محتوا چیست و چرا باید محتوا تولید کنیم؟

امروزه در کسب و کارهای اینترنتی تولید محتوا حرف اول و آخر را می‌زند. به نوعی عصر، عصر پادشاهی محتواست. چرا که شما با محتوای سایت و یا اینستاگرام به مخاطب خود معرفی می‌شوید. یعنی شما با محتوای تولیدیتان درباره‌ی محصول و خدمتی که ارائه می‌کنید، آگاهی می‌دهید. به زبان ساده‌تر، محتوا به جای شما صحبت می‌کند و محصول را معرفی و برایش بازاریابی می‌کند. یعنی مخاطب با مشاهده محتوای شبکه‌ی اجتماعی یا وب‌سایتتان به شما و محصول شما علاقمند و ترقیب به خرید از شما می‌شوند و البته خیلی دلایل دیگر برای اهمیت این موضوع وجود دارد که در ادامه به شرح مفصل‌تری از آن می‌پردازیم.

انواع محتوا

چندین مدل محتوا وجود دارد؛ که عبارتند از: محتوای متنی، محتوای تصویری یا همان عکس، محتوای صوتی و پادکست، محتوای ویدئویی و محتوای ترکیبی که از تلفیق چند مدل محتوا که ذکر شد تشکیل می‌شود. در ادامه، توضیح مختصری از هرکدام ارائه می‌کنیم.

تولید محتوا چیست

محتوای متنی

محتوای متنی بیشتر سئو (SEO) محور و برای بالابردن بازدید وب‌سایت استفاده می‌شود و حالت مقاله دارد. البته نوع دیگر و به نظر مورد استفاده‌ترین آن در اینستاگرام بوده و به توضیحات محصول یا خدمت در کپشن اینستاگرام و متون داخل ستوری‌ها محسوب می‌شود.

تولید محتوا چیست

محتوای تصویری

محتوای تصویری یا عکس بیشتر برای رساندن مغز مطلب در قالب یک تصویر واضح استفاده می‌شود که گیرایی و زیبایی بیشتر محتوای متنی را در پی دارد. از طرفی عکاسی محصولات هم جزو محتوای تصویری به حساب می‌آید که به فروش کمک شایانی می‌کند. نکته‌ی مهم استفاده از این انخاب هوشمندانه، کیفیت عکس است. شما به عنوان یک صاحب کسب و کار باید سعی کنید؛ با کیفیت‌ترین تصاویر از محصولات را برای آپلود در سایت، اینستاگرام و یا تلگرام استفاده کنید. اختصاصی بودن عکس‌ها نیز خیلی به اعتماد مخاطب به محصول شما کمک می‌کند. یعنی حتی اگر محصول ژورنالی است؛ تصاویر اختصاصی کسب و کار شما خیلی بیشتر از تصاویر ژورنالی در جذب مخاطب به شما کمک می‌کند.

تولید محتوا چیست

محتوای صوتی

محتوای صوتی هم یکی از محتواهای جذاب و اثرگذار است. کتاب‌های صوتی و پادکست‌های آموزشی هم جزو محتواهای صوتی محسوب می‌شوند. چرا که دیده شده خیلی از افراد با استفاده از  هندزفری و هدفون زمان قابل قبولی را در طول روز به استفاده از محتواهای صوتی اختصاص می‌دهند.

تولید محتوا چیست

محتوای ویدئویی

محتوای ویدئویی در حال حاضر جزو محبوب‌ترین و ترندترین نوع تولید محتوا در فضای مجازی به‌خصوص اینستاگرام و یوتیوب است. این نوع تولید محتوا بیش از 80 درصد از بازاریابی اینترنتی را به خود اختصاص داده است. محتوای ویدیویی برای معرفی محصول، دوره‌های آموزشی و موارد متعدد دیگر کاربرد دارد.

یکی از مزایای آن، این است که به راحتی دست به دست و ارسال می‌شود و ممکن است از همین طریق کسی که اصلا با کسب و کار شما آشنا نیست هم جذب محصول و خدمت شما شود. از طرفی در دنیای پرمشغله‌ی امروز، مردم از خواندن متن‌های طولانی بی‌زارند و ترجیح می‌دهند با دیدن و شنیدن ویدیویی به مقصود خود برسند. این نوع محتوا برای برقرار کردن ارتباط بین شما و مخاطب نیز موثرتر است.

محتوای ترکیبی

همان طور که گفتیم محتواهای ترکیبی به محتوایی گفته می‌شود که از تلفیق چند نوع تولید محتوا به‌وجود می‌آیند. با ارزش‌ترین محتوا، محتوای ترکیبی است که می‌توان مراحل زیر را برای تولید آن به‌کار گرفت:

در ابتدا برای تولید محتوای ترکیبی، به یک محتوای متنی خوب و قوی نیاز است؛ یعنی یک محتوای متنی مربوط به موضوع یا محصولتان که توضیح مناسبی از آن به مخاطب بدهد، بنویسید. یکی از نکات مهم برای تولید محتوای متنی، کوتاه بودن پاراگراف‌ها است. البته این اختصار نباید به کیفیت متن لطمه بزند.

 برای گیراتر شدن متن، می‌توان بین پاراگراف‌ها از تصاویر مرتبط استفاده کرد. این کار برای استراحت چشم مخاطب و تعامل بیشتر با محتوا بسیار مهم است. پس باید در انتخاب عکس‌ها دقت شود. بهتر است از تصاویر اختصاصی (برای معرفی محصول) که دربالا صحبت شد استفاده کرد. این کار نشان می‌دهد برای تولید محتوا وقت گذاشته شده و ارزش آن را بالاتر می‌برد.

و اما برای مخاطبینی که حوصله‌ی مطالعه‌ ندارند هم باید چاره‌ای اندیشید. راهکار این است که یک ویدئوی کاملا مرتبط با متن و محصول تولید کنید. ساده‌ترین نوع تولید محتوای ویدیویی این است که در ویدیو از تصاویر محصول یا مرتبط با کسب و کار استفاده کنید.

برای بهتر شدن کیفیت آن می‌توانید روی ویدیو با لحن و صدایی مناسب صحبت کرده و محصول خود را معرفی کنید. با استفاده از متن، ویدیو را با کلمات تزئین کنید و از یک موزیک ملایم برای گیرایی بیشتر استفاده کنید.

در آخر هم می‌توانید از محتوای ویدئویی خود، یک خروجی صدا بگیرید. این محتوا برای افرادی که نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند ویدئو را تماشا کنند کمک می‌کند تا با پادکست محتوا، کارشان راه بیفتد. البته این تولید محتوا نیاز به صداگذاری مناسب و با کیفیت دارد.

چرا باید محتوا تولید کنید؟

شاید این سوال در ذهن شما باشد که آیا تولید محتوا واقعا لازم است؟ چرا باید وقت و هزینه را برای تولید محتوا صرف کرد؟

برای پاسخ به این دسته از سوالات، باید به ابتدای مقاله برویم؛ همان طور که گفته شد امروزه تولید محتوا برای کسب و کارها بسیار با اهمیت هستند. شما در هر کسب و کاری که فعالیت کنید، چه در ابتدای راه باشید و چه صاحب یک برند معروف، برای ادامه‌ باید برای قسمت‌های مختلف کسب و کار خود مثل: معرفی محصولات و خدمات، مزایای رقابتی، تفاوت با رقبا و… تولید محتوا کنید.

به زبان ساده‌تر شما باید خود را معرفی کنید، توضیح دهید و به مخاطب یادآوری کنید که چه محصول یا خدمتی دارید و چرا باید از شما خرید کنند؛ این کار با تولید محتوا امکان پذیر است. هر چقدر هم کیفیت محصول و خدمت شما بالا باشد، تا زمانی که عده‌ی کثیری از مردم شما را نشناسند، فروش به اندازه‌ی دلخواه و یا لیاقت کیفیت محصول شما بالا نمی‌رود. به طبع هرچه محتوای تولید شده برای مخاطب جذاب‌تر باشد، بیشتر برای خرید از شما ترغیب می‌شود.

لازم به ذکر است تولید محتوا شاید خیلی به جذب مخاطب و مشتری کمک نکند. درواقع تولید محتوا بیشتر به نگه داشتن مخاطب و قانع کردن او به خرید است. به این صورت که  شما با تبلیغات مخاطب را به صفحه دعوت و با محتوای خوب، او را جذب می‌کنید و در صفحه یا کانال خود نگه می‌دارید.

این کار به فروش محصول نیز کمک می‌کند و به نوعی بعد از معرفی محصول و خدمت به مخاطب، انگیزه‌ی لازم برای خرید را در مشتری ایجاد می‌کند. البته به غیر از محتوای سئو محور که برای وب‌سایت‌ها تولید می‌شوند. این نوع تولید محتوا کمی متفاوت بوده و خود نوعی بازاریابی و تبلیغات به حساب می‌آید.

جمع‌بندی

همان طور که بارها گفتیم تولید محتوا بسیار در شناساندن کسب و کار، محصول و خدمت تولیدی مهم بوده و رکن اساسی فروش و رسیدن به سود است. اما تولید محتوا دنیای بسیار بزرگی دارد و ترفندها و راهکارهای آن در یک مقاله نمی‌گنجد.

لذا از شما دعوت می‌شود برای آشنایی بیشتر با این موضوع مهم کسب و کار و تولید بهتر محتوا، به ما بپیوندید و با شرکت در دوره‌ی آموزشی مدیریت کسب و کار، با رفع سوالات شما و ارائه‌ی روش‌های ساده و اثرگذار کسب و کار خود را شروع کنید. یا از رکود درآورده و به سودی چند برابر برسید و در مقایسه با رقبا، محصول و خدمت خود را با کیفیت بهتر معرفی کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *