دلایل اهمیت استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

دلایل اهمیت استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا، به عنوان یک مسیر است که به افراد نشان می دهد که چگونه بتوانند از پس یک بازاریابی محتوایی موفق برآیند. این مقوله به عنوان یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ، سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و کمپانی های بزرگ و کوچک برای معرفی و تبلیغات خودشان از آن استفاده می کنند. همان طور که خودتان نیز حدس زدید، تمامی استراتژی بازاریابی محتوایی، حول ایجاد یک محتوای حاوی اطلاعات و ارائه ی آن به مخاطب می باشد.

چیزی که در تمامی استراتژی های بازاریابی به صورت ثابت وجود دارد این است که هدف این تولید محتوا، تنها انتشار اطلاعات نیست، بلکه این اطلاعات با اهداف مهم تری مانند جذب مخاطب و بالا بردن فروش و معرفی کمپانی به صورت غیر مستقیم انجام می شود. شاید هر فردی گمان کند که می تواند با یک استراتژی بازاریابی محتوا که حاصل فکر خودش است، این مسیر را به گونه ای موفقیت آمیز طی کند، اما اصلا این طور نیست. تولید محتوا با هدف بازاریابی، باید بر طبق یک سری اصول و استانداردها انجام شود.

خوشبختانه درصد بازگشت سرمایه در استراتژی بازاریابی محتوا به حدی زیاد است که این روزها اکثر مجموعه ها، بودجه ی زیادی را برای تقویت این استراتژی در نظر می گیرند. نکته ی جالب درباره ی بازاریابی محتوا این است که سود ناشی از این روش، به گونه ای چند وجهی بوده و در نتیجه ی آن در یک نمودار کاملا صعودی نمایان می شود. در واقع شما با کمک استراتژی بازاریابی محتوا با یک تیر چند نشان رفته اید. بهبود سئو، معروف تر شدن و مشهور شدن برندتان و به چشم آمدن و دیده شدن فعالیت های شما در شبکه های اجتماعی مختلف، از مهم ترین و موفقیت آمیزترین دستاوردهای بازاریابی محتوا خواهد بود. یادتان باشد که بازاریابی محتوا، تنها انتخاب ایده و به تحریر درآوردن آن ها نیست، بلکه این مقوله، ترکیبی از دانش بازاریابی و تحریر است که در ادامه درباره ی ابعاد مختلف آن، بیشتر برایتان صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید :

استراتژی بازاریابی محتوا
دلایل اهمیت استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

گام های مهم در اجرای یک استراتژی بازاریابی محتوا

گام اول : پژوهش و تحقیق

ببینید حالا که محصولات و خدمات شما وضعیت کاملا مشخصی دارند، شما باید بازاریابی را برای آن ها آغاز نمایید. اگر انتخاب شما از بین روش های بازاریابی، بازاریابی محتواست، باید بگوییم که انتخاب درستی داشته اید. قبل از شروع نوشتن و تحریر به منظور بازاریابی شما باید تحقیقات لازم را در زمینه ی مربوطه به عمل آورید. این تحقیقات شامل ابعاد مختلف نیازها و خواسته های مشتریان و مخاطبین شما است.

شما باید بدانید که مشتریان شما چه می خواهند؟ هدف آن ها از دنبال کردن شما چیست ؟ مجموعه ی شما در کدام قسمت تامین نیازهای آن ها قرار دارد و غیره؛ همگی مواردی هستند که باید با دقت بررسی شود و سپس برای پاسخ به این سوالات، تولید محتوا آغاز شود. شما می توانید با کمک بررسی فعالیت مخاطبین تان در شبکه های اجتماعی مختلف و یا مطرح کردن پرسشنامه ها در تحلیل پاسخ های آن ها، به نتیجه ی مورد نظرتان دست یابید.

گام دوم : تحلیل رفتار رقیبان

به زبان خیلی ساده باید خدمتتان عرض کنیم که دو گروه در پیشرفت شما تاثیر بسیار زیادی دارند؛ مخاطبین شما و رقیبان شما!

در مسیر پیاده سازی استراتژی بازاریابی محتوا، تنها بررسی جوانب مختلف نیازها و درخواست ها و سلایق مخاطبین شما کفایت نمی کند. بلکه شما باید در ابتدای کارتان، ببیند که رقیبانتان چه کار می کنند، استراتژی های مختلف آن ها را برای بازاریابی محتوایی بررسی کنید و ببیند که در کدام مرحله از این مسیر قرار دارند، همین بررسی ساده می تواند چراغ های زیادی را از مسیر بازاریابی محتوایی برایتان روشن کند. اصلا شاید گاهی اوقات نیاز باشد که شما برای پیشرفت تان با رقیبانتان همکاری داشته باشید. یادتان باشد که ما از تحقیق و بررسی عملکرد و فعالیت های رقیبان صحبت کردیم، نه کپی برداری و اجرای تمامی کارها و فعالیت های آن ها؛ فراموش نکنید که برای موفقیت باید همیشه منحصر به فرد و خاص عمل کرد.

استراتژی بازاریابی محتوا

دلایل اهمیت استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

گام سوم : تعیین هدف

در این مرحله شما باید بدانید که اصلا برای چه می خواهید بازاریابی محتوایی انجام دهید! اهداف شما در این قسمت می توانند مختلف باشند اما یادتان باشد که شما باید اهدافتان را اولویت بندی کنید تا بتوانید برنامه ریزی درستی برای رسیدن به آن ها داشته باشید. اهداف شما می توانند موارد مختلفی مانند افزایش ترافیک وب سایت، بالا بردن تعداد دنبال کنندگان صفحات اجتماعی، جذب مشتری و یا نگه داشتن مشتریان قبلی را دربر گیرد. اما یادتان باشد که هر کدام از این موارد به تنهایی یک اولویت است و باید تک تک بر روی آن ها تمرکز شود.

گام چهارم : تعیین بودجه و تخصیص آن به اولویت ها

حالا که اهداف و زیر اهداف تان را مشخص کردید باید بررسی کنید که برای هر کدام از این موارد، چقدر زمان و هزینه، بودجه بندی نمایید. همیشه یادتان باشد که بیشتری بودجه باید به مهم ترین اولویت شما اختصاص یابد. در هر مرحله از اجرای استراتژی بازاریابی، شما یک هدف مهم تر را دنبال می کنید و در همان مرحله، با توجه به اهمیت موضوع، بیشتری وقت و هزینه هم به همان موضوع اختصاص می یابد. یکی از دغدغه هایی که در این گام می تواند مطرح شود، این است که آیا مجموعه تمایل دارد تا تمامی کارهای مربوط به استراتژی بازاریابی محتوا توسط خودش انجام شود یا مجموعه های متخصص دیگر! پاسخ این سوال می تواند تاثیر زیادی بر روی تصمیم شما در بودجه بندی داشته باشد.

استراتژی بازاریابی محتوا
دلایل اهمیت استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

تمامی این گام ها تنها بخشی از مراحل پیاده سازی استراتژی بازاریابی محتوا را تشکیل می دهد. چرا که موفقیت چنین استراتژی نیازمند به بررسی های مختلف و تحلیل نتایج عملکرد در هر مرحله می باشد. شما می توانید در هر لحظه، استراتژی خود را تغییر دهید اما یادتان باشد که تا جایی که امکان دارد، گام های خود را بر اساس تحقیقات زیاد بردارید تا دچار اشتباه نشوید. در نهایت اگر در این زمینه تخصص ندارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که از مجموعه های متخصص و فعال در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه ی بهتری را دریافت نمایید.

استراتژی بازاریابی محتوا

دلایل اهمیت استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *