دوره مدیریت کسب‌ و کار

مدیریت کسب‌ و کار

برنامه MBA با گرایش “مدیریت کسب‌ و کار هوشمند و تحولگرا” (MITM) پاسخی به نیازهای نوین جامعه مدیران کسب و کارهای پیشرو امروز است. اگر قصد دارید که جدیدترین و کارآمدترین تکنیک‌های روز دنیا در زمینه ی مدیریت کسب‌ و کارتان را فرابگیرید و توانایی مقابله با تمامی چالش‌های مدیریتی را داشته باشید بهتر است در یک دوره مدیریت کسب‌ و کار که نام لاتین آن به‌اختصار MBA است، شرکت کنید.

در این دوره شما رو درروی افراد موفقی قرار خواهید گرفت که خود یک بیزنس و یک گروه موفق را اداره می‌کنند، درنتیجه می‌توانند الگو و راهنمای خوبی برای شما باشند. شما می‌توانید با این افراد به تعامل و تبادل اطلاعات بپردازید و بر دانش مدیریتی خود بیفزایید. کسانی که یک تجارت و موسسه بزرگ را اداره می‌کنند همگی به‌اتفاق بیان داشتند که دوره‌های مدیریت کسب‌ و کار برایشان کاملاً سودآور بوده است.

تعریف کلی MBA

MBA در واقع شکل مخفف کلمه‌ی لاتین Master of Business Administeration است. این دانش درواقع بین قرن ۱۹ و ۲۰ شکل گرفت. در ایران ما MBA را بانام مدیریت بازرگانی می‌شناسیم. افرادی که این دوره مدیریت کسب‌ و کار را شرکت می‌کنند قصد تحقیق و کاووش ندارند بلکه هدفشان کسب اطلاعات و جدیدترین ترفندهای مدیریتی برای کسب‌ و کارشان است. برای افرادی‌ که قصد دارند کارآفرین شوند و کسب‌ و کار خود را گسترش دهند MBA یکی از بهترین گزینه‌های پیشنهادی خواهد بود.

مدیریت کسب‌ و کار

 اگر در ابتدای راه هستید و می‌خواهید یک کار را راه‌اندازی کنید MBA قوانین و اصول لازم را برای شما شرح خواهد داد و طی دوره با تمامی چیزهایی که برای شروع یک تجارت نیاز دارید خواهید آموخت و درنهایت می‌توانید بدون آزمون‌وخطا کار خود را شروع کنید و به‌صورت جهشی از رقبای خود پیشی بگیرید. البته اگر در اواسط کسب‌ و کار هستید و راه‌های زیادی را امتحان کرده‌اید و به آنچه در سر داشته‌اید نرسیدید بهتر است شما هم جهت توسعه کسب‌ و‌ کارتان دوره MBA را بگذرانید. مجموعه آموزش به آموزشگاه پارس این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در این دوره شرکت و بهترین کیفیت را دریافت کنید.

هدف دوره MBA

 به‌صورت مختصر اگر بخواهیم رسالت MBA را توضیح دهیم باید بگوییم که این علم داده‌ها و اطلاعات موردنیاز شغل و تجارت شمارا جمع‌آوری می‌کند و به‌صورت دسته‌بندی و مفید برایتان تفسیر می‌کند و راه‌ و ‌روش‌هایی که برای بهبود شغلتان نیاز دارید به شما خواهد آموخت.

دوره مدیریت کسب‌ و کار MBA صرفاً برای این نیست که بتوانید درست سرمایه‌گذاری کنید یا چگونه مالیات و حساب‌های خود را کنترل کنید بلکه به شما در داشتن و ایجاد یک تصویر مثبت از کسب‌ و کار در کل مجموعه خواهد داد، همچنین شما راهنمایی خواهید شد که چگونه نیروی فعال، خلاق و با اشتیاق استخدام کنید تا روند کاری شما سمت‌وسوی مثبت بگیرد. همچنین در این دوره راه و روش‌های تبلیغات و برند سازی را خواهید آموخت. در دوره مدیریت کسب‌ و کار آموزش به آموزشگاه به تمامی این اهداف به میزان کافی توجه شده و بر همین اساس تولید محتوا شده است.

مدیریت کسب‌ و کار

سه پارامتر مهم دوره MBA

اینکه این دوره مدیریت کسب‌ و کار چه میزان برای شما اثربخش خواهد بود ارتباط مستقیمی با شرکت‌کنندگان آن دارد، از همین جهت افرادی موفق به شرکت در این جلسات می‌شوند که ویژگی‌های خاص مدنظر را داشته باشند و از روحیه و پتانسیل یادگیری بالایی برخوردار باشند. انتخاب مدرسان و سخنرانان این دوره نیز حساسیت‌های خاص خود را دارد.

مدرس این دوره باید سابقه کاری بالایی داشته باشد خودش توانسته باشد یک مجموعه و پانسیون را به‌خوبی مدیریت کرده و ارتقا بخشیده باشد و همچنین قابلیت تدریس و انتقال مطالبی که در گنجینه دانش خود دارد را داشته باشد. دوره مدیریت کسب‌ و کار در موسسه آموزش به آموزشگاه توسط جناب آقای محمد پدرام که خود یدطولایی درزمینه ی دام‌پروری و پوشاک دارد تدریس می‌شود. ایشان همچنین یکی از کارآفرینان بزرگ و برتر است. محتوای دوره باید منطبق بر دانسته‌ها و علم روز بین‌المللی باشد و با توجه به شرایط و محیط ایران بهینه شود. دوره مدیریت کسب‌ و کار آموزش به آموزشگاه پارس تمامی این پارامترها رعایت شده است.

مدیریت کسب‌ و کار

ویژگی‌های منعطف دوره مدیریت کسب و کار

انتخاب زمان مناسب برای تمامی شرکت‌کننده‌های دوره مدیریت کسب‌ و کار. هزینه معقول به‌تناسب محتوای دوره و قابل پرداخت برای اقشار مختلف و کسب‌ و کارهای گوناگون. طراحی محتوای دوره طوری که برای کسب‌ و کارهای مختلف و سازمان های گوناگون قابل پیاده‌سازی باشد. امکان اخذ مدارک معتبری در سطح بین‌الملل مانند CFA PMP و سایر مدارک معتبر جهانی. امکان ترجمه مدارک وجود دارد و البته با توجه به اهمیت این موضوع برای شرکت‌کنندگان، این مدارک توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری مورد تائید خواهد بود.

دوره‌های مختلف MBA

دوره اول، دوره کوتاه‌مدت یک‌ساله: علت کوتاه بودن مدت این دوره به این دلیل است که اکثر شرکت‌کنندگان آن مدیران هستند و به طبع بر اساس مشغله کاری‌شان زمان کافی برای شرکت در دوره را ندارند و همچنین این مدیران بر اساس سابقه کاری و مدت‌زمان زیادی که در شرکت و یا مؤسسه خود مشغول به کار بوده‌اند بسیاری از اصول و فنون را می‌دانند و نیازی به‌مرور مجدد آن نیست و می‌توان برایشان دوره را به‌صورت فشرده و خلاصه‌تر برگزار کرد و از مسائل اولیه‌ی مبتدی و ساده‌تر فاکتور گرفت.

مدیریت کسب‌ و کار

مدارس کسب‌ و کار و یا همان Business School مدارسی هستند که برای مدیران و صاحبان کسب‌ و کارها دوره‌های مختلفی را برگزار می‌کنند که یکی از این دوره‌ها دوره مدیریت کسب‌ و کار ام بی ای هست مدارس کسب‌ و کار دوره‌های کوتاه‌مدت یک‌ساله ‌ام بی ای را برای مدیران و صاحبان کسب‌ و کار برگزار می‌کنند البته باید در نظر داشت که دوره‌های یک‌ ساله ام بی ای در مدارس و برخی از آموزشگاه‌ها نیز تدریس می‌شود اما در مدارس مخصوص کسب‌ و کار این علم و دانش به‌صورت تخصصی و مبتنی بر دانش روز جهانی تدریس می‌شود.

 همچنین مخاطب این آموزشگاه‌ها و مدارس افراد تازه‌کار و جوانان هستند که می‌خواهند اصول را از پایه و بیسیک فرابگیرند و کسب‌ و کار خود را شروع و راه‌اندازی کنند درصورتی‌که مخاطب و شرکت‌کنندگان مدارس کسب‌ و کار اکثراً افراد کهنه‌کار و باسابقه‌ای هستند که می‌خواهند درزمینهٔ کسب‌ و کار خود ترقی و پیشرفت دوچندان داشته باشند و با اصول اولیه آشنایی دارند. همان‌طور که بالاتر خدمتتان عرض کردیم یکی از موارد پیش‌نیاز و اولیه برای شرکت در دوره کوتاه‌مدت یک‌ساله داشتن تخصص اندک و دانستن موضوعات اولیه کسب‌ و کار و سابقه کار حرفه‌ای است همچنین به کسانی که این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند و جلسات را به‌خوبی طی کنند مدرک و گواهی MBA ارائه می‌شود.

دوره دوساله ام بی ای یا همان دوره تمام‌وقت

 این دوره در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و افراد برای ورود به آن باید کنکور بدهند البته یکی از موارد پیش‌نیاز برای کنکور دادن داشتن مدرک لیسانس است. این دوره مدیریت کسب‌ و کار دوره کارشناسی‌ ارشد محسوب می‌شود و تمامی مفاهیم پایه کسب‌ و کار و مدیریت یک پانسیون یا مجموعه را به شما آموزش خواهد داد و پس از طی کردن آن قادر خواهید بود که مسائل اولیه و اصولی مدیریت کسب‌ و کار را در کارتان اجرایی کنید.

 این دوره همانند تمامی رشته‌های کارشناسی ارشد به مدت‌زمان دو سال طول می‌کشد و شما باید در طی این دو سال همانند هر رشته دیگری که در دانشگاه برگزار می‌شود روزهای خاصی در هفته را به دانشگاه رفته و به تحصیل بپردازید و به‌صورت منظم این کلاس‌ها را شرکت کنید و تعداد مشخصی واحد بگذرانید. برای شرکت در این دوره برخلاف دوره‌یک‌ساله نیاز به داشتن سابقه طولانی‌مدت و مدیریت قبلی کسب‌ و کار نیست بلکه تنها داشتن مدرک لیسانس کفایت می‌کند. دانشجویان در پایان دوره مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت می‌کنند و برای شروع تجارت خود و کارآفرینی روانه بازار می‌شوند.

مدیریت کسب‌ و کار

در گذشته شما برای شرکت در دوره‌ مدیریت کسب‌ و کار ام بی ای مجبور بودید که یا در یک کلاس نزدیک به محل سکونتتان ثبت‌نام کنید و یا اگر قصد شرکت در کلاسی فراتر از محیط اجتماعی خود داشتید باید به آنجا سفر می‌کردید که هزینه زیادی می‌برد و زمان زیادی را از شما می‌گرفت اما امروزه با فراهم شدن برگزاری کلاس‌ها به‌صورت آنلاین و اتکا به پیشرفت تکنولوژی و فضاهای مجازی شما می‌توانید از هر نقطه‌ای از جهان که هستید در کلاس مدنظرتان شرکت کنید و با بهترین کیفیت این دوره‌ها را آموزش ببینید و حتی می‌توانید آن‌ها را ذخیره کرده و بارها و بارها مرور کنید. این دوره‌ها حاصل پیشرفت‌ها و تحولات دوران معاصر هستند و یک معجزه‌گر و نجات‌دهنده برای مدیرانی به‌حساب می‌آیند که می‌خواهند در سطح بین‌المللی پیشرفت کنند و آموزش‌ها را به‌صورت جامع و کامل و به‌روز فرابگیرند.

دوره‌های آنلاین ام بی ای

این دوره در دانشگاه‌های ایران به دو صورت تدریس می‌شود. دسته اول آموزش مجازی دوره‌ مدیریت کسب‌ و کار ام بی ای هست که در آن استاد فایل‌ها را از قبل ضبط کرده و در پرتال هر دانشجو قرار می‌دهد و دانشجو بانام کاربری و رمز عبور مخصوص خود می‌تواند این فایل‌ها را دانلود کرده و در زمان مناسب آموزش ببیند. این نوع آموزش معایب و مزایایی دارد از مزایای آن می‌توان به این اشاره کرد که دانشجو می‌تواند در هرزمانی که تایم خالی و انرژی کافی داشت فایل‌ها را ببیند و با آرامش نکته برداری کند.

 از معایب آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که دانشجو امکان پرسش‌ و پاسخ و پویایی را ازدست‌داده و ممکن است به علت تنبلی یا هر چیز دیگر فایل‌ها را به‌موقع نبیند و آموزش خود را سرسری بگیرد و آن‌طور که انتظار می‌رود دوره برایش مفید نباشد. البته در انتهای هر دوره جلسات پرسش‌ و پاسخ مخصوصی برگزار می‌شود که دانشجو می‌تواند تمامی سؤالات خود را از استاد پرسیده و رفع اشکال انجام دهد. پس اگر شما شاغل هستید و فقط در تایم‌های مخصوصی می‌توانید فایل‌ها را ببینید و اگر از اراده کافی برخوردار هستید که فایل‌ها را به‌صورت منظم ببینید و تمرین را انجام دهید این دوره می‌تواند برای شما مناسب باشد.

مدیریت کسب‌ و کار

نوع دوم کلاس‌های مجازی ام بی ای کلاس‌های لایو هست که به‌صورت زنده برگزار می‌شود و در آن دانشجو و اساتید مقابل همدیگر قرار می‌گیرند و تفاوت زیادی با دوره‌های حضوری ندارد. در دوره لایو MBA تایم جلسات مشخص است و از قبل باید برای حضور در این کلاس برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید سروقت در کلاس حضورداشته باشید وگرنه ممکن است از مطالب جا بمانید.

از مزایای این دوره می‌توان به امکان حضور به‌صورت لایو در کلاس اشاره کرد که می‌شود تمامی سؤالات خود را پرسید و به‌طور کامل رفع اشکال کرد. البته مؤسسه‌ی برگزارکننده‌ی این دوره‌ها باید از زیرساخت‌های کافی برخوردار باشد تا بتواند کلاس‌ها را باکیفیت لازم برگزار کند وگرنه اگر از نرم‌افزارهای غیر مناسب استفاده کنند دوره می‌تواند کیفیت خود را ازدست‌داده و دانشجویان از دوره استفاده لازم را نخواهند برد.

مدیریت کسب‌ و کار

حسن ختام

در مقاله فوق ما دوره‌ی مدیریت کسب‌ و کار را برایتان مفصل شرح دادیم و انواع این دوره‌ها را بیان داشتیم. در موسسه آموزش به آموزشگاه پارسی دوره‌ی مدیریت کسب‌ و کار به‌صورت مکمل با مدرک کارشناسی ارشد این دوره شمارا در مدیریت هرچه بهتر برند و تجارتتان یاری خواهد کرد. محتوا و تدریس دوره مدیریت کسب‌ و کار در گروه آموزشگاه به آموزش کاملاً منطبق با دانسته‌های روز جهانی پیش می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *