نقش شبکه‌ های اجتماعی در کسب و کار

شبکه‌ های اجتماعی

امروزه زندگی ما نسبت به قبل تغییر زیادی کرده است بخش بزرگی از این تغییرات مربوط به تأثیرات شبکه‌ های اجتماعی و اینترنت بر زندگی ما است. امروزه می‌توان با صرف زمان و هزینه‌ی کم‌تر هر چیزی را در اینترنت و شبکه‌ های اجتماعی پیدا کرد.

عده‌ی زیادی از مردم ساعات زیادی را در شبکه‌ های اجتماعی به ویژه اینستاگرام صرف کرده، محتواهای مختلف در این گونه شبکه‌ها را دنبال کرده و از طریق آن با افراد مختلف در ارتباط هستند. این روزها ترندترین و معروف‌ترین شبکه‌ی اجتماعی در ایران اینستاگرام با پنجاه میلیون مصرف کننده است. از دیگر شبکه‌های اجتماعی معروف می‌توان به تلگرام، لینکداین، تیک تاک و غیره اشاره کرد.

بنابراین از آن جایی که یک صاحب کسب و کار باید در هر جایی که امکان حضور مشتری هست، حضور داشته باشد؛ فعالیت شما در اینستاگرام نقش به سزایی در توسعه‌ی کسب و کار شما دارد. جایی که تبلیغات شما می‌تواند به گوش پنجاه میلیون نفر مشتری احتمالی محصولات و خدمات شما برسد. شما در هر صنفی که فعالیت کنید، باید و باید مقداری از انرژی، زمان و سرمایتان را در اینستاگرام صرف کنید. در ادامه با روش‌های مختلف تبلیغات، برندسازی و بازاریابی آنلاین در اینستاگرام آشنا می‌شوید.

انواع روش‌های تبلیغات در اینستاگرام

شما در اینستاگرام می‌توانید با روش‌های مختلفی تبلیغ کنید و به درآمد بالا دست پیدا کنید. این روش‌ها شامل دو دسته هستند؛ تولید محتوا (بازاریابی محتوا) و همکاری با اینفلوئنسرها یا اینفلوئنسر مارکتینگ. شما می‌توانید در دوره‌ی مدیریت کسب وکار ما شرکت کرده و اطلاعات کاملی در این زمینه بدست آورید. اما در ادامه به توضیح کوتاهی در رابطه با این روش‌ها خواهیم پرداخت.

تولید محتوا

تولید محتوا از اهمیت ویژه‌ای در تبلیغات شبکه‌ های اجتماعی برخوردار است. چرا که محتواهای شما مشتری را به سمت شما جذب می‌کند، باعث افزایش بازدیدکنندگان از شما شده، مشتری با محصولات و برند شما بیشتر آشنا می‌شود و در نتیجه درآمد شما در فروش محصولتان، چه کالا و چه خدمات، افزایش می‌یابد.

البته باید توجه داشت که تولید محتوا در واقع بیشتر برای نگه داشتن دنبال کنندگانتان است؛ نه جذب فالوئر بیشتر. بنابراین شما باید به طور مستمر در پیج اینستاگرام خود به تولید محتوا و نشر آن بپردازید؛ تا بازدیدکنندگان خود را حفظ کنید. تولید محتوا در اینستاگرام انواع مختلف متنی، صوتی، تصویری، ویدئوی و یا ترکیبی از همه‌ی این موارد است. شما می‌توانید با بارگزاری پست، استوری، ویدئو و غیره از انواع محتواهای نام برده استفاده کنید.

شبکه‌ های اجتماعی

تولید محتوا در واقع یک گام از بازاریابی محتواست. برای بازاریابی محتوا باید از یک چرخه پیروی کرد؛ که به صورت زیر است:

 1. تعیین هدف
 2. تعیین استراتژی محتوا
 3. تولید محتوا
 4. اصلاح ایرادات محتوا
 5. اشتراک‌گذاری و ترویج محتوا
 6. تحلیل بازخورد دنبال‌کنندگان
 7. به روز رسانی و بهبود محتوا
شبکه‌ های اجتماعی

استراتژی محتوا خود نیز شامل مواردی است که توجه به آن‌ها می‌تواند در بازاریابی محتوا به شما کمک کند. در واقع تعیین استراتژی محتوا، نوعی برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای تولید محتواست. با تعیین استراتژی همیشه می‌دانید که چه محتوایی باید بسازید و چه محتوایی با هدف شما سازگار است. این برنامه‌ریزی به شما کمک خواهد کرد تا پیج خود را بالا برده و درآمد خود را از طریق جذب اعتماد مشتری بالا ببرید.

برای نوشتن یک استراتژی محتوا باید بخش‌های اصلی زیر را در نظر بگیرید:

 • هدف: هدف می‌تواند کوتاه مدت، بلند مدت و یا میان مدت باشد.
 • توصیف برند خود: ارزش‌ها و چشم‌اندازهای برند خود را یادداشت کنید.
 • توضیح محصولاتتان
 • پرسونای مخاطب
 • تحلیل رقبا
 • کلیدواژه
 • نقشه سفر مشتری: شرایط و خواسته‌ای که ممکن است مشتری در آن شرایط داشته باشد.
 • راهنمایی برای نوشتن محتوا: می‌تواند شامل ساختار متون، لحنشان، سئو و غیره باشد.
 • تقویم محتوا
 • نحوه‌ی توزیع محتوا
 • شاخص‌های عملکردی

همکاری با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر به فردی گفته می‌شود که مخاطبان یا دنبال‌کنندگان زیادی دارد و می‌تواند بر تصمیم و رفتار تعداد زیادی از آن‌ها تأثیر بگذارد. به این نوع از همکاری بازاریابی اینفلوئنسری گفته می‌شود. اینفلوئنسرها یک محتوا در رابطه با برند و محصول شما تولید می‌کنند؛ و یا به طور مستقیم شما را به مخاطبینشان توصیه می‌کنند. شما نیز باید در مقابل این کار با پرداخت هزینه‌ی تعیین شده، یا تبلیغ متقابل و یا پرداخت درصدی از فروش به آن‌ها تبلیغات اینفلوئنسر را جبران کنید.

شبکه‌ های اجتماعی

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در آمریکا، میزان خرید توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی پس از مشاهده‌ی یک تبلیغ اثرگذار 40 درصد بیشتر از زمانی است که شاهد یک تبلیغ معمولی هستند. بنابراین شما می‌توانید محصولات خود را به واسطه‌ی اعتماد کاربران به یک اینفلوئنسر تبلیغ کرده و به درآمد بالا دست یابید.

اینفلوئنسرها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ کسانی که در جهان واقعی مشهور باشند و کسانی که تماماً مخاطبین خود را از شبکه‌ های اجتماعی و تولید محتوا بدست آورده‌اند. از انواع اینفلوئنسرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع اینفلوئنسرها

 • افراد مشهور: سلبریتی‌ها به واسطه‌ی حرفه‌ای که در جهان واقعی دارند در بین مردم محبوب هستند. برخی از سلبریتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی هم به فعالیت و تولید محتوا می‌پردازند و معمولاً مخاطبین آن‌ها زیاد بوده و طیف گسترده‌ای دارند.
 • واینرها: واینرها افرادی هستند که در شبکه‌های اجتماعی محتوای طنز تولید کرده و به نوعی کمدین‌های فضای مجازی هستند. این افراد می‌توانند شما را در قالب محتوای طنزشان و یا به طور مستقیم به دنبال‌کنندگانشان معرفی کنند.
 • بلاگرها: بلاگرها افرادی هستند که در حوزه‌های خاصی دست به تولید محتوا می‌زنند و به گونه‌ای در آن موضوع تخصص دارند؛ بنابراین مخاطبین آن‌ها از بلاگرها انتظار نقد تخصصی دارند. امروزه بلاگرهای مختلفی مثل؛ بلاگرهای غذا، لایف استایل، مد و لباس و غیره وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به پرسونای مخاطب هدفتان، مرتبط‌ترین پیج‌ها را برای تبلیغ خود انتخاب کنید.
 • میکرو اینفلوئنسرها: این نوع از اینفلوئنسرها کسانی هستند که تعداد دنبال‌کنندگان آن‌ها بین 2 تا 50 هزار نفر است. این افراد معمولا در یک موضوع خاص و کوچک تولید محتوا می‌کنند؛ بنابراین جامعه مخاطبینشان نیز کوچک است. از این رو این افراد به مخاطبینشان نزدیک‌تر بوده و تأثیر بیشتری نیز دارند.

اگر شما بخواهید که به طور گسترده در اینستاگرام تبلیغ کنید؛ قطعاً ارتباط با تعداد زیادی از ادمین‌های پیج‌های مختلف برای شما سخت و زمان‌بر خواهد بود. برای این گونه تبلیغات پلتفرم‌هایی مانند شورند و جریان ایجاد شده‌اند که با پیج‌های زیادی در ارتباط هستند. شما با مراجعه به این پلتفرم‌ها می‌توانید به راحتی پیج‌های مورد نظر، نوع تبلیغ یعنی پست یا استوری، تاریخ و ساعت انتشار تبلیغ را انتخاب کنید؛ محتوای تبلیغاتی را نیز آپلود کنید و به راحتی به صورت خودکار کمپین تبلیغاتی خود را شروع کنید.

اگر می‌خواهید به طور کامل و اصولی با انواع روش‌های تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی آشنا شوید حتماً در دوره‌ی آموزشی پایه کسب و کار، که برای مدتی رایگان شده، شرکت کنید. همچنین اگر میخواهید به طور جامع، کامل و اصولی کسب و کار خود را گسترش دهید در دوره‌ی جامع آموزشی مدیریت کسب و کار شرکت کنید.

به یاد داشته باشید که شما در هر کسب و کاری که باشید، برای پیشرفت و کسب درآمد، باید حتماً در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام فعالیت کنید. بنابراین برای جذب مخاطب و مشتری‌ها یک بودجه تبلیغاتی در کنار روش‌های دیگر از فروش در شبکه‌های اجتماعی هم بهره ببرید و درآمدتان را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *