جانشین پروری در کسب و کار

در شرایط حال حاضر اقتصاد جهان، نیاز مهم و حیاتی، داشتن مدیرانی با قابلیت‌های فراتر از قابلیت‌های امروز است. مدیران و صاحبان کسب و کار نقش تعیین‌کننده‌ای در توسعه آن دارند؛ بنابراین داشتن راهکارهای مناسب برای رسیدن به این هدف امری ضروری است.

در چنین حالتی صاحبان کسب و کار با فراهم ساختن بستری جهت رشد، اطمینان پیدا می‌کنند که اشخاص مناسب و شایسته در جایگاه‌های کلیدی در آن بیزینس قرار دارند. فلذا قادر خواهند بود برای آینده بیزینس خود بسیار کارآمدتر برنامه‌ریزی کنند.

در واقع به بیان دیگر، سازمان‌ها با بهره‌گیری از روش‌های مختلف توسعه از جمله جانشین پروری، مسیر را برای عبور از چالش‌های سخت و دشوار در آینده‌ی آن کسب و کار آماده می‌سازند.

جانشین پروری در کسب و کار

یکی از مهم‌ترین مسائل آسیب‌زننده به بدنه‌ی یک بیزینس نو‌پا، نبود جانشین پروری است که بیشتر در ارتباط با کسب و کارهای کوچک و متوسط مطرح می‌شود. بنابراین اگر شما هم احساس می‌کنید در صورت عدم حضورتان در محل کار، میزان راندمان و دقت همکارانتان کاهش پیدا می‌کند، کارها به کندی پیش می‌رود و یا حتی متوقف می‌شود؛ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنم.

در ادامه قصد داریم به طور مختصر تعریفی در مورد جانشین پروری، جایگاه و نحوه‌ی استفاده از آن در کسب و کار ارائه کنیم. همچنین شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزش مدیریت کسب و کار به طور جامع از تمامی این خدمات و آموزش‌های کاربردی بهره‌مند شوید.

تعریف جانشین پروری در مدیریت

برای ارائه‌ی تعریف درستی از جانشین پروری در ابتدا باید یک لیست کامل از تمامی پرسنل و دست اندرکاران یک کسب و کار تهیه نمود و باید در داخل آن اطلاعات لازم از مشخصات و نوع فعالیت هر فرد، درج شود. با در نظر گرفتن اولویت در استعداد و وظایفی که به عهده کارمندان است؛ یک یا دو نفر از همکاران همان بیزینس، به عنوان شخص تصمیم‌گیرنده در نبود و عدم حضور مدیریت، انتخاب می‌شوند.

همان طور که از لفظ جانشین پروری نیز مشخص است؛ نفرات منتخب، نقش جانشین مدیریت یا حتی دیگر اشخاص محوری در کسب و کار را در نبودش ایفا می‌کنند. این عمل موجب می‌شود که سیستم کاری به گونه‌ای تنظیم شود؛ که حتی در نبود شما این سیستم به صورت خودکار وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد.

اهمیت جانشین پروری در خلق خزانه استعدادها

حتما این تعریف که «انسان موجود بسیار توانمندی است» را بسیار شنیده‌اید؛ که البته تعریف درستی از قدرت انسان خردمند است. اما در موضوع خطیر بنیان نهادن یک کسب و کار، پذیرفتن این اصل که شما نمی‌توانید مسئولیت تمامی اتفاقات یک سیستم را شخصاً بر‌عهده بگیرید؛ امری حائز اهمیت است.

اصل جانشین پروری یکی از استراتژی‌های مهمی است؛ که مدیران و صاحبان کسب و کار را در این مسیر سخت یاری کرده و موجب توسعه و تسریع امور آن بیزینس می‌شود.

مدیریت یک کسب و کار با انتخاب جانشین‌های مناسب در امور مختلف، در واقع زمینه را برای اعتماد بیشتر، رشد و شکوفایی استعدادهای پرسنل‌ خود مهیّا می‌سازد. در نتیجه این امر باعث توانمندی کلی سیستم کاری می‌شود.

جانشین پروری محدود به حوزه‌ی کسب و کار نیست و نمونه‌های بی‌شمار استفاده از جانشین پروری در ایران در سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی از جمله: سازمان تامین اجتماعی، سازمان آموزش و پرورش و… می‌توان مشاهده کرد؛ که این خود بیانگر استراتژیک بودن و ضروری بودن جانشین پروری، در سازمان‌ها و ادارات است.

جانشین پروری در کسب و کار

معایب عدم جانشین پروری

حتماً شما هم بارها متوجه این موضوع شده‌اید که در خیلی از کسب و کارها وقتی صاحب مغازه، خودش حضور نداشته باشد؛ کیفیت کار توسط کارمندانش به شدت افت می‌کند. این موضوع می‌تواند علت‌های مختلف داشته باشد که می‌توان مثال‌های مختلفی برایش زد.

برای مثال، ممکن است کارمندانش نتوانند مشتری را به اندازه‌ی کافی، کامل و دقیق راهنمایی کنند یا به نیازش پاسخ دهند. گاهاً در نبود مدیریت طرز برخورد فروشنده‌ها با مشتری و ارباب رجوع کاملاً متفاوت و در جهت منفی تغییر پیدا می‌کند. مثال‌های بسیار دیگری هم می‌توان در رابطه با عدم حضور صاحب‌کار و اتفاقاتی که به سبب آن رخ می‌دهد؛ بیان کرد که از موضوع این بحث خارج است.

علت اصلی این قبیل مشکلات، عدم جانشین پروری از سمت مدیر کسب و کار است. اگر برای کسب و کار خود جانشینی برای زمان‌هایی که خودتان حضور ندارید معرفی نکنید؛ شاهد به وجود آمدن ناهماهنگی‌ها و بی‌نظمی‌های پی در پی خواهید بود.

چرا و چگونه باید جانشین پروری کنیم؟

پیش‌تر درباره‌ی اهمیت جانشین پروری در کسب و کار به تفصیل پرداختیم. اکنون پیشنهاد می‌کنیم حتماً یک یا دو نفر از همکارانتان را به عنوان جانشین، به مشتری‌ها و همکاران دیگر، معرفی کنید؛ تا در زمان عدم حضور شما پیشبرد کارها و تصمیم‌گیری‌ها سهل گردد و راندمان کاهش نیابد.

بعد از انتخاب جانشین حتماً آموزش‌های لازم در ارتباط با نحوه‌ی تصمیم‌گیری و حتی سلیقه شما در تصمیم‌گیری را به طور کامل به او بدهید. بنابراین جانشین شما برای هر تصمیم‌گیری به خصوص تصمیم‌گیری‌های روتین نیاز به ارتباط مستقیم و گرفتن تاییدیه‌ی نهایی از شما نخواهد داشت. مهم‌تر از همه می‌تواند وظیفه خود را، به طور موثر و کارآمد، در جهت رسیدن به اهداف اصلی شما و کسب و کارتان انجام دهد.

جمع‌بندی

بنابراین برای اینکه کسب و کارتان روند عادی خود را داشته باشد و سرعت آن در پیشرفت کاهش پیدا نکند؛ لازم است که شما جانشینی برای خود انتخاب کنید و آن را طبق اهداف و تصمیماتتان آموزش دهید. این فرد در نبود شما مدیریت امور را به دست گرفته و چرخ کسب و کارتان را مانند همیشه می‌چرخاند.

به یاد داشته باشید برای هر قسمت یا دپارتمان کسب و کارتان، چه کوچک و چه بزرگ، جانشین و یا به اصطلاح معاونتان را تعیین کنید.

تمامی نکات مهم مربوط به یک کسب و کار موفق را می‌توانید در دوره‌ی آموزشی مدیریت کسب و کار ما پیدا کنید. پس اگر می‌خواهید یک کسب و کار جدید راه بیاندازید و یا کسب و کار خودتان را رونق دهید در این دوره شرکت کنید. مطمئن باشید که کلید طلایی موفقیت را در دست خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *