری از یک دانش حرفه‌ای و تخصصی است. آیا نیازی به فراگیری دانش توسعه شخصی برای پیشرفت در کسب و کار، دارید؟! لازم به ذکر است که افراد با فراگیری این مقوله‌ی مهم و پر چالش، می‌توانند به راحتی از یک پیشرفت منحصر به فرد بهره مند شده و در تمامی مراحل زندگی کاری و حتی مدیریت موفق نیز، از آن بهره برداری نمایند.  حال که تا حدودی از تعریف کلی و اصلی توسعه شخصی مطلع شدید، بهتر است به فاکتورهای مهم دیگری همچون: راهکارهای دستیابی به آن و راهنمایی برای استفاده از آن نیز، اشاره کنیم. پس همراه ما باشید تا بتوانید به بهترین‌ها دست یابید. با توسعه فردی می‌توانید به المان‌هایی از جمله:

 • خودشناسی مطلوب و بهبود خود آگاهی
 • یادگیری انواع مهارت‌های جدید و تقویت مهارتهای پیشین و رشد فردی
 • توسعه و افزایش نقاط قوت و استعداد در زمینه‌ی بهبود شغلی
 • بهبود سبک زندگی با مدیریت موفق مانند: مدیریت زمان و غیره
 • بهبود موقعیت اجتماعی و شرایط زندگی مطلوب و شایسته
 • دستیابی به آرزوها
 • شناخت روابط اجتماعی مطلوب و به کارگیری هوش هیجانی برای پیشرفت در مشاغل و زندگی

و بسیاری از موارد دیگر دست یابید. از این رو استفاده از این مقوله، بسی کاربردی و حائز اهمیت خواهد بود. اما تعریف توسعه فردی به همین جا ختم نمی‌شود. شما با در بر گرفتن این توسعه، می‌توانید مهارت‌ها و شخصیت دیگران را نیز توسعه داده و به یک شایستگی شخصیتی بسیار مطلوب، دست یابید. با توجه به موارد ذکر شده می‌توان توسعه فردی را در دو منظر بررسی کرد.

 1. بررسی توانایی‌ها و مهارت‌هایی که در حال حاضر از آن‌ها برخوردار بوده و می‌توانید با تقویت آن‌ها، به بهترین شرایط و موفقیت، دست یابید از مهمترین فاکتورها برای توسعه شخصی به شمار می‌روند. در این مقوله، شما ابتدا تمامی خصوصیات خود را در نظر گرفته و پس از کشف توانایی‌ها و مهارت‌های خود، از راهکارهای تاثیرگذار برای توسعه و افزایش آن‌ها بهره برداری خواهید کرد. این مقوله سرعت شما را در دستیابی به اهداف بزرگ، بیشتر نموده و هیجان شما را نیز افزایش خواهد داد.
 2. اما در گزینه‌ی دوم به مهارتهایی که هنوز موفق به کسب آن‌ها نشده‌ایم، می‌اندیشیم. پس از شناخت این مهارت‌ها، حتماً باید برای کسب آن‌ها، گامی هدفمند برداشت. این گزینه نیز شما را در دستیابی سریع به اهداف بزرگ همراهی خواهد نمود. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که یادگیری و کسب مهارتهای جدید، زمان کمتری را برای دستیابی به اهداف بزرگ، صرف خواهند نمود.

نکته: تا اینجا به این مهم دست یافتید که توسعه فردی یک هدف مشخص نیست. بلکه این مقوله یک راه و مسیر برای دستیابی به اهداف بزرگ و خوشبختی و کامیابی است. هر چه در این مسیر پر بارتر باشید، سرعت شما نیز بیشتر شده و با سهولت بیشتری می‌توانید مسیر پرتلاطم را سپری کنید.

توسعه فردی

شناخت گام‌ها و مراحل مهم در توسعه فردی:

امروزه شاهد بسیاری از نظریه‌های مختلف برای دستیابی به توسعه شخصی (توسط پژوهشگران برجسته) هستیم. اما غالباً با بررسی آن‌ها، در نتیجه می‌توانید به یک هرم بسیار کاربردی و مهم دست یابید. از جمله گام‌های اساسی در این زمینه عبارتند از:

 • تأمین و دستیابی به نیازهای اساسی : (نیازهای فیزیولوژیکی مانند آب و غذا و مسکن و نیازهای امنیتی مانند ایمنی و آرامش)
 • تأمین نیازهای روحی: (دوستی و صمیمیت و همچنین علاقه و تعلق خاطر به برخی از افراد و مکان‌ها و غیره . همچنین احساس رضایت از خود و موفقیت و برتری)
 • نیازهای خودشکوفایی: (دستیابی به بهترین مرحله و نهایت پتانسیل فردی.)

به این سبب شاهد نظریه‌های مختلف هستیم که: غالباً افراد از یک شخصیت فردی و یا شغلی یکسانی برخوردار نیستند. لذا آن‌ها با توجه به نیازهای خود، در طبقه‌های مختلفی قرار گرفته و با توجه به آن‌ها، اقدام به توسعه‌ی شخصی و یا فردی خود خواهند نمود. از این رو ما به برخی از فاکتورهای تاثیرگذار بر روی دستیابی به توسعه‌ی شخصی، اشاره می‌کنیم. کافیست که آن‌ها را در قالب یک سؤال از خود، در نظر گرفته و پاسخ مشخصی به آن‌ها بدهید. در این صورت به راحتی توانایی‌ها، مهارت‌ها و شایستگی‌های خود را شناخته و می‌توانید از راهکارهای مهم برای افزایش شخصیت خود، استفاده کنید. این موارد عبارتند از:

توسعه فردی
 • کار و درآمد مالی: (کار شما چیست و درآمد مالی شما چقدر است؟ چقدر از کار خود راضی هستید؟ پس انداز ماهانه‌ی شما چقدر است؟ و سؤالاتی از این قبیل.)
 • سلامتی: (از چه بیماری خاصی رنج می‌برید؟ وضعیت سلامتی شما در چه حدی است؟ چقدر از زمان خود را صرف ورزش و استراحت می‌کنید؟)
 • خانواده و رابطه‌ی عاطفی: (چقدر از کنار خانواده بودن لذت می‌برید؟ چه زمانی را مختص به خانواده و تفریح با آن‌ها در نظر گرفته‌اید؟ آیا از ازدواج خود احساس رضایت می‌کنید؟)
 • یادگیری و آموزش: (سطح دانش شما چقدر است؟ آیا از سطح دانش خود راضی هستید؟ در آینده نه چندان دور چه آموزش و یادگیری را تجربه کرده‌اید؟ چقدر از زمان خود را صرف آموزش و یادگیری می‌کنید؟)
 • تفریح و ایجاد حس مثبت: (چه چیزهایی در زندگی حس نشاط و خوشحالی را در شما برمی‌انگیزند؟ از چه تفریحاتی لذت می‌برید؟ چقدر از زمان خود را صرف تفریح می‌کنید؟)

همین چند مورد کافیست تا بتوانید به یک خودشناسی مطلوب دست یابید. شما برای دستیابی به توسعه فردی و شناخت شخصی خود، چه ایده‌ای در سر دارید؟ آیا از توانایی‌های برتر و شایسته‌ی خود مطلع هستید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *