سواد عددی چیست؟

سواد عددی

سواد در دنیای امروزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما آیا تعریف مناسبی از سواد دارید؟ در بسیاری از فرهنگ‌ها به این مهم دست یافته‌اند که سواد به معنای سخنوری هوشمندانه و یا سیاه کردن کاغذ نیست. شاخه‌های مختلف سواد موجب شده است که امروزه شاهد انواع سوادهای مختلف در دنیای پیشرفت و تکنولوژی باشیم. یکی از انواع شاخه‌های سواد، سواد عددی است.

در گذشته بسیاری از افراد بر این باور بودند که مراکز آموزشی با هدف ریشه‌کن کردن بی سوادی پدید آمده‌اند. اما امروزه اغلب افراد برجسته و فرهیخته به این مهم دست یافتند که هدف از برقراری بسیاری از مراکز آموزشی، مبارزه با بی مدرکی افراد برای ورود به برخی از مراکز دولتی و کسب و کار، است.

سواد عددی

سواد عددی چیست و چه تاثیری بر روی پیشرفت افراد دارد؟

در جوامع مختلف شاهد تعاریف بسیار زیادی از سواد عددی هستیم. از جمله سازمان‌هایی که مدل کلی و جامعی را در این زمینه عرضه نموده است، نهاد بین المللی OECD می‌باشد. با در نظر گرفتن این مدل، می‌توانید از یک چارچوب کلی برای بهره برداری مفید از سواد عددی، بهره برداری نمایید. در این چارچوب کلی و اصلی، شاهد موارد زیر خواهیم بود:

 1. درک صحیح و اصولی مبانی ریاضی و تسلط بر عملیات دقیق و فرآیندهای ریاضی:

همانطور که می‌دانید، فرآیندهای بسیار زیادی برای عملیات ریاضی وجود دارد که برای دستیابی به توانمندی و تسلط به فرآیندها، درک آنها بسی حائز اهمیت بوده است. این فرآیندها عبارتند از:

 • درک مفهومی بسیاری از مقیاس‌ها و اعداد
 • مقایسه‌ی اعداد و مقیاس‌ها
 • انجام عملیات ذهنی برای عملیات ریاضی
 • برآورد نتایج و تخمین دقیق برای محاسبات ریاضی
 • درک دقیق و تفسیر صحیح نمودارها
 • آشنایی با انواع ابزارهای رایانه‌ای و هوشمند طراحی شده در این زمینه
 • آشنایی و تشخیص انواع رفتار‌های خطی و یا غیر خطی
سواد عددی
 • به کارگیری اعداد و علم ریاضیات در فضاهای و محیط‌های مختلف

از دیگر گام‌های مهم برای شناخت سواد عددی، بهره برداری از ظرفیت‌های مهم محاسبتی و همچنین بهره‌مندی از توانمندی‌ها در محیط‌های مختلف زندگی و کسب و کار، است.این مقوله موجب می‌شود افراد با درک ضمنی و ناخودآگاه اعداد در موقعیت‌های گوناگون آشنا شده و به بهبود سواد عددی دست یابند. برای نمونه به راحتی می‌توانید از این علم و دانش در فعالیت‌های روزمره‌ی خود استفاده نموده و شاهد خودنمایی ساده‌ی آنها باشید. هزینه‌های مسافرت، خریدهای ساده فروشگاهی، خریدهای روزمره‌ی کارگاهی و … از جمله شیوه‌های بسیار ساده‌ای هستند که می‌توان از آنها به بهترین نحو، استفاده کرد و به دانش جامع در این زمینه دست یافت. از دیگر مواردی که می‌توان در زمینه‌ی توانمندی این شاخص، بسیار خودنمایی کند، استفاده از هوش محاسبه عددی در بسیاری از تحقیقات و مطالعات عملی و بسیاری از بسترهای ارتباط عمومی در فضاهای مختلف و محیط کار، بسیار کاربردی و هوشمندانه خواهد بود.

سواد عددی
 • بهره برداری از علم ریاضیات و استفاده از اعداد برای کاربردها و هدف‌های مختلف در محیط‌های متفاوت:

جدا از اینکه در چه محیطی زندگی می‌کنیم و یا در چه شغلی فعالیت داریم، باید بتوانیم به بهترین نحو از سواد عددی بهره برداری کنیم تا بتوانیم از این دانش تخصصی و حرفه‌ای برای اهداف مهم خود، استفاده کنیم. اهداف مختلف در این مقوله، عبارتند از:

 • تصمیم‌گیری‌های مهم و تحلیل ریسک آنها به دلیل بهره برداری از کارکرد تک بعدی
 • تشخیص شرایط و میزان ابهام در موقعیت‌های مختلف
 • محاسبات مالی و پولی
 • ایجاد متغیرهای مختلف و بررسی و محاسبه‌ی رابطه‌ی آنها
 • کمی و عددی کردن مبحث‌های کیفی و بررسی مزایا و معایب زمینه‌های مختلف

 از جمله مزایای فوق العاده در این روش، می‌توان به: تشخیص و شناخت شرایط و همچنین بررسی‌ مناسب ابهام در موقعیت‌های مختلف برای برآورد صحیح و دستیابی به اهداف مهم و موفقیت‌های بزرگ، اشاره کرد.  

به طور کلی می‌توان گفت که: مبحث سواد عددی یک امر ضروری و بسیار مهم برای اغلب درس‌های متمم است. به نحوی که راه و روش صحیح را برای برخورداری از انواع سوادها، اعم از: سواد کارآفرینی، سواد سخنرانی، مدیریت و بازاریابی، سواد دیجیتال و غیره، بیان نموده و توانایی درک دنیا را برای افراد، مهیا خواهد نمود.

سواد عددی

از اهمیت و ضرورت استفاده از سواد عددی بیشتر بدانید:

در یک تعریف واقعی و قابل فهم برای افراد مختلف، می‌توان گفت که: سواد عددی یعنی به کارگیری توانایی درک و استفاده از ریاضیات در زندگی روزمره، خانه، محل کار یا مدرسه. اعداد به معنای مهارت های پیچیده مانند جبر نیستند، بلکه هدف و معنای آنها این است که به اندازه کافی برای استفاده از ریاضیات اولیه در موقعیت های واقعی و مختلف کار و زندگی، اعتماد به نفس داشته باشید

مفهوم به کارگیری اعداد همیشه در کلاس درس آموزش داده نمی شوند. این به معنای داشتن اعتماد به نفس و مهارت برای استفاده از علم و دانش ریاضیات و استفاده از اعداد و راه‌حل‌ها برای حل مسائل در زندگی روزمره می‌باشد. با توجه به این تعاریف مختلف و همچنین تاثیرگذاری فوق العاده‌ی آنها بر روی موفقیت، استفاده از آنها در موقعیت‌های فعلی، بسی مهم و ضروری خواهد بود.

سواد عددی با برخورداری از درک چگونگی استفاده از علم ریاضیات در دنیای واقعی و همچنین به کارگیری آن برای اخذ بهترین تصمیمات، می‌تواند در بسیاری از موارد، افراد موفق و توانمند را همراهی نماید تا به بهترین و ساده‌ترین راه ممکن، به تفکر صحیح و استدلال درست در مورد اهداف بزرگ، دست یابند. در این صورت این افراد می‌توانند به راحتی اقدام به:

 • بررسی پاسخ‌های صحیح و کاربردی
 • درک راه‌حل‌های پیشنهادی و توضیح مناسب آنها
 • بررسی اطلاعات فرآیندهای مختلف
 • تفسیر انواع اطلاعات و داده‌های مهم و نمودارها
 • تصمیم‌گیری صحیح با تکیه به استدلال‌ها و تفکر منطقی

و مواردی از این قبیل نمایند. در نتیجه می‌توان گفت که: با بهره برداری از سواد عددی و همچنین کسب سطح قابل قبولی از سواد حساب و کتاب، می توان بسیاری از عوامل را در زندگی فردی، کاری، تحصیلی و اجتماعی بهبود بخشیده و شاهد پیشرفت‌ها و آینده‌ای درخشان و ستودنی بود. توانایی خواندن، نوشتن و درک اطلاعات دقیق و صحیح با تکیه به استدلال‌ها و مفاهیم کاربردی و مناسب، می تواند به شدت بر اشتغال و آینده شما تاثیر بگذارد. لذا اگر سواد عددی و مهارت‌های حسابی ضعیفی برخوردار هستید، کمک های زیادی برای بهبود چشم انداز آینده شما وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *