مزایای مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار

مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار است. در حال حاضر مدل های کسب و کار مختلفی در سطح دنیا وجود دارد که به طور کلی به دو دسته ی مدل های مجازی و مدل های فیزیکی تقسیم می شوند. اما پیشرفت و دسترسی همگانی این تکنولوژی مفید سبب شد که بسیاری از افراد از این مدل ها به صورت هم‌زمان استفاده کنند.
حال اگر شما نیز به دنبال یک ایده برای شروع یک کسب و کار هستید و تمایل دارید بدانید مدل فیزیکی و مجازی چیست و چه مزایایی دارد می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار

انواع مدل های کسب و کار

در حال حاضر به دلیل تنوع کسب و کارها، مدل های کسب و کار مختلفی هم در سطح جهان وجود دارد که هر کدام از این انواع بسته به چگونگی ارتباط با مشتری و نحوه ی فروش و درآمد متفاوت می باشد. از جمله رایج ترین مدل های کسب و کاری که در حال حاضر بسیار موفق بوده اند و مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:
• مدل تولیدکننده (Manufacturer): نحوه فروش در این مدل کسب و کار یا به صورت مستقیم و یا از غیر مستقیم و از طریق واسطه است.
• مدل توزیع ‌کنندگی (Distributor): در این مدل تولید کننده و خریدار که شامل خرده فروشان و مردم هستند وصل می شوند.
• مدل آجر و ملات (Brick-and-mortar): این نوع مدل کسب و کار همان مدل کسب و کار سنتی و قدیمی است که از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل کسب و کار به این صورت است که فروشندگان اعم از خرده فروشان و عمده فروشان و تولیدکنندگان در یک مکان فیزیکی مثل دفتر یا مغازه و یا فروشگاه به صورت مستقیم و چهره به چهره با مشتریان خود در ارتباط هستند و محصولات خود را می فروشند. این مدل از کسب و کار با اینکه تکنولوژی مثل اینترنت بسیار پیشرفت کرده باز هم یکی از مدل های پرطرفدار است.
• مدل تجارت الکترونیک (Ecommerce): این نوع مدل کسب و کار و ایده برای شروع یک کسب و کار برخلاف مدل آجر و ملات است چرا که نیازی به مکان فیزیکی نیست و با یک فروشگاه مجازی می توان به فروش محصولات پرداخت. از آنجایی که با این روش حتی در منازل هم می توان به کسب و کار پرداخت و این مدل کسب و کار سود بسیار بالایی دارد لذا امروزه اکثر افراد به سمت این مدل جذب شده اند.
• مدل آجر و کلیک (Bricks-and-clicks): این مدل کسب و کار همان مدل فیزیکی و مجازی کسب و کار یعنی ترکیبی از مدل آجر و ملات و مدل تجارت الکترونیک است. طبیعتاً ترکیب دو مدل کسب و کار پرطرفدار یک مدل بسیار قوی با کاربرد بسیار زیاد می سازد. در واقع مدل فیزیکی و مجازی کسب و کار مدلی است که هم به صورت آنلاین و هم آفلاین فعالیت دارد. لذا برای مشتریان این امکان و شرایط را فراهم می کند که هم کالاهایی را به صورت آنلاین خریداری کنند و هم به حضوری به فروشگاه های آن ها مراجعه کنند. خرید آنلاین از این فروشگاه ها امکان خرید همه افراد از هر نقطه ای را فراهم کرده لذا اگر در دورترین نقاط هم هستید می توانید از این طریق کالای مورد علاقه خود را خریداری کنید.

مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار

همه چیز درباره ی مدل فیزیکی و مجازی کسب و کار

مدل فیزیکی و مجازی کسب و کار (Bricks-and-clicks) یک مدل تجاری کسب و کار است که این ایده برای شروع یک کسب و کار در ابتدا توسط خرده فروشان سنتی استفاده میشد که رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی خصوصاً اینترنت رونقی جدید گرفت. این ایده جدید در کسب و کار سبب شد که فروشندگان سنتی علاوه بر مزایای قبلی خود از مزیت های جدید این تکنولوژی هم بهره مند شوند.
از ویژگی های مدل فیزیکی و مجازی کسب و کار این است که یک فروشنده می تواند محصول خود را هم در فروشگاه های خود به صورت bricks (offline) و هم در وب سایت های خود به صورت clicks(online) به فروش برسانند و مشتریانی که می خواهند در سریع ترین و کوتاه ترین زمان ممکن خرید کنند بتوانند به صورت آنلاین اقدام نمایند.
از دیگر ویژگی های مدل فیزیکی و مجازی کسب و کار برای مشتریان، سفارش دهی مشتریان در سریع ترین زمان، ارائه خدمات پس از فروش، امکان تعویض یا پس دادن کالای خریداری شده هم به صورت آنلاین و هم حضوری می باشد. در واقع استفاده از این مدل کسب و کار هم به خریدار و هم به فروشنده کمک می کند.
البته خریداران در زمان خرید آنلاین از این فروشگاه ها باید به این نکته توجه داشته باشند که حتما از فروشگاه های آنلاینی خریداری کنند که دارای نشان تجاری هستند. این ویژگی فروشگاه ها سبب می شود که خریداران به آن ها اعتماد بیشتری داشته باشند.

مزایای مدل های فیزیکی و مجازی برای کسب و کار

این مدل کسب و کار مزایای زیادی هم برای فروشنده و هم برای خریدار دارد. در واقع این مدل این شانس را به فروشنده می دهد که از یک بازوی دوم برای بازاریابی بهره مند شود. از دیگر مزایای مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار عبارتند از:

مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار

• مزایای رقابتی: عموما فروشگاه هایی که از این مدل استفاده می کنند دوست دارند همیشه بهتر از رقبای خود عمل کنند لذا همیشه دارای مزیت های رقابتی بیشتر و گسترده تری برخوردار هستند.
• داشتن شبکه تامین کنندگان: از دیگر مزایای این مدل، ارتباط فروشندگان با تامین کنندگان است که سبب می شود خریداران از تامین کالای خود و تحویل رایگان آن اطمینان حاصل کنند.
• وجود کانال های توزیع: این مزیت این مدل کسب و کار اینترنتی هم سبب می شود که مساله ی تحویل رایگان کالا و تخفیف آن ها حل شود.
• نشان و علامت تجاری: از دیگر مزایای این مدل این است که فروشگاه های آنلاین دارای علامت تجاری هستند که همین علامت می تواند یک تبلیغ بزرگ برای آن ها بشمار رود.
• پایداری: از دیگر مزایای مدل های فیزیکی و مجازی کسب و کار پایداری بیشتر نسبت به فروشگاه هایی است که صرفا فقط فعالیت آنلاین دارند. چرا که مشتریان به این نوع فروشگاه ها به دلیل سال ها فعالیت اطمینان و اعتماد بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.