حل مسئله چیست و تکنیکهای آن کدامند؟

حل مسئله

تاکنون به این اندیشیده‌اید که حل مسئله و همچنین راهکارها و تکنیک‌های مورد استفاده در آن چه اهمیتی در کسب و کار و زندگی شما دارند؟!؟ شاید شما نیز به این مسئله پی بردید که حل مسائل و تکنیکهای مربوط به آن، می‌توانند بر روی بهبود کیفیت زندگی و کسب و کار شما تأثیر بسزا و مثبتی داشته باشند. لذا همواره می‌توان شاهد محبوبیت مبحث مهم حل مسائل مختلف و تکنیک‌های مربوط به آنها باشیم. اما لازم به ذکر است که با عدم اطلاع از مفهوم چنین مهارتی و همچنین با ناآگاهی در مورد حوزه‌های دربرگیرنده‌ی آنها،  به طبع نمی‌توان از تصمیم گیریهای مفید و ارزشمند و شایسته، بهره‌مند گشت

برای کسب اطلاعات مفید در این زمینه و همچنین ارزیابی اولیه خودمان، در مبحث دستیابی به مهارت‌های مهم حل مسئله، ابتدا باید اقدام به ارائه پرسش‌های مناسبی در این زمینه نمود. حتماً شما هم روزانه با سؤالات بسیار زیادی مواجه می‌شوید که هر کدام یک دغدغه‌ی ذهنی برای دستیابی به موفقیت شما، هستند. اما آیا تمامی سؤالاتی که ذهن شما را به سمت خود جلب می‌کنند، مسئله هستند؟!  برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید ما را در این مقاله همراهی نمایید.

حل مسئله

 شناخت اهمیت حل مسئله و تکنیک‌های آن

یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای دستیابی به موفقیت پی بردن به اهمیت مسائل و شناخت آنها است. بسیاری از مدیران موفق با شناخت تأثیرگذاری فوق العاده‌ی مسائل و حل آنها، همواره اقدام به طرح مسائل مختلف و طرح آنها خواهند نمود. اما مهم‌ترین فاکتور برای شناخت اهمیت حل مسئله و تکنیک‌های حل مسئله، شناخت مفهوم مسئله است. آیا از مفهوم مسئله در کسب و کار خود، آگاهی دارید؟ چه سؤالاتی در ذهن شما، مسئله خطاب می‌شوند؟!

 مسئله چیست؟

 قبل از هر اقدامی ابتدا باید مسئله را شناخت و سپس به طور منطقی برای حل آن اقدام نمود. لذا برای این عمل فوق العاده باید دریابیم که مسئله چیست؟ همواره در زندگی شخصی و کاری خود، با سؤالات بسیار زیادی مواجه می‌شویم که هر کدام از آنها، به نوعی مسئله به شمار می‌روند. برای نمونه می‌‌توان به بارزترین آنها اشاره کرد:

این سؤالات و بسیاری از سؤالات دیگر، تنها نمونه‌ای از انواع مسئله‌هایی هستند که روزانه ممکن است با صدها نوع مختلف از آنها مواجه گردید. لذا همه ما روزانه با مسائل مختلفی مواجه خواهیم بود که به سبب ناآگاهی فکر می‌کنیم که آنها مسائل زندگی ما خطاب می‌شوند. با توجه به نمونه‌های ذکر شده می‌توان به صدها تعریف از مسئله اشاره نمود. دانشمندان برجسته و محققین بزرگ در کتاب‌های برجسته خود در زمینه‌های مختلف از جمله: مدیریت کسب و کار، به تعریف‌های مختلفی از مسئله و تکنیکهای حل مسئله اشاره نموده‌اند. برخی از این تعاریف با محبوبیت بسیار زیادی مواجه گشته‌اند. از جمله محبوب‌ترین تعاریف آنها، عبارتند از:

 “وقتی در یک موقعیت فعلی قرار گرفته و آن را شناخته باشید و همچنین از بهترین وضعیت و هدف مشخص آگاه باشید، اما ندانید چه مسیری را باید طی کنید که از وضعیت کنونی خود به وضعیت مطلوب دست یابید، با مسئله مواجه شده‌اید”

با این تعریف فوق العاده، می‌توان به این مهم دست یافت که برای رسیدن به حل مسئله مراحل مختلفی را باید پشت سر بگذاریم. شناخت مبدأ و شناخت مقصد، به صورت دقیق و همچنین جستجوی مسیر مناسب، از جمله مراحلی هستند که می‌توانند ما را در دستیابی به حل دقیق و مناسب مسئله همراهی نمایند. اگر هنوز در بین وضعیت فعلی و وضعیت مطلوب قرار گرفته‌اید و آنها را به طور کلی تشخیص نداده‌اید (تعریف دقیقی از وضعیت فعلی و همچنین شناخت و تعریف دقیقی از وضعیت مطلوب و اهداف مهم خود ندارید.) همچنان در مرحله تعریف مسئله به سر می‌برید.

حل مسئله

مهم‌ترین موضوعات در مهارت حل مسئله:

 برخی از موضوعات برای حل مسائل، اهمیت بسیار زیادی خواهند داشت. لذا توجه به آنها، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. از جمله مهم‌ترین موضوعاتی که در مهارت حل مسئله به آنها توجه شده است، عبارتند از :

 • چگونگی طبقه بندی مسائل
 • شناخت ارتباط مهارت تصمیم گیری  با حل مسئله و همچنین جایگاه آن
 • راهنمایی برای شناخت تعاریف مفید مسائل
 • شناخت مسائل مربوط به ما
 • نقش خلاقیت در حل مسئله
 • فرآیند های کاربردی و روش‌های تأثیر گذار در حل مسئله
 • تکنیک‌های رایج و فنون مفید در حل مسئله
 • شناخت مسائل شبیه به هم و استفاده از تجربه مسائل قبلی و جلوگیری از بروز خطا

و بسیاری از موارد دیگر مهم‌ترین موضوعات در تکنیکهای کاربردی و مهم حل مسائل به شمار می‌روند.

حل مسئله

چه کنیم که در حل مسئله با موفقیت مواجه شویم؟

اما سؤال بسیاری از افراد موفق پس از شناخت مسائل، تعیین راهکارها و همچنین تکنیکهای مهم برای حل آنها، خواهد بود. یک مدیر موفق پس از شناخت مسائل می‌تواند بسته به نیازها و دغدغه‌های خود، اقدام به تقسیم بندی مسائل نماید. از جمله انواع طبقه بندی مسائل می‌توان به:

 • فوری و غیر فوری
 • تکراری و تازه
 • پیچیده و یا ساده

و غیره اشاره نمود.

با تشخیص درست مسئله و طبقه بندی مناسب آن، می‌توانید احتمال موفقیت خود را چندین برابر افزایش دهید.

گاهی مسائل پیش رو به صورت سؤال نیستند. برای نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با وجود اینکه کارمندان در شرکت بسیار کم هستند، به دنبال راهکار برای افزایش راندمان کاری آنها هستیم.
 • ترافیک و بازدید وب سایت من کاهش یافته است. می‌خواهم در ماه‌های آینده بازدید آن را چند برابر کنم.

لذا می‌توان گفت که تمامی مسائل از یک جنس نیستند. در تعریف برخی از آنها به نکات ریز و دقیق اشاره شده است. اما در مقابل برخی از آنها از نکات بسیار مبهمی برخوردار هستند. بسیاری از افراد دلیل حل نشدن مسئله‌های خود را وابسته به عدم درستی تعریف مسئله، می‌دانند. اما تعریف کلی و دقیق ما از مسئله، مشخص شدن مبدأ و مقصد مورد نظر بوده است. لذا شما با حل مسئله می‌توانید مسیر صحیح، ایده‌آل و مناسب را تشخیص داده و برای دسترسی به آن، حرکت درست را انتخاب کنید.

استفاده از تکنیکهای مهم حل مسئله، ابزارهای کمک به مدیران موفق در تحقیق و دسترسی به دلایل و مشکلات نامشخص و پیچیده، و همچنین استفاده از دانش و مهارت‌های لازم (صرف نظر از رشته‌های تحصیلی مختلف) برای افرادی که با مسائل و مشکلات مختلف مواجه هستند، بسی لازم و ضروری می‌باشد.

حل مسئله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.