معرفی 10 بیزینس کوچ ایرانی

بیزینس کوچ

بیزینس کوچ، فردی است که تجربه‌های مختلفی را پشت سر گذاشته و شکست‌ها و موفقیت‌های زیادی برایش اتفاق افتاده است؛ درنهایت توانسته به ‌واسطه این اتفاقات به پله‌ی نهایی موفقیت برسد. بیزینس کوچ با استفاده از این تجربه، هوش و ذکاوت بالای خود می‌تواند به مدیران کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ، برندهای نوپا و برندهای قدیمی و مشهور کمک کنند تا در مسیر پیشرفت و موفقیت خود بیش‌ازپیش جلو بیفتند. افرادی که بیزینس کوچ می‌شوند معمولاً خود صاحب یک برند بزرگ و یا یک مجموعه موفق هستند.

مزیت‌های استفاده از بیزینس کوچ

طبق گفته بسیاری از بزرگان و افراد مشهور استفاده از بیزینس کوچ در کسب‌وکار می‌تواند بازدهی کار را از ۵ به ۹۵ درصد برساند به‌طوری‌که بازگشت پول بیزینس کوچینگ بالغ‌بر ۷۰۰ درصد است و میزان رضایت استفاده از بیزینس کوچ در تجارت بالای ۹۰ درصد است. شغل بیزینس کوچ یکی از پول‌سازترین شغل‌های جهانی بشمار می‌آید در ایران نیز همین‌گونه است اما باید دید که چه کسانی استحقاق و قابلیت مدیریت و کوچینگ بیزینس‌های مختلف را دارند گزارش‌شده است.

 بیزینس کوچ

درواقع بازارهای ایران این پتانسیل را دارند که صد هزار بیزینس کوچ در آن وجود داشته باشد اما متأسفانه آمار کنونی چیزی بین هفت تا ده هزار بیزینس کوچ را نشان می‌دهد که این آمار بسیار پایین است؛ حتی از میان این تعداد کم تنها بخش اندکی از آن‌ها واقعاً قابلیت ارتقا بخشیدن به سطح کسب‌وکارها را دارند و یک بیزینس کوچ واقعی محسوب می‌شوند. در ادامه مقاله ما قصد داریم شما را با پنج‌تن از بهترین و معروف‌ترین بیزینس قوچ‌های ایران آشنا کنیم

چند نفر از بهترین بیزینس کوچ ها

مسیح جوادی

اولین مرکز تخصصی بیزینس کوچینگ در ایران توسط جناب مسیح جوادی افتتاح‌شده است. ایشان به‌صورت تخصصی کار تحلیل و بررسی کسب‌وکارهای بزرگ را انجام می‌دهند و همچنین استراتژیست بزرگ و قدری درزمینهٔ تجارت هستند. ایشان در سطح بین‌الملل در رشته بیزینس کوچینگ فارغ‌التحصیل شدند. مؤسسه بین‌المللی تحلیل کسب‌وکار که در ایران هم یک شعبه دارد از ایشان به‌عنوان مدیرعامل استفاده کرده است. ایشان توانسته است اولین نفر در کشور ایران باشد که مدیریت کسب‌وکار بر تحلیل پروژه‌های کاری را به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای بر عهده می‌گیرد.

 بیزینس کوچ

 مسیح جوادی چیزی حدود سیصد ساعت آموزش مفید برای مدیران و همچنین صاحبان تجارت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف ضبط کرده است. ایشان دارای مدرک FCA است که یک مدرک بین‌المللی کوچینگ است. اکثر افرادی که با جناب مسیح جوادی دوره بیزینس کوچینگ را برداشته‌اند توانسته‌اند کسب‌وکار خود را راه بیندازند و تبدیل به یک کارآفرین موفق با یک مجموعه بزرگ و روبه‌پیشرفت شوند. چیزی حدود ۲۰ درصد از تعداد کل نیز درصدد انجام چنین کاری و اقدام به شروع هستند.

ده درصد باقی‌مانده افراد نیز کسانی بودند که خود صاحب یک کسب‌وکار بودند و تنها برای پیشرفت و ارتقاء موقعیتشان در این دوره شرکت کردند و توانستند در کسب‌وکار خود پیشرفت شایانی داشته باشند. اولین مرکز آموزش تخصصی بیزینس کوچینگ در ایران که توسط جناب به مسیح جوادی افتتاح شد در حال حاضر به چیزی بالغ‌بر صد کسب‌وکار و تجارت بزرگ مشاوره و راهنمایی می‌دهد که به‌عنوان‌مثال می‌توان به پرشیا اشاره کرد. یکی از افراد مهم در گروه آقای مسیح جوادی بانو آرزو چیتگر نام دارد که یکی از متولیان اولین دوره بیزینس کوچینگ بانوان در ایران بود. این دوره فرشتگان ثروت ساز نام داشت.

محمدمهدی ربانی

جناب آقای ربانی زمانی که در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت دانشگاه اصفهان مشغول به تحصیل بودند با چند تن از دوستان خود تصمیم عجیبی می‌گیرند که یک محیط کوچک را اجاره کرده و در آنجا بدون هیچ سرمایه‌ای مجله‌ای را راه‌اندازی کنند. اسم این مجله پنجره خلاقیت است که اکنون یکی از بزرگ‌ترین مجلات کارآفرینی ایرانی به‌حساب می‌آید. انتشارات نگاه نوین که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های ایران را دارد توسط جناب ربانی مدیریت می‌شود این انتشارات مالک برند ثروتمندان خودساخته نیز است. استاد ربانی علاوه بر دانشگاه‌های داخلی در برخی از دانشگاه‌های خارجی مثل زوریخ و مادرید تحصیل‌کرده است.

 بیزینس کوچ

ایشان همچنین در شرکت داروسازی دیموند سمت رئیس هیئت‌مدیره را دارند شرکت دیموند یکی از نام‌آورترین شرکت‌های داروسازی ایران است. شاید یکی از علت‌هایی که امروز ایشان در این سمت مشغول به کاراست این باشد که از هیجده سالگی مشغول ویزیتوری کتاب و همچنین دارو بودند. با توجه به ید طولایی که ایشان در تدریس دارد انتظار می‌رود که چون فقط در دانشگاه فعالیت کند اما جناب ربانی معتقد است که جامعه علاوه بر کسانی که در دانشگاه فعالیت می‌کنند نیازمند کسانی است که در بازار به‌صورت مستقیم مشغول به فعالیت باشند. ایشان همچنین یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران و سوئیس هستند و به‌صورت مستقیم توسط اساتیدی چون مک‌دونالد، برایان تریسی و جک کنفید و… آموزش‌دیده‌اند.

شهاب اناری

دکتر شهاب اناری در سال هزار و سیصد و هفتادوشش رتبه برتر کنکور رشته تجربی شد و درنهایت در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ‌التحصیل شد. موفقیت‌های استاد اناری به‌همین جا ختم نشد و ایشان در سال هزار و سیصد و هفتادوهشت نیز یکی از نفرات برتر آزمون علوم پایه پزشکی بود. ایشان از همان سال هزار و سیصد و هفتادوشش که در کنکور رشته تجربی پذیرفته شد، تدریس زبان را به روش‌های ابداعی و خاص خود شروع کرد و توانست به مقام بهترین مدرس زبان انگلیسی کشور دست یابد. ایشان همچنین نویسنده‌ی مجله فوربز هستند و در رده ده درصد اولین و بهترین سخنرانان حرفه‌ای کانادا می‌باشند. همچنین در کشور آمریکای شمالی به‌عنوان یک نفر از متخصصان باتجربه و حرفه‌ای در سال دو هزار و پانزده معرفی‌شده‌اند.

 بیزینس کوچ

 ایشان استاد بزرگ موفقیت نامیده شده‌اند توسط وال‌استریت ژورنال و همچنین توسط اولین پادکست متخصصان در آیتونز. جناب اناری درزمینهٔ برندینگ شخصی داراب تبحر بسیاری هستند. همچنین در مدرسه برندینگ آمریکا به تحصیل پرداخته‌اند. ایشان سابقه‌ی همکاری و سخنرانی مشترک با نویسندگان بزرگی مثل برایان تریسی یا تونی رابینز و جک کن فیلد و رابرت کیو ساکی را در پرونده خود ثبت کرده‌اند.

ماهان تیموری

ماهان تیموری بانام اصلی محمد رسول تیموری کسی بود که در ایران هوش مالی را بنیان‌گذاری کرد و در سال هزار و سیصد و نودوهفت به‌عنوان کارآفرین برتر شناخته شد و در سال هزار و سیصد و نودوهشت نیز به موفقیت جدید دیگری دست پیدا کرد و به‌عنوان چهره برتر صنعت و اقتصاد شناخته شد. تعداد هزار و صد نفر از هم‌وطنانمان توانسته‌اند با کمک ماهان تیموری به شغل موردنظر خود دست پیدا کنند ایشان همچنین بیش از سیصد و شصت ساعت کارگاه آموزشی برگزار و یا ضبط نموده است و این اعتقاد را دارد که باید به مردم کمک کند، آن‌ها را راهنمایی کند تا بتوانند بیش‌ازپیش ثروتمند شوند.

 بیزینس کوچ

 دوره‌ی هوش مالی که به‌احتمال‌زیاد نام آن را شنیده‌اید و یا در اینستاگرام چشمتان به آن خورده است متعلق به جناب آقای ماهان تیموری است که هشتاد هزار نفر این دوره را تهیه‌کرده‌اند و بالغ‌بر بیست‌وپنج هزار نفر از بین آن‌ها به نتایج شگفت‌انگیزی دست پیدا کردند و دچار دگرگونی‌های مالی بسیاری در کسب‌وکارشان شده‌اند. ماهان تیموری چندین جلد کتاب نیز به چاپ رسانده است که از بین این‌ها نه جلد بسیار پرفروش بوده در ایران که کتاب جنگ باور نیز جزو آن‌ها است. وی همیشه جمله‌ای را مطرح می‌کند و به‌عنوان شعار خود استفاده می‌کند مبنی بر ( برای ثروتمند شدن روی ذهنیت شخصیت و مهارت خود کارکن) می‌توان نتیجه گرفت که کتاب جنگ باورها نیز بر اساس همین شعار و هدف نوشته‌شده است.

محمد پدرام

جناب آقای محمد پدرام شخصی بود که از سن شانزده‌سالگی در صنف‌های مختلف پوشاک، کارگری، کیف و کفش موبایل و غیره کار خود را شروع کرد. ایشان اندکی بعد یعنی در سن بیست‌ودوسالگی برند پوشاک خود یعنی MMP را راه‌اندازی کرد و پس‌ازآن نیز پوشاک Five را به میدان آورد؛ که متأسفانه به علت نداشتن علم کافی درزمینهٔ بیزینس کوچینگ در این راه موفق نبود و اندکی بعد ورشکست شد. پوشاک تن‌جامه که در حال حاضر سالیانه بالغ‌بر شش‌صد هزار لباس به بازار عرضه می‌کند و محصولات خود را به بوتیک‌ها و شعبات فروشگاه‌های اتکا می‌فروشد، درست یک سال بعد توسط استاد محمد پدرام افتتاح شد.

 بیزینس کوچ

 بیزینس این مجموعه به‌صورت b2b است. بیزنس و شغل دوم جناب محمد پدرام که از سال نودوسه شروع به انجام آن کرده است پرورش شترمرغ در مزرعه و همچنین پرورش پسته در باغ‌های استان سمنان به اسم حسنا بیزینس هست. ایشان آکادمی طراحی لباسی را بانام پارس در سال ۱۳۹۵ کلید زد که در حال حاضر جزو بزرگ‌ترین و با اعتبارترین مؤسسات مد کشور به‌حساب می‌آید. این آکادمی سالیانه حدود هزار و پانصد نفر را جهت الگوسازی و طراحی آموزش می‌دهد و روانه بازار می‌کند.

ورود جناب محمد پدرام به عرصه بیزینس کوچینگ

شال مد نیز یکی دیگر از بیزینس‌های موفق ایشان به‌حساب می‌آید که هم یک سلر بزرگ دیجی کالا هست و هم روزانه بالغ‌بر چهارصد بازدید در سایت خودش دارد؛ و درنهایت بزرگ‌ترین پروژه کاری جناب محمد پدرامی در تیرماه سال هزار و چهارصد رقم خورد ایشان مؤسسه آموزش به آموزشگاه پارس را افتتاح کردند و در آن دوره‌های مختلفی ازجمله دوره مدیریت کسب‌وکار را برگزار می‌کند که با استقبال گسترده مشاغل و کسب‌وکارها روبه‌رو شده است. مجموعه آموزش به آموزشگاه با تکیه بر دانش بالای آقای پدرام تا سیس شده است. ایشان در این مجموعه هر آنچه که شما برای راه اندازی کسب و کارتان احتیاج دارین آموزش می دهند.

درنهایت ایشان پس از تجربه چهار بیزینس و کسب‌وکار موفق به سمت آموزش بیزینس کوچینگ روی آوردند و این بیزینس تنها کسب‌وکاری بود که تبلیغ زیادی در موردش نکردند اما سالانه صد کسب‌وکار برای توسعه فروش خودشان و گسترش کارشان به ایشان مراجعه می‌کردند. جناب محمد پدرام پس از تجربه موفق آکادمی طراحی لباس پارس تصمیم بر افتتاح شعبه دوم آکادمی در استان البرز کردند.

سایر بیزینس کوچ های برتر

اگر بخواهیم چند تن دیگر از بزرگان عرصه بیزینس کوچینگ ایران را نام ببریم می‌توانیم به جناب تیمور میری اشاره‌کنیم که در سال 92 به همراه بانو مریم معتمد آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان را بنیان‌گذاری و راه‌اندازی کردند.

 بیزینس کوچ

 بالاترین مدرک در سطح بین‌المللی MCC می‌باشد که استاد میری به‌عنوان اولین فارسی‌زبان موفق به دریافت آن شده‌اند. جناب محمود معظمی نیز از دیگر بزرگان علم بیزینس کوچینگ است. ایشان در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل بیولوژی دانشگاه تهران هستند و مدرک ارشد را نیز در رشته بیوفیزیک گذرانده‌اند. شعار و جمله ماندگار این استاد این است ( خودت را دوست بدار و کمک کن دیگران نیز خود را بیشتر دوست بدارند.) استاد دکتر علی شاه‌حسینی، جناب آقای علی مس چی، استاد علیرضا سلیمی و بانو منیر چینی از دیگر اساتید برتر و نخبه و خوش رزومه‌ی عرصه‌ی بیزینس کوچینگ هستند. البته در میان نام این اساتید بزرگ نام جوان‌های خوش آوازه‌ای نیز به چشم می‌خورد که با سرعت زیادی دارند در مسیر موفقیت و کمک به کسب‌وکارها قدم می‌گذارند.

2 پاسخ

  1. بسیار عالی من هم کارشناس حوزه کسب و کار بیزینس کوچینگ هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *