ضرورت نیاز به تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا

تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا

در مقالات گذشته در مورد ویژگی یک نویسنده محتوای ماهر صحبت کردیم، یک نویسنده ماهر باید منظم و دقیق باشد. هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا و ضرورت استفاده از این تقویم در بازاریابی دیجیتالی است. همان طور که می دانید برنامه ریزی برای موفقیت هر نوع کسب و کاری مهم است. به همین دلیل است که وقتی شخصی اهداف خود را یادداشت می کند مطمئنا به آن اهداف می رسد و تولید محتوا و استراتژی بازاریابی دیجیتالی هم از این قاعده مستثنی نمی باشد. لذا برای موفق شدن باریابی های محتوا، فقط تولید محتوا کافی نیست بلکه باید این محتواها نظم و برنامه ریزی داده شوند و سپس انتشار یابند.
بر این اساس برای اینکه به این محتوا نظم داده شود و برنامه ریزی مناسبی برای استراتژی های بازاریابی محتوا داشته باشید نیازمند تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا هستید. این نوع تقویم سبب می شود که شما یک محتوای منظم و برنامه ریزی شده داشته باشید که انتشار چنین محتوایی سبب جذب مخاطبین بیشتر و در نتیجه تبدیل این مخاطبین به مشتری های واقعی و بالقوه می شود.
حال اگر تمایل دارید بدانید تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا چیست می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا

تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا چیست؟

این تقویم یک تقویم بسیار ساده است که شامل طبقه بندی و جزئیات محتوا و زمان بندی انتشار محتوا می باشد. در واقع هدف این تقویم، برنامه ریزی و نظم بخشیدن به استراتژی های بازاریابی است به همین دلیل این تقویم برای تیم های مارکتینگ لازم است چرا که به آن ها کمک می کند تمام کارهای بازاریابی خود اعم از انواع پست های مربوط به شبکه های اجتماعی وبلاگ ها و دیگر فعالیت های مربوط را برنامه ریزی کنند. این ویژگی سبب شد که در حال حاضر تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا به یکی از بهترین ابزارها برای برنامه ریزی و نظم بخشیدن به تولید محتوا و بازاریابی محتوا تبدیل شود.
در واقع تقویم محتوایی یک نقشه ی راه برای این افراد است تا به آن ها مسیر درست و دقیق رسیدن به اهدافشان را نشان دهند. لذا با این تقویم تیم های مارکتینگ از مسیر خود برای رسیدن به اهداف خود که شامل رسیدن به مخاطبین هدف و اهداف کسب و کار است اطمینان حاصل می کنند. لازم به ذکر است بدانید درست است که این تقویم یک تقویم بسیار ساده است اما رعایت آن کمی مشکل است.
یک تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا شامل موارد مختلفی است که از جمله آن می توان به عنوان و نویسنده و تاریخ انتشار هر محتوا، فرمت و دسته بندی محتوا، پرسونای مخاطب، دکمه CTA و موقعیت انتشار هر محتوا و موقعیت مخاطبین هدف اشاره کرد.

ضرورت نیاز به تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا در استراتژی بازاریابی محتوا

از جمله دلایل ضرورت نیاز به این تقویم عبارتند از:

تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا

• یکی از مهم ترین دلایل ضرورت تقویم محتوایی در استراتژی بازاریابی محتوا این است که سبب جهت دهی محتوا می شود لذا باعث می شود که محتوا در موقعیت و جایگاه و رویدادهای مربوط به خود قرار بگیرد.
• از دیگر دلایل ضرورت تقویم محتوایی در استراتژی بازاریابی محتوا این است که تبلیغ محتوایی و مدیریت منابع تولید را ﺁسان می کند.
• بهبود یافتن جستجوها و ایده پردازی برای محتوا و بهینه سازی محتوا از دیگر دلایل ضرورت تقویم محتوایی در استراتژی بازاریابی محتوا است.
• زمان و انرژی شما را صرفه جویی می کند.
• کارهای روزانه و ماهانه و سالانه شما را برنامه ریزی می کند و نظم می بخشد.
• از تولید محتواهای زیادی یا تکراری جلوگیری می کند.
• با جلوگیری کردن از محتواهای تصادفی و تکراری به سیستم انتشار محتوای شما نظم می بخشد و سبب می شود که مخاطبین شما درگیر این محتواها شوند و آن ها را حفظ می کند.
• سبب لیست کردن محتواها می شود. که این لیست کردن مشخص می کند محتوای شما در طول سال چگونه توزیع می شود. این مزیت سبب می شود که شما به روزها و رویدادهای مهم مربوط به کسب و کار خود پی ببرید و برای آن ها برنامه ریزی کنید.

چگونه تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا ایجاد و استفاده کنیم؟

همان طور که اشاره نمودیم ایجاد یک تقویم یک محتوایی بسیار ساده است شما می توانید با برنامه هایی مثل اکسل یک تقویم محتوایی ایجاد کنید. به دلیل اهمیت و گسترش این نوع تقویم ها امروزه وب سایت های مختلفی هستند که این تقویم ها را ساخته اند شما به راحتی می توانید این تقویم ها را دانلود کنید و اگر لازم بود ویرایش کنید. با استفاده از این تقویم ها نه تنها می توانید در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید بلکه بر کیفیت محتوای خود بیافزایید.

تقویم محتوایی یا سردبیری محتوا

آموزش طراحی تقویم محتوایی

اگر خودتان قصد طراحی چنین تقویمی دارید باید در نظر بگیرید که تدوین چنین تقویمی نیازمند رعایت برخی نکات است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• محتوای مورد نظر را ارزیابی کنید: یعنی قبل از اینکه محتوایی جدید منتشر کنید محتوای قبلی خود را بررسی و عملکردش را ارزیابی کنید. در واقع بررسی کنید که کدام محتوا بیشترین بازدهی و کدام یک کم ترین بازدهی را داشته اند و دلیل آن ها چه بوده است.
• مشخص کردن اهداف بازاریابی: در واقع هدف خود از تولید محتوا را بدانید. اینکه می خواهید با این محتوا بازدید سایت را افزایش دهید یا مشتریان را به خرید قانع کنید یا اعتماد مشتریان را جلب کنید؟
• ابتدا کلمات کلیدی را جستجو و تحقیق کنید و سپس موضوع محتوایی خود را تعیین کنید: برای اینکه تقویم محتوایی شما درست و هدفمند باشد باید یک آمار کلی از کلمات کلیدی که کاربران جستجو می کنند و کلیدواژه هایی که پر بازده هستند به دست آورید. جستجو کردن کلمات کلیدی به شما کمک می کند مخاطبان را بشناسید و به دلیل موفقیت رقبای خود پی ببرید.
• مشخص کردن کانال های انتشار محتوا: رانه های مختلف را بررسی کنیدو تقویم خود را محدود به وب سایت ها بلاگ ها نکنید. بررسی کنید که کدام رسانه مناسب اهداف کسب و کارتان است. با شناخت رسانه مناسب برای تقویم محتوا، محتوای خود را مربوط به آن رسانه تنظیم کنید.
• انتخاب کردن فرم محتوا: حتما نباید محتوای شما متنی باشد. سعی کنید محتوایی با فرمت های مختلف متناسب با ذائقه مخاطبان تولید کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *