مدیر بازاریابی محتوا کیست و چه کاری انجام می دهد؟

مدیر بازاریابی محتوا کیست

ما در این محتوا قصد داریم توضیح دهیم مدیر بازاریابی محتوا کیست؟ در عصر کنونی مطمئناً شما این نام را شنیده اید و شاید چند باری هم یک مدیر محتوا را دیده اید. در این زمان طبیعتاً برایتان این سؤال به وجود آمد که اصلاً مدیر بازاریابی محتوا کیست و چه کاری انجام می دهد؟ وظیفه ی او چیست و چگونه کسب درآمد می کند؟ ما قصد داریم در ادامه ی مطلب به تشریح و پاسخ این سؤالات بپردازیم تا شاید با آشنایی با این شغل جدید و مدرن، شما هم از علاقه مندان به آن شدید و در آینده، مدیر بازاریابی محتوای وب سایت های ایرانی را به عنوان شغل خود انتخاب کردید.

مدیر بازاریابی محتوا کیست

برای اینکه ساده تر با مفهوم این شغل آشنا شوید کافی است در رفت و آمدهای روزانه های خود به دنیای پیرامون خود دقت کنید تا دنیایی از محتوای رنگارنگ و مختلف را اطرافتان ببینید و متوجه شوید که این محتواهای عجیب و غریب چگونه زندگی ما را دربرگرفته اند. از ویدیوها و بنرهای تبلیغاتی کوچک و بزرگ شهر گرفته تا تصاویر چشمک زند و منوهای روی کیسه های خرید همه و همه پیغامی دارند و هدفشان این است که مفهومی را به ما بفهمانند. چه بخواهیم چه نخواهیم در حال حاضر دنیای محتوا زندگی ما را احاطه کرده اند. پس بهتر است در این دنیای بی کران محتوا، کسی باشد که رمز و رموز آن را بداند و از آن سر دربیاورد.

در واقع ما به یک متخصص در این کار نیاز داریم تا به ما خوب و بد این حرفه را بیاموزد. به ما کمک کند که چه محتوایی تولید کنیم و چگونه آن را منتشر کنیم که در ذهن مردم باقی بماند. حال اگر می خواهید بدانید مدیر بازاریابی محتوا کیست و چه کاری انجام می دهد می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

آیا می دانید مدیر بازاریابی محتوا کیست؟

پاسخ این سؤال که مدیر بازاریابی محتوا کیست را می توانیم در یک جمله ی کوتاه خلاصه کنیم که ؛ مدیر بازاریابی محتوا کسی است که تجربه ی چندین ساله در این حوزه را دارد. وظیفه ی او در سازمان ها، رشد و ارتقای ترافیک و درآمد وب سایت ها است. او با این وظایفی که در سازمان قبول می کند می تواند به خوبی منابع سازمان را به دست آورد. البته باید به این نکته اشاره کرد که کسب چنین موفقیتی از روزهای اول ورود به این حرفه عملاً غیر ممکن است. لذا اگر می خواهید به این درجه برسید ابتدا باید شغل خود را از کارشناسی تولید محتوا شروع کنید و سپس به این موقعیت برسید.

علاوه بر این مدیر بازاریابی محتوا کسی است که کاملاً به اصول سئو، بهینه ی منابع، اصول و تکنیک های بصری، ترندهای به روز محتوایی و … مسلط باشد. چرا که این شغل یک شغل بسیار حساس است و به رشته های مختلفی نیازمند است و افراد مشغول در این حوزه باید به انواع رشته ها، عالم باشند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که بیشتر در خارج از کشور و وب سایت ها و پروژه های خارجی است که هر کدام از این تخصص ها به یک نفر سپرده می شود و هر کدام از این تخصص ها خود دارای شاخه هایی هم هستند. مثلاً عرصه‌ی سئو خود شامل کارشناس های مختلفی همچون کارشناس سئو فنی، سئو داخلی سایت و لینک بیلدینگ می باشد. در ایران، توانایی های میان رشته ای برای این شغل کافی است.

مدیر بازاریابی محتوا کیست

تخصص های لازم برای مدیر بازاریابی محتوا شدن

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم برای ورود به این عرصه باید به رشته ها و توانایی های مختلفی مسلط باشید. از آنجایی که رقابت در این حوزه بسیار زیاد است بهتر است که در تمام این توانایی ها، خبره باشید. مهم ترین رقابت در این حوزه بر سر جایگاه موتورهای جستجوگر است که این رقابت سبب می شود شما با بحران های زیادی روبه رو شوید و اگر می خواهید این بحران ها را با موفقیت پشت سر بگذارید باید مدیریت کردن این نوع بحران ها را آموزش دیده باشید. لذا تجربه یکی از مهم ترین تخصص های لازم و نیاز برای ورود به این عرصه است.

حوزه ی سئو از مهم ترین تخصص های لازم برای مدیر بازاریابی محتوا است. از آنجایی که این حوزه بسیار وسیع است و روز به روز هم در حال تغییر کردن وسیع شدن است لذا مطالعه زیاد از دیگر نیازهای این حوزه است.

سومین مورد و تخصصی که به شما کمک می کند وارد این عرصه شوید نظم است پس اگر یک آدم نامنظم هستید حتماً باید این عادت را کنار بگذارید. چرا که شما باید طبق یک برنامه ریزی دقیق کارهای خود را انجام دهید و روز و شب بر اساس این برنامه ریزی به انتشار و بازاریابی محتوا بپردازید.

از دیگر تخصص های لازم برای مدیر بازاریابی محتوا ، نگارش فارسی و تسلط بر قوانین و رعایت کردن این قوانین است. خبره بودن در این زمینه، مهم ترین پارامتر موفقیتتان می تواند باشد چرا که می تواند تخصصتان را به رخ رقیبانتان بکشد. تسلط و دقت در این قسمت حرف اول را می زند به گونه ای که باید دقت کنید یک نقطه ی اضافی یا اشتباه، وارد وب سایتتان نشود. چرا که همین ایراد ساده سبب می شود که شما و برند شرکتتان را بی سواد تلقی کنند.

از دیگر تخصص ها و ارکان مهم برای ورود به مدیریت بازاریابی محتوا، توانایی سرچ کردن است به گونه ای که شما باید توانایی سرچ کردن 24 را داشته باشید. در واقع یک مدیر بازاریابی محتوای حرفه ای و خوب کسی است که کاملاً مسلط به روند ترافیک وب سایت باشد و توانایی آنالیز رقبای خود را داشته باشد. لذا یک مدیر محتوا باید به ابزارهای مختلفی مسلط باشد. از این رو خواب و خوراک برای یک مدیر محتوای حرفه ای معنی ندارد و در هر زمان از شبانه روز باید آماده ی پاسخگویی به مدیران یا حمله به رقبا را داشته باشد. از این رو داشتن اعصاب قوی و حوصله ی زیاد از دیگر فاکتورهای مدیر محتوا است.

نکات مهم برای شروع مدیر بازاریابی محتوا

  • اولین نکته ی مهم برای شروع این کار این است که قراردادتان را با دقت و نکته سنجی بررسی کنید تا از امضای آن پشیمان نشوید.
  • حتی الامکان در زمان تنظیم قرارداد خود از تعیین زمان کاری ممانعت کنید.
  • حتی الامکان از دادن چک و سفته به کارفرمای خود خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *