مدیریت زمان در بازاریابی و فروش

مدیریت زمان

 مدیریت زمان یکی از مهم ترین اصولی است که در دوره مدیریت کسب و کار به شما آموزش داده می شود. در واقع مدیریت زمان به این معناست که افراد بتوانند از به تعویق انداختن کارهای خود جلوگیری نمایند. در واقع تفاوت بزرگی که بین افراد موفق و ناموفق وجود دارد همین موضوع به دست داشتن اختیار زمان می باشد. استفاده درست از وقت یکی از مهم ترین مواردی است که در هر کاری باید انجام شود. یکی از پرکاربردترین موارد مدیریت وقت، استفاده از آن در کسب و کار، بازاریابی و فروش است. افرادی که در حرفه و شغل خود می دانند که چگونه می توانند از وقت خود در جای درست استفاده کنند، در مسیر درست تری نسبت به سایر افراد قرار دارند.

عدم توانایی مدیریت وقت و زمان، می توان به شکل های مختلفی در کسب و کار و تجارت خودش را نمایان کند. مثلاً فردی که سعی می کند تمام کارهایش را خودش به تنهایی و بدون کمک افراد دیگر انجام دهد، طبیعتاً در مدیریت زمان خود با مشکل مواجه می شود. یا مثلاً افرادی که برنامه ریزی برای کارهایشان ندارند، طبیعتاً قادر به مدیریت کردن زمان خود نیز نخواهند بود.

مدیریت زمان

شاید گمان کنید که افرادی که مدیریت کردن زمان را بلد نیستند، افراد تنبل و منفعلی هستند؛ اتفاقا خیر! اصلاً این گونه نیست. کافیست نگاهی به دورو برتان بیندازید تا افرادی را ببینید که دائماً در حال دوندگی و فعالیت هستند اما باز هم کارهایشان به درستی انجام نمی شود. این افراد صرفاً به دلیل عدم توانایی در مدیریت زمان خود، به نتیجه ی مطلوب دست نمی یابند. مدیریت زمان یک امر کاملاً اکتسابی است و به عنوان یک مهارت می تواند یاد گفته شود. هر فردی با کمی تلاش و دقت می تواند یک برنامه ریزی عالی و دقیق برای مدیریت برنامه های خود داشته باشد. حالا در ادامه به بررسی عوامل مؤثر اهمیت مدیریت زمان در کسب و کار خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

مدیریت زمان

مدیریت زمان در بازاریابی و کسب و کار تأثیری می گذارد؟

 یکی از مهم ترین نتایج مدیریت کردن زمان به کیفیت عملکرد بهتر شما نیز بر میگردد. جدا کردن کارهای مهم و ضروری از کارهای کم اهمیت تر باعث می شود که دید شما نسبت به وظایف تان در کسب و کار و بازاریابی، کاملاً منطقی و برنامه ریزی شده باشد. و همین مدیریت وظایف با تقسیم بندی زمانی، می تواند عملکرد شما را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشد.

نتیجه گیری درست و به موقع، مزیت دوم مدیریت وقت در کسب و کار می باشد. وقتی شما همه ی کارهایتان را به نحوی بر طبق برنامه ریزی انجام می دهید، طبیعتاً نتیجه ی به دست آمده نیز درست تر و سریع تر خواهد بود. انجام کارها به صورت هر دم بیل و بدون برنامه ریزی تنها وقت شما در زمینه های غیر ضروری تلف میکند و معلوم نیست که نتیجه ی به دست آمده تا چه درست و قابل قبول باشد.

تأثیر برنامه ریزی بر روی کاهش استرس و اضطراب، شاید یکی از مهم ترین مزیت های مدیریت وقت باشد. همه می دانیم که هر کسب و کاری برای اینکه در مسیر درستی قرار گیرد، بار اضطراب و استرس زیادی را بر دوش صاحب کسب و کار می گذارد. طبیعتاً اضطراب علاوه بر فلج کردن توانایی ها و کارایی افراد، مستقیماً سلامتی روانی و جسمی فرد را مورد هدف قرار می دهد. اما وقتی شما یک برنامه درست و دقیق از زمان انجام کارهایتان داشته باشید و بر طبق همین برنامه عمل کنید، طبیعتاً استرس و اضطراب جای خود را به آرامش و رضایت خواهد داد.

مدیریت زمان

هر چقدر کارهای شما با برنامه ریزی بیشتری پیش برود، شما در کار خود معتمد تر و مورد اطمینان تر ظاهر خواهید شد. همین موضوع باعث می شود که فرصت های شغلی و پیشرفت، پشت هم برای شما آماده شوند. چرا که بازار کسب و کار بیش از هر چیزی به تعهد و دقت نیاز دارد و شما با به کار گیری مدیریت وقت و زمان خود، می توانید این دو مورد را به مخاطب خود ارائه کنید.

افزایش اعتماد به نفس، مزیت دیگر مدیریت زمان می باشد. همه ی ما این چنین هستیم؛ وقتی یک کاری به درستی و سر زمان درست انجام می شود، حس رضایت فرد از خودش بسیار زیاد خواهد شد. همین حس رضایت اعتماد به نفس بالاتر را به دنبال خود خواهد داشت. در واقع هر چقدر اعتماد به نفس شما بالاتر باشد، طبیعتاً جایگاه شغلی شما نیز بالاتر خواهد بود. البته منظور ما در این بخش، اعتماد به نفس سالم و با تکیه بر واقعیت است.

مدیریت زمان

آشنایی با روش های مدیریت زمان

  • برنامه ریزی هایتان را بنویسید : همیشه مکتوب کردن یک موضوع باعث می شود که اهمیت آن موضوع بیشتر شود. برنامه ریزی ذهنی هیچ گاه نمی تواند تأثیر یک برنامه ریزی مکتوب و دقیق را داشته باشد. کما اینکه برنامه ریزیهای ذهنی خیلی بیشتر از برنامه ریزی های مکتوب شده، دچار اختلال و بهم ریختگی می شوند.
  • حواس پرتی هایتان را کنترل کنید : همه ی ما درگیر موضوعات ذهنی و خانوادگی و غیره می شویم که مستقیماً بر روی ذهن و تمرکز ما تأثیر می گذارند و توانایی ما را در انجام کار، فلج می کنند. برای کنترل این موضوع نیاز است که موارد حواس پرتی خود را بشناسید و سعی کنید آن ها را از بین ببرید و کنترل نمایید.
  • انجام کارها به صورت تکی و گام به گام : طبیعتاً اگر فردی بخواهد چند کار را با یکدیگر انجام دهد، نتیجه ی تمام کارها ناخواسته غلط و غیر قابل قبول خواهد شد. یادتان باشد که حواستان را روی یک کار بگذارید و بعد از تمام شدن همان کار به سراغ کار بعدی بروید.
  • تعادل در استراحت و کار و فعالیت : هر زمانی که حس می کنید ذهنتان خسته است و توانایی مدیریت و انجام کار ندارید، به خودتان استراحت دهید. مهم نیست که چقدر وقت تان کم است. یک ذهن خسته و یک بدن ناتوان، تحت هیچ شرایطی نمی تواند کارایی بالایی داشته باشد. پس یادتان باشد که در مدیریت زمان، وقتی را برای استراحت خود در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *