رشد فردی چیست؟

رشد فردی

چقدر رشد فردی را می‌شناسید و چقدر از تأثیرگذاری آن بر روی موفقیت خود آگاهی دارید؟!؟ قبل از هر چیز به پاسخ این سؤال می‌پردازیم که رشد و یا توسعه فردی چیست و چگونه می‌تواند تا این حد در زندگی شخصی افراد و موفقیت آن‌ها اهمیت داشته باشد؟ دلایل بسیار زیادی برای اهمیت این موضوع ارائه شده که  با اطلاع از هر کدام از آن‌ها، می‌توانید گامی هدفمند در جهت دستیابی به موفقیت‌های خود بردارید.

راستی شما از شخصیت، رفتار، باورها و افکار خود تا چه میزان آگاهی دارید؟ آیا می‌دانید در صورتی که نتوانید درک درستی از خود داشته باشید، نمی‌توانید برای تغییر بزرگ اقدام کنید؟ سرنوشت شما در گروی توسعه فردی است که می‌تواند دستیابی به رویاهای‌تان را میسر نماید. پس در این مقاله همراه ما باشید تا با شناخت فردی خود به رشد و موفقیت‌های بزرگ، دست یابید.

رشد فردی

تعریف دقیق و کلی از رشد فردی:

دانشمندان و پژوهشگران، تعاریف بسیار زیادی را در این زمینه، اعلام کرده‌اند که با بررسی هر کدام می‌توان اطلاعات جالب و کاربردی را در زمینه‌ی توسعه‌ی فردی کسب نمود. از جمله برترین تعاریفی که امروزه شاهد آن هستیم، عبارتند از:

 • کسب تعالی روز افزون با تلاش بیشتر برای بهتر شدن
 • تلاش بسیار برای دستیابی به مسیر درست، بهبود شخصی و در نهایت دستیابی به موفقیت و رشد کسب و کار
 • افزایش تمرکز بر روی زندگی خود و شناخت خود
 • شناخت خودمان و تغییر دادن صحیح و درست خودمان با از بین بردن عادت‌های غلط

اما در تعریف دقیق این دانش، می‌توان گفت که: برای رشد و توسعه فردی باید خود را بشناسید، از تمرکز بر روی دیگران و زندگی آن‌ها دست بردارید، تنبلی را کنار گذاشته و هر روز یک قدم بلندتر برای دستیابی به تعالی بردارید و همچنین 100% مسئولیت‌های زندگی خود را بر عهده بگیرید. اما آیا به نظر شما با رعایت همین چند نکته می‌توانید به توسعه‌ی فردی دست یابید؟

گاهی برخی از افراد بر این باورند که با تعریف کلی از توسعه فردی، می‌توانند راه‌های موفقیت  را به راحتی بپیمایند. اما لازم به ذکر است که علاوه بر شناخت تعریف کلی و اصلی از این رشد و توسعه، بهتر است اهمیت استفاده و همچنین روش‌های کاربردی برای دستیابی به رشد و توسعه فردی را نیز شناخته و سپس گام‌های دقیق و هدفمندی را برای دستیابی به موفقیت، بردارند. لذا کسب اطلاعات دقیق در این زمینه، بسی حائز اهمیت بوده است.

رشد فردی

از  اهمیت رشد فردی در دستیابی به موفقیت چه می‌دانید؟

 اما شاید این سؤال برای شما پیش آید که: با شناخت توسعه فردی، چگونه می‌توانیم به موفقیت دست یابیم؟ و یا اهمیت این دانش در دستیابی به موفقیت چیست؟ در ادامه به برخی از موارد اشاره می‌کنیم که هر کدام بیانگر اهمیت این دانش برای دستیابی به موفقیت هستند.

 1. افزایش اعتماد به نفس

 همان طور که در بسیاری از تحقیقات و پژوهش‌ها شاهد آن بوده‌اید، اغلب افراد برجسته و موفق، از اعتماد به نفس‌های بالایی برخوردار هستند. لذا در بسیاری از مواقع، شاهد آموزش‌های مفید و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس در افراد خواهیم بود. اگر شما بتوانید بر روی رشد و تعالی فردی خود تمرکز کنید، می‌توانید سطح اعتماد به نفس خود را نیز افزایش داده و از این رو به راحتی  به موفقیت دست پیدا کنید.

 • افزایش عزت نفس

 یکی از دلایلی که اغلب افراد به سمت تباهی و فساد کشیده می‌شوند، عدم برخورداری از عزت نفس کافی می‌باشد. زمانی که جایگاه خود را بشناسید، از انجام دادن کارهای بی ارزش جلوگیری نموده و با همین روند می‌توانید شاهد افزایش عزت نفس خود نیز باشید.

 • عدم ترس از شکست:

چقدر خود واقعی‌تان را می‌شناسید؟ در بسیاری از مواقع افراد به دلیل عدم باور توانا‌یی‌های خود، همواره شاهد ترس از شکست خواهند بود. وقتی به خود اعتماد داشته باشید، می‌توانید در کاهش ترس از شکست، نقش مهمی نیز داشته باشید.

رشد فردی
 • خروج از دایره راحتی:

آیا از آن دسته از افراد هستید که همواره در دایره راحتی خود مانده و تمایلی به خروج از این دایره ندارند؟! شاید در دایره راحتی تعریف: آرامش و آسایش شما باشد. اما در اهمیت دستیابی به موفقیت، هرگز نمی‌توان با آرامش و آسایش به رشد، پیشرفت و تعالی دست یافت. برای اینکه بتوانید به موفقیت‌های چشمگیری دست یابید، باید از این دایره راحتی خارج شوید. نقش رشد فردی در این خروج تاثیرگذار، شناخت قدرت و توانایی‌های منحصر به فرد انسان است که وی را وادار به حرکت می‌نماید. در واقع این دانش کلی سبب می‌شود که جرقه‌ای در درون شما پدید آورد و شما را با سرعت حیرت انگیز به سمت جلو حرکت دهد و شما به راحتی تاثیر نظم و انضباط فردی در کسب و کار خود را خواهید شناخت.

 • افزایش سلامت و بهداشت روانی:

 آیا از اهمیت سلامت و بهداشت روانی برای دستیابی به موفقیت آگاهی دارید؟ کتاب‌های بسیار زیادی در این زمینه تألیف و راهی بازار رقابتی شده‌اند تا بتوانند اهمیت سلامت و بهداشت روانی را برای مدیران ملموس نموده و آن‌ها را برای دستیابی به موفقیت‌های عظیم در کسب و کار ترغیب نمایند. اما یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین گام‌ها برای برخورداری از سلامت و بهداشت روانی مطلوب، خودشناسی می‌باشد. این خودشناسی در گرو رشد فردی بوده و افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه کافی را در بر دارند، می‌توانند به راحتی از سلامت و بهداشت روانی خود بهره‌مند گردند.

رشد فردی

راهکارهای تاثیرگذار برای افزایش رشد فردی:

اما شاید این سؤال برای شما پیش آید که، چگونه می‌توانیم در زمینه توسعه فردی خود نقش بسزایی داشته باشیم؟ اگر به دنبال تغییرات بزرگ در زندگی خود هستید و همچنین برای دستیابی به هدف مشخص خود، راهکارهای بسیار زیادی را در دست دارید، بهتر است که از روش‌های توسعه‌ی فردی نیز بهره مند گردید. برای این پیشرفت و توسعه، راهکارهایی را ارائه نموده‌ایم که عبارتند از:

 • مطالعه کتاب‌های روانشناسی به صورت روزانه
 • شرکت در کلاس‌های رشد فردی
 • استفاده از راهکارهای تاثیرگذار برای افزایش انرژی خود (مانند سحرخیز بودن)
 • انتخاب افراد موفق و تلاشگر و مثبت برای دستیابی به موفقیت
 • تکرار مکرر اهداف بزرگ و دستیابی به آرزوها

و مواردی از این قبیل. بهتر است هر روز با خود تکرار کنید که اگر به خود شناسی مناسبی دست پیدا نکنید، نمی‌توانید از موفقیت‌های قابل توجه، بهره‌مند گردید. لذا برای اینکه به اهداف و آرزوهای بلند خود دست پیدا کنید، حتماً از روش‌های خود شناسی مناسب، بهره‌مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.