قیف فروش چیست؟

قیف فروش

قیف فروش چیست؟ چه تأثیری بر روی کسب‌وکارمان می‌گذارد؟ و چه طور می‌توان آن را پیاده سازی نمود؟. این نمونه سؤالاتی است که در این مقاله می خواهیم به بررسی آن ها بپردازیم؛ پس اگر کسب و کاری دارید و در پی رونق بخشیدن به آن هستید پیشنهاد می کنیم تا پایان ما را همراهی بفرمایید.

همگام با پیشرفت هایی که در دنیای امروز به وجود آمده، بسیاری از کسب و کارها رنگ و بویی اینترنتی و مجازی به خود گرفته اند و از آنجایی که سطح آگاهی مردم به طور فزاینده ای بالا رفته است، کسب و کاری موفق است که با بازاریابی صحیح بتواند به بهترین شکل نظر مشتری را در فروش هر چه بیشتر محصول و یا ارائه خدمات جلب نماید.  

صاحبان مشاغل برای این که بتوانند در رقابت با سایر کسب و کارها موفق شوند از روش های مختلفی برای بازاریابی بهره می برند. این روش های بازاریابی برای این که تأثیرگذار باشد و بتواند مشتری را به بهترین شکل ممکن جذب نمایند بایستی از یکسری قواعد و قوانین تبعیت کنند و بر چند اصل استوار باشند. که یکی از این اصول قیف فروش است. هر حرفه با توجه به استراتژی که در پیش می گیرد می‌تواند برای خود یک قیف فروش تعریف کند.  

قیف فروش

تعریفی از قیف فروش

قیف فروش یا به اصطلاح sales funnel  که مفهوم آن در سال های اخیر بسیار رواج یافته است در واقع مسیری است که مشتری و یا بازدید کننده با طی نمودن آن به سمت خرید راغب می گردد و در نهایت به یک مشتری دائمی و ماندگار تبدیل می شود. پس این طور می‌توان گفت که قیف فروش مسیری است که مشتری راغب یا سرنخ (Lead) آن را پیش می گیرد تا به مشتری واقعی برسد. قیف فروش به نام های دیگری همچون قیف بازاریابی (Marketing Funnel) و قیف درآمد (Revenue Funnel) هم شهرت دارد.

در طی مسیر قیف ما با یکسری مفاهیم سرو کار داریم که بهتر است با آن ها آشنا شوید:

 • Lead: به معنی سر نخ است یعنی مشتریانی که راغب به استفاده از خدمات ارائه شده و یا خرید محصول هستند. سر نخ در امر بازاریابی بسیار حائز اهمیت می باشد. بعد از این که بازار هدف مشخص شد حال نوبت به پیدا نمودن سر نخ است. سر نخ می‌تواند افراد را از وجود سازمانی آگاه نماید.
 • Prospects: یعنی مشتریان بالقوه ای که احتمال خرید محصول در آن ها بالا است. مشتری بالقوه در واقع کسی است که با سازمان ارتباط برقرار کرده و به طور جدی علاقه خود را به محصول و یا خدمات ارائه شده، نشان می دهد.
 • Customers: یعنی مشتریان واقعی که محصولی را خریداری نموده اند و یا این که از خدمات ارائه شده استفاده کرده اند. در واقع Customers واقعی می باشد که برای خرید اقدام نموده است. این خود نیز به دو دسته تقسیم می شود؛ 1- مشتری تک خرید 2- مشتری تکرار شونده (که برای خرید مجدداً بر می گردد).
قیف فروش

دلیل نامگذاری قیف فروش چیست؟

حال شاید این سال برایتان پیش آمده باشد چرا قیف فروش؟ یا به عبارتی دیگر دلیل نام گذاری قیف فروش چیست؟

شاید این نام گذاری قدری برایتان عجیب باشد اما دلیل به سختی کار بر می گردد. و در واقع این مفهوم را می رساند که کسب و کار شما در ابتدا با کاربران زیادی سر و کار دارد اما در طول مسیر، افت و خیزهایی صورت می گیرد و در نهایت آنچه باقی می ماند مشتری واقعی است که در مقایسه با ابتدای مسیر تعداد آن ها کمتر است. در واقع می خواهد این را بیان کند که پروسه تولید تا فروش و درآمدزایی یک محصول امری سخت می باشد.

به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه بازاریابی، بهترین شکل برای یک کسب و کار، وجود استوانه فروش است نه قیف فروش. یعنی مشتری راغب وجود نداشته باشد در همان ابتدا همگی، مشتری دائمی باشند؛ اما در عمل چنین چیزی خیلی کم اتفاق می افتد چرا که حین طی نمودن مسیر ریزش هایی به وجود می آید که در نهایت حالتی قیف مانند به خود می گیرد. این طور می‌توان گفت که کاربران در بالای قیف در حال نگاه کردن می باشند و این شما هستید که با راهکارهایی که در پیش می گیرید باید این افراد را به قسمت انتهایی قیف هدایت نمایید.

قیف فروش

آشنایی با انواع قیف فروش

همان طور که اشاره کردیم این صاحبان کسب و کار هستند که با راهکارهایی می‌توانند میزان مشتری واقعی در طول مسیر را مشخص کنند. این راهکارها در واقع همان شیوه­های مختلف بازاریابی است که بسیار نیز متنوع می باشند و با توجه به میزان بودجه، زمان و … تأثیرگذاری متغیری دارند. بدین ترتیب قیف فروش می‌تواند به اشکال زیر وجود داشته باشد:

 • راه اندازی سایت اینترنتی
 • استفاده از مشاوره
 • بهره بردن از تیم فروش
 • استفاده از ایمیل
 • فروشگاه خرده فروشی

هر قیف فروش می‌تواند از چندین روش بازاریابی تشکیل شده باشد، اما بهتر است که برای هر شغل متناسب با نوع آن اعمال گردد.

دلیل اهمیت قیف فروش برای کسب و کار

حال در این بخش از مقاله می خواهیم ببینیم که اهمیت قیف فروش چیست و چه تأثیری می‌تواند بر روی میزان درآمدزایی یک کسب و کار داشته باشد.

آگاهی از مشتریان و این که چه کسی کسب و کار شما را دنبال نموده، بسیار حائز اهمیت می باشد. وجود این قیف در واقع کمک می کند تا از مشتریان و بازدیدکنندگان آگهی داشته باشید. در واقع، وجود چنین مسیری افراد را یاری می کند تا بتوانند بر روی بازاریابی صحیح سرمایه گذاری نمایند. در طول مسیر با رساندن پیام به مشتری راغب می‌توان آن ها را به مشتری واقعی تبدیل کرد.  

قیف فروش

قیف فروش اطلاعات مفیدی درباره مشتریان ارائه می دهد تا از طریق آن بتوانید مسیر پیش از خرید را بررسی کنید. این بررسی کردن در واقع کمک می کند تا ایرادات و مشکلات مربوط به فروش را پیدا نمایید و با سنجش دقیق بتوانید موانعی را که موجب می شود یک بازدید کننده و مشتری راغب از خرید منصرف می شود را رفع نمایید. با بهینه سازی قیف فروش می‌توان در کسب و کار خود موفق شد و به درآمدزایی قابل قبولی دست یافت.

مراحل مهم در قیف فروش چیست؟

همان طور که اشاره کردیم قیف اگر به درستی طی شود می‌تواند بر روی میزان فروش و در نتیجه افزایش درآمدزایی تأثیرگذار باشد. این مسیر خود دارای یکسری پروسه است که صاحبان مشاغل با طی نمودن آن می‌توانند به موفقیت در کسب و کار خود دست پیدا کنند. مواردی که در زیر به آن ها اشاره نموده ایم از مهمترین مراحل در مسیر قیف فروش هستند:

قیف فروش
 1. مرحله آگاهی بخشی

اولین مرحله در مسیر قیف فروش، ایجاد آگاهی بخشی و اطلاع رسانی می باشد. که طی این مرحله شما بایستی مشتری خود را از نوع محصول و یا خدماتی که ارائه می دهید آگاه نمایید و در یک کلام کسب و کار خود را به آن ها معرفی کنید. این کار می‌تواند از طریق تماس تلفنی، پست و پیام در شبکه های اجتماعی، نمایش از طریق گوگل، معرفی توسط یک دوست و … انجام گیرد. از طریق موارد نام برده، می‌توان نظر افراد را جلب کرد و مشتریان احتمالی را شناسایی نمود.

 • مرحله علاقه مندی

بعد از مرحله آگاهی بخشی و اطلاع رسانی، حال مشتریان احتمالی که ابراز علاقه برای خرید محصول نموده اند در مسیر قیف فروش قرار می گیرند. در این مرحله، مشتری در حال مقایسه محصولات مختلف و فکر کردن به تمام جوانب است. که با معرفی و تبلیغات صحیح می‌توان به مشتریان در تصمیم گیری کمک کرد.

 • مرحله تصمیم گیری

این مرحله بسیار حساس است چرا که مشتری آماده خرید می باشد اما به طور قطعی هنوز تصمیم خود را برای این امر نگرفته است. که در این مرحله با ارائه یکسری راهکار از جمله استفاده از طرح های تشویقی، تخفیف، جایزه و … می‌توان مشتری را در تصمیم برای خرید کمک کرد.

 • مرحله عملی کردن

این مرحله یکی از مهمترین مراحل در طول مسیر قیف فروش است که باید به طور عملی آنچه را که مشتری از کالا و یا خدماتی را که ارائه می دهید انتظار دارد انجام دهید. اگر در این مرحله بتوانید مشتریان احتمالی را بهتر در طول مسیر هدایت کنید، میزان فروش و درآمد شما نیز بیشتر خواهد شد. با خرید مشتری کار قیف به پایان نمی رسد بلکه باید سعی کرد تا مشتری به یک مشتری واقعی و دائمی تبدیل گردد. در این مرحله می‌توانید کارهایی از جمله موارد زیر را انجام دهید:

 • تشکر کردن از خرید مشتری
 • به اشتراک گذاشتن نظرات مشتری در سایت و شبکه های اجتماعی
 • پشتیبانی از ارائه خدمات و یا محصول به فروش رسیده

کلام پایانی

در این مقاله سعی نمودیم با تعریف قیف فروش، شما عزیزان را با مسیر صحیح فروش محصول و ارائه خدمات و در نتیجه رسیدن به درآمدی عالی آشنا کنیم. شما به راحتی با پیاده سازی مراحل نامبرده می‌توانید مشتریان بالقوه خود را به مشتریان دائمی مبدل کنید و از این طریق به کسب درآمد خوبی برسید. چنانچه در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می‌توانید از تیم متخصص و مجرب به آموزشگاه پارس کمک بگیرد. این گروه آموزشی با پرپایی دوره جامع مدیریت کسب و کار سعی نموده تا افراد را با مسیر صحیح رونق بخشیدن به کسب و کار آشنا نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *