مشخصات یک وب‌سایت خوب

مشخصات یک وب‌سایت خوب

درهرحال حاضر با توجه به گسترش تکنولوژی در عرصه جهانی دیگر نمی‌توان کسب‌وکارها را مانند سابق به‌صورت سنتی پیش برد و موفق شد. بلکه باید کسب‌وکار خود را در فضای اینترنت گسترش داد. در حال حاضر شما باید سعی کنید که به یک برند مشخص و پرآوازه تبدیل شوید؛ که البته یکی از راه‌های برند شدن نیز سرمایه‌گذاری کردن بر روی نام تجاری شرکت و یا مجموعه شما می‌باشد. درنتیجه می‌توانید با داشتن یک وب‌سایت، فعالیت خود را بر روی بستر اینترنت شروع کنید و به‌سرعت به سایر رقبای خود برسید و یا حتی از آن‌ها نیز پیشی بگیرید. پیش از آنکه به فکر تأسیس یک وب‌سایت اینترنتی بیافتید باید بدانید که در مرحله اول باید یک دامنه تهیه کنید. برای تهیه دامنه توجه به نام وب‌سایت یکی از مهم‌ترین نکات می‌باشد نام وب‌سایت شما باید متناسب و مرتبط با شغل و یا محتوای وب‌سایت باشد. همچنین املای کلمات باید به‌صورت درست و خوانا نوشته‌شده باشد. درواقع نام وب‌سایت مشخصه و اولین نماد کسب‌وکار شما است درنتیجه باید از کلمات رند استفاده کنید به‌صورتی که به‌راحتی به ذهن سپرده شود. زمانی که نام‌گذاری و خرید دامنه تمام شد نوبت به کارهای مهم و اساسی دیگری می‌رسد که در ادامه این مقاله قصد داریم این کارها را به‌تفصیل برای شما بیان کنیم تا بتوانید اولین قدم از مراحل شروع یک کسب‌وکار نوین که خرید یک وب‌سایت خوب است را با موفقیت پشت سر بگذارید.

مشخصات یک وب‌سایت خوب

جلوه‌های بصری و نقشه‌ی کلی

در کسب‌وکارهای سنتی و متدهای فروش قدیم اولین چیزی که موردتوجه بود روابط عمومی فروشنده و فن بیان او بود. اگر بخواهیم این مورد را به یکی از آپشن‌های فروش نوین و فروش اینترنتی تشبیه کنیم می‌توانیم آن را به نمای کلی و جلوه‌های بصری وب‌سایت تشبیه کنیم. بهتر است پیش از شروع هر کاری یعنی قبل‌ از این‌که سرور خریداری کنید و قبل‌ از این‌که هیچ‌یک از کدهای HTML را تایپ کنید بهتر است که یک برنامه و هدف کلی برای خود تعیین کنید و بدانید که در هر مرحله قرار است چه‌کاری را انجام دهید و چه قسمت از پیشرفت کار را به جلو ببرید. باید مدنظر داشته باشید که گوگل علاوه بر محتوا و مفهوم نوشته‌های شما به‌ظاهر پیچ و چیدمان کلی آن نیز دقت می‌کند و آن را مدنظر قرار می‌دهد درنتیجه برای شروع کسب‌وکار واجب است که پیج خود را ازنظر ظاهری به‌درستی چیدمان کنید و آن را متناسب با کسب‌وکار خود به‌صورت منطقی دیزاین کنید. این کار باعث می‌شود که همانند فروش‌های سنتی مشتری با شما تعامل برقرار کند و بتوانید راحت‌تر با مشتری ارتباط برقرار کنید. البته که کسب رتبه بالاتر در گوگل نیز یکی از اهداف اصلی و مهم ما در مجموعه بزرگ آموزش به آموزشگاه پارس است.

مشخصات یک وب‌سایت خوب

ارائه صحیح اطلاعات مربوط به محصولات

برای توضیح این قسمت با یک مثال شروع می‌کنیم به‌عنوان‌مثال فرض کنید که یک رستوران مجلل و حرفه‌ای به‌تازگی در نزدیکی منزل شما تأسیس‌شده است و شما برای صرف ناهار به آنجا می‌روید. یک رستوران مجلل با ظروف لوکس و فضایی آراسته و دل‌نشین اما هنگامی‌که می‌خواهید غذا سفارش بدهید منوی مناسبی وجود ندارد یا اسامی غذاها برای شما ناآشناست و نمی‌دانید که هرکدام از چه مواد اولیه‌ای تشکیل‌شده است. مسلماً شما برای انتخاب غذا و سفارش دادن با مشکل مواجه می‌شوید و این می‌تواند تمامی تدارکاتی که از قبل دیده‌شده بود را کم‌رنگ کند و باعث بشود شما راضی از رستوران خارج نشوید. این موضوع می‌تواند برای تمامی مشاغل دیگر صدق کند. اگر شما صاحب یک کسب‌وکار هستید باید بتوانید اطلاعات مناسب و لازم را در اختیار مشتریان بگذارید تا آن‌ها بتوانند به‌درستی محصول مناسب خود را برگزینند. برای این‌که بتوانید اطلاعات درستی در مورد محصول به مشتریان ارائه کنید بهتر است که از عکس محصولات به‌طور واضح در سایت خود استفاده کنید.

مشخصات یک وب‌سایت خوب

همچنین می‌توانید از نظرات مشتریانی که قبلاً این محصولات را خریداری کرده‌اند استفاده کنید و عکس‌های ارسالی آن‌ها را نیز در سایت بارگذاری کنید تا مشتریان بتوانند به‌طور منطقی برای خرید خود تصمیم بگیرند. توصیه می‌کنیم قبل از شروع به طراحی وب‌سایت و قرار دادن قسمت‌های مختلف در آن حتماً وب‌سایت‌های مختلف از رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید و بهترین آن‌ها را شناسایی کنید و به‌صورت مداوم روند رشد و کاری آن‌ها را زیر نظر داشته باشید. این‌گونه می‌توانید وب‌سایت خود را به‌صورت مداوم آپدیت نگه‌داشته و ایده های جدید بگیرید. این دو سخن از بزرگان بین‌المللی را از ما به یادگار داشته باشید. جاش فرانکل (بزرگ‌ترین شکست افراد این است که آن‌ها سعی می‌کنند وب‌سایتی را که دوست دارند، بسازند و نه لزوماً وب‌سایت موردنیازشان را) و وربی پارکر ( Warby Parker) کوتاهی نکنید، گاهی یک یا دو جمله می‌توانند بسیار قدرتمند باشند.

ثبت راه‌های ارتباطی داخلی وب‌سایت

یکی از ویژگی‌های مهم و اساسی یک وب‌سایت خوب این است که بتوانید به‌راحتی در آن راه‌های ارتباط و تعامل با صاحبان کسب‌وکار را بیابید. شما باید یک صفحه مخصوص به خود ایجاد کنید به معنای اینکه یک شماره تماس خاص یا یک ایمیل مشخص داشته باشید تا مشتریان بتوانند به‌صورت شخصی با خود شما ارتباط برقرار کنند. حتماً برای شما هم پیش‌آمده است که به یک وب‌سایت مراجعه کرده باشید و از خدماتی که ارائه می‌دهند راضی بوده باشید و قصد داشته باشید که از آن خرید کنید و یا محصولی را از صفحه آن‌ها دانلود کنید؛ اما هرچقدر جستجو کردید نتوانستید راه‌های تماس و ارتباط با صاحبان این مجموعه را پیدا کنید.

مشخصات یک وب‌سایت خوب

و یا این‌که راه‌های ارتباطی مناسب شما را نداشته باشد به‌عنوان‌مثال در این وب‌سایت تنها یک ایمیل درج‌شده باشد و شما هم دارای ایمیل نباشید و یا ایمیل شما دچار مشکل شده باشد در این لحظه شما به‌ دنبال شماره تماس می‌گردید و در صورت عدم پیدا کردن آن احتمالاً از خرید منصرف می‌شود. در بازار داغ رقابت امروزی در دنیای اینترنت و مجازی باید بسیار هوشیار باشید زیرا مشتریان می‌توانند به‌راحتی و با چند کلیک فروشگاه دیگری را پیدا کنند و خرید خود را ازآنجا انجام دهند. نباید بگذارید که مشتری به‌سادگی از پیج شما ناامید شود و صفحه شما را ببندد. درنتیجه همیشه سعی کنید چندین و چند راه ارتباطی برای مشتری قرار بدهید تا از هر طریقی که راحت‌تر است با شما ارتباط برقرار کند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید لینک‌های ارتباطی با صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، واتس‌اپ و… را بر روی سایت خود قرار بدهید. ما در مجموعه آموزش به آموزشگاه پارس به شما خواهیم آموخت که چگونه راه‌های ارتباطی مؤثر را بیابید و به‌صورت لینک آن‌ها را در قسمت درستی از سایت قرار بدهید.

توجه به امنیت سایت

یکی از مواردی که برای داشتن یک وب‌سایت خوب باید به آن توجه کرد امنیت سایت می‌باشد. عدم توجه به امنیت سایت می‌تواند تمام زحمات چندین ساله‌ی شما را یک‌شبه به باد دهد و حتی با دزدیده شدن اطلاعات شخصی مشتریان بااعتبار مجموعه شما بازی شود. گواهی ssl یک نوع گواهی است که تمامی اطلاعاتی که بین شما و مخاطبانتان ردوبدل می‌شود را رمزگذاری می‌کند تا از دزدیده شدن آن‌ها جلوگیری کند. همان‌طور که می‌دانید امروزه سرقت هویت در بستر اینترنت به‌شدت زیاد شده است و برای یک وب‌سایت خوب واجب است که در وهله اول امنیت سایت خود را تضمین کند. در این مورد می‌توانید با مشاورین مجموعه‌ی آموزش به آموزشگاه پارس مشورت کنید.

مشخصات یک وب‌سایت خوب

پاسخ‌گویی به سؤالات مشتریان

معمولاً مشتریان و مخاطبان یک وب‌سایت خوب می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، شماره تماس و یا قسمت نظرات وب‌سایت انتقادات و پیشنهاد‌ها خود را به مسئولین مجموعه منتقل کند. شما می‌توانید تمامی این پرسش‌های متداول و انتقادات و پیشنهاد‌ها را به‌صورت یکجا گردآوری کنید و به آن‌ها پاسخ بدهید و بر روی وب‌سایت بارگذاری کنید. از این طریق می‌توانید به مخاطب خود احترام بگذارید و برای وقت آن‌ها ارزش قائل شوید. کاربران نیز قدردان این مسئولیت‌پذیری شما خواهند بود و تأثیرات آن را بر روی روند صعودی پیج خواهید دید.

چیزهایی که بهتر است از قرار دادن آن‌ها در وب‌سایت خود جلوگیری کنید.

گذاشتن موزیک بر روی وب‌سایت کار مناسبی به نظر نمی‌آید زیرا سلیقه موسیقی همه افراد به یک‌گونه نیست و این کار می‌تواند ریسک بزرگی باشد. مورد بعدی زرق‌وبرق‌ها و تزیینات اضافه وب‌سایت است که می‌تواند موضوع اصلی را در هاله‌ای از ابهام ببرد و باعث بشود که مطالب وب‌سایت به‌درستی منتقل نشوند. مورد بعدی کپی کردن از سایت‌های دیگر است. باید بدانید که محتوایی که بر روی سایت خود منتشر می‌کنید باید کاملاً یونیک و یا به‌اصطلاح نوشته‌شده توسط خودتان باشد و گوگل هرگونه کپی کردن و انتشار مطالب دیگران را شناسایی می‌کند و این قطعاً برای رنکینگ و رتبه‌بندی سایت شما مضر خواهد بود. علاوه بر افکت‌های اضافه و موسیقی، هرگونه مورد خودکار دیگری که بر روی وب‌سایت شما قرار بگیرد می‌تواند موجب کند شدن آن و عدم کارایی درست وب‌سایت بشود.

حسن ختام

درنهایت بر خود واجب دانستیم تا یادآور شویم که نکات ذکرشده تمامی نکاتی نبود که باید برای داشتن یک وب‌سایت خوب رعایت کنید. عواملی دیگری مانند قابلیت خواندن و مراجعه به پیج از طریق گوشی موبایل علاوه بر تبلت و سیستم منزل می‌تواند در داشتن یک وب‌سایت خوب مؤثر باشد. همچنین داشتن یک تلفن ثابت مربوط به محل کار یا فروشگاه و قرار دادن آن بر روی وب‌سایت می‌تواند در جلب رضایت و اعتماد مشتری تأثیر بسزایی داشته باشد. داشتن یک سایت پرسرعت و به‌روز نیز نشانه‌ی احترام به مخاطب می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *