آشنایی با تفاوت بازاریابی و تبلیغات

بازاریابی چیست و چه اهمیتی دارد؟ موضوعی که در مقالات قبل به آن پرداختیم. حال هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با تفاوت بازاریابی و تبلیغات و همچنین مفهوم تبلیغات محتوایی است. در حال حاضر بسیاری از افراد بر این باورند که تبلیغات و بازاریابی تفاوتی با یکدیگر ندارند و حتی در بسیاری از مواقع از هر دوی آن ها به یک منظور و یک کاربرد استفاده می کنند. در صورتی که این دو کلمه کاملاً از هم متفاوت است و مفهومی جداگانه دارد. با اینکه هر دوی این مواد به انواع تجارت ها کمک می کند و بر موفقیتشان تأثیر می گذارد ولی مفهوم و تعریف متفاوتی دارند.

حال اگر شما به دنبال پیشرفت و موفقیت بیشتر تجارتتان هستید باید شناخت درست و بهتری با تفاوت بازاریابی و تبلیغات داشته باشید. برای این منظور باید با تعریف ﺁن ها آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

بازاریابی و تبلیغات چیست؟

در واقع تبلیغات همان معرفی و نمایش محصولات و خدمات شرکت ها و کمپانی ها به صورت بیلبورد و وب سایت های اینترنتی به مشتری های کنونی است که با پرداخت پول این نمایش انجام می گیرد.

اما بازاریابی یک سری مجموعه های آموزشی است که در آن مشتریان را به انتخاب محصولی یا خدماتی در میان سایر رقبا تشویق می کند. مجموعه‌ی بازاریابی خود شامل بخش های کوچکتری همچون چگونگی تبلیغات، شناخت و جلب رضایت مشتریان و همچنین پشتیبانی از خدمات و محصولات است. در واقع مجموع این کارها در بازاریابی به جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی کمک می کند.

حال با شناخت تعریف این دو نوع روش به تفاوت بازاریابی و تبلیغات پی می بریم و درک بیشتری از این تفاوت داریم. در واقع تبلیغات یک بخشی از مجموعه‌ی فرآیند بازاریابی است و هدف آن معرفی و تبلیغ بخش مشخص و خاصی از محصولات و خدمات است و جدا از آن نمی باشد و هدف بازاریابی همان نحوه ی تبلیغات خدمات و محصولات شما در روزنامه ها و وب سایت ها و ایمیل ها و رادیو و تلویزیون، برنامه ریزی کردن برای زمان نمایش و همچنین محل قرارگیری و مکان تبلیغات است.

در واقع تبلیغات پرهزینه ترین بخش از فرآیند بازاریابی است و به همین دلیل از اهمیت ویژه ای در این فرآیند برخوردار است.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات چیست؟

به طور کلی برای درک بهتر تفاوت بازاریابی و تبلیغات باید متذکر شویم که بازاریابی یک مجموعه‌ی بزرگ است که از بخش های مختلفی تشکیل شده است که تبلیغات یکی از مهم ترین بخش های آن است. از دیگر بخش های بازاریابی می توان به شناخت بازار، شناسایی و شناخت مشتریان، مشخص کردن استراتژی‌های لازم برای فروش محصول، خدمات مربوط به پشتیبانی، بخش ارتباطات و قیمت گذاری اشاره کرد.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

تبلیغات بخشی از این مجموعه است و برای پیشرفت تجارت لازم است ولی کافی نیست و برای موفقیت بهتر و بیشتر باید بین تمام این بخش ها هماهنگی وجود داشته باشد. فرﺁیند بازاریابی به گونه ای است که نه تنها به هزینه بلکه به زمان هم نیاز دارد تا بتواند نتیجه ی مطلوب را دریافت کرد و عموما بازدهی بازاریابی در طولانی مدت مشخص می شود.

البته امروزه به دلیل گسترش و پیشرفت اینترنت، بازاریابی شیوه ی نوین و اینترنتی پیدا کرده است و این فرآیند به دو دسته ی بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی تقسیم شده است. بازاریابی سنتی همان بازاریابی ها و تبلیغات به روش های معمول و قدیمی است که در رادیو و تلویزیون و مترو و مجله و روزنامه و … می باشد که این روش تبلیغاتی به دلیل فراوان بودن تبلیغات در این مکان ها و بی حوصلگی مردم در بین انبوه این تبلیغات در حال کاهش یافتن است.

اما بازاریابی اینترنتی یک روش تبلیغات جاذبه ای و درونگراست که به کمک اینترنت و وب سایت ها و شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجوگر و ایمیل های مارکتینگ و … انجام می شود. از مهم ترین قابلیت های بازاریابی اینترنتی این است که میزان تأثیر تبلیغات مورد نظر را می توان دقیقا بررسی کرد و به طور دقیق اندازه گیری کرد. این مزیت و قابلیت بازاریابی اینترنتی به دلیل قابلیت هایی چون نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی و آنالیزگری است که این نوع بازاریابی دارد و می تواند یک مشتری را از ابتدای ورود به وب سایت مورد نظر تا مراحل انجام خرید آن آنالیز کند و با این آمار گرفتن بتواند بهترین وب سایت را از نظر فروش و جذب مشتری شناسایی کند.

در بین بازاریابی اینترنتی یکی از بهترین و کلیدی ترین روش هایی که سبب جذب مشتری و افزایش فروش شما می شود روش تبلیغات محتوایی یا همان باریاب و تبلیغات از طریق موتورهای جستجوگر است. این روش تبلیغاتی به این صورت است که وقتی کاربر کلمه ی کلیدی مربوط به کسب و کار شما را در موتور جستجوگر سرچ می کند آدرس وب سایت شما در صدر صفحه ی موتور جستجوگر نمایش داده می شود و کاربر با کلیک بر روی آن وارد وب سایت کسب و کار شما می شود و می تواند با محصولات و خدماتتان آشنا شود.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

برای تبلیغات محتوایی با وب سایت مورد نظرتان را از طریق سئو بهینه سازی کنید. بهینه سازی سئو وب سایتتان یکی از مهم ترین اصول برای پیشرفت کسب و کارتان در اینترنت است.

تبلیغات محتوایی چیست؟

به کار بردن بازاریابی محتوایی یکی از مهم ترین اصول برای پیشرفت تبلیغات اینترنتی است. برای این کار شما باید محتوایی با فرمت های مختلف در وب سایت خود قرار دهید که برندتان را به مشتریان معرفی کند به آن تبلیغات محتوایی می گویند. به کار بردن این استراتژی در وب سایت شما به معرفی برند و محصولات شما کمک می کند. حال این محتوا را می توانید به روش های مختلفی به مشتریان تبلیغ کنید که از جمله ی ﺁن می توان به سئو و تبلیغات پولی و انواع ایمیل های مارکتینگ و استفاده از شبکه های اجتماعی اشاره کرد.

به هر کدام از این روش ها که بتواند مشتریان بیشتری را با محتوای شما آشنا کند تبلیغ محتوایی می گویند. تبلیغ محتوای به منظور اهداف مختلفی بکار برده می شود که از جمله ی آن می توان به افزایش آگاهی و معرفی بیشتر برند مورد نظر، دادن اطلاعات بیشتر در مورد محصولات برند، حفظ مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید و ایجاد وفاداری آن ها و افزایش فروش محصولات اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *