مزیت های شبکه های اجتماعی در کسب و کار چیست؟

یکی از سؤالاتی که برای اکثر کاربران به وجود می آید این است که مزیت های شبکه های اجتماعی در کسب و کار اینترنتی چیست؟ این شبکه ها چه معایبی در کسب و کار دارد؟ برای پیشرفت و ارتقای کسب و کار در دنیای دیجیتال چه ابزاری بهترین، مؤثرترین و امن ترین روش محسوب می شوند؟
امروزه تعاملات افراد در زمینه های مختلفی می باشد که این تعاملات به واسطه گذر زمان و حضور ابزارها و دنیای دیجیتالی رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته است که انواع کسب و کار ها و تجارت ها نیز دست خوش این تغییرات و تحت تأثیر آن قرار گرفته اند. در واقع موفقیت و شکل گیری بسیاری از کسب و کار ها، تجارت ها و فعالیت های اقتصادی بدون استفاده و بکار گیری از ابزار های دیجیتالی، اینترنت، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی غیر ممکن بود.

تأثیر و مزیت های شبکه های اجتماعی در کسب و کار

در مورد تأثیر شبکه های اجتماعی بر کسب و کار این طور می توان گفت که بعضی از افراد مخصوصا قدیمی ها فکر می کنند با گسترش بیشتر شبکه های اجتماعی، در کسب و کار و فعالیت اقتصادی خود دچار مشکل می شوند. این موضوع را باید در نظر داشت که شرایط همیشه باب میل و بر وفق مراد صاحبان مشاغل نیست تا بتوانند همچنان به شیوه سنتی خود ادامه دهند.
اتفاقات زیادی می تواند بر سر راه کسب و کار های سنتی قرار گیرد و آن ها را تحت تأثیر قرار بدهد. به عنوان مثال امروزه بحران ویروس کرونا مشکلات زیادی را برای کسب و کار های سنتی به وجود آورده و نیاز افراد را به وجود ابزار های دیجیتالی کسب و کار همچون تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، دولت الکترونیک، آموزش مجازی و هر نوع فعالیت و خدمات دیگری که نیاز به حضور فیزیکی افراد در جامعه نباشد و آن را به حداقل برساند، بیشتر می کند و باید آن را امری لازم و ضروری دانست. از طرف دیگر استفاده از استعداد، هوش و خلاقیت جوانان در زمینه دیجیتالی شدن کسب و کار و درآمدن از حالت سنتی و به وجود آوردن دنیایی متفاوت در اشتغال، می تواند تأثیر شبکه های اجتماعی بر کسب و کار را بسیار بالا ببرد و چندین برابر زیاد کند.

مزیت های شبکه های اجتماعی
انواع شبکه های اجتماعی

از جمله بهترین شبکه های اجتماعی که با تبلیغات محتوایی در حوزه گسترش کسب و کار همراه هستند، عبارتند از:
فیس بوک
یکی از بهترین شبکه های اجتماعی که برای تجارت الکترونیک، امور خدماتی و … مناسب است می باشد.
توئیتر
بعد از فیس بوک، توییتر دومین رتبه پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی در بین سایر شبکه های اجتماعی را داراست که برای فعالیت کاری افراد مشهور از جمله: هنرمندان، سلبریتی ها و افراد سیاسی مناسب است.
لینکدین
این شبکه برای انواع کسب و کارهای تخصصی مناسب است. کسب و کار هایی همچون طراحی سایت و …
اینستاگرام
به واسطه دسترسی آسان و کاربرد های فراوان اینستاگرام یکی از بهترین شبکه های اجتماعی است که همه آن را می شناسند. در ابتدا هدف این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدئو هایی از لحظات خوش کاربران با مخاطبین خود بوده است اما به مرور به فضایی برای ارتقای کسب و کار تبدیل شد. امروزه کسب و کار های زیادی در اینستاگرام فعالیت حرفه ای دارند.
معایب و مزیت های شبکه های اجتماعی در کسب و کار ها
داشتن دانایی در مورد مزایا و معایب شبکه های اجتماعی در فعالیت های اقتصادی و کسب و کار ها به کاربر کمک می کند و این اجازه را به او می دهد تا بتواند راهی هوشمند و مؤثر برای تبلیغ کسب و کار خود در آن شبکه انتخاب کند. در ادامه به گفتن برخی از مزیت ها و معایب شبکه های اجتماعی می پردازیم.

مزیت های شبکه های اجتماعی

فواید و مزیت های شبکه های اجتماعی در کسب و کار

از جمله مزیت های شبکه های اجتماعی بر کسب و کار می توان به 4 مورد ایجاد مشتری وفادار، توجه به نیاز مشتریان، کاهش هزینه و دور کاری اشاره کرد که در ادامه به توضیحات هر کدام می پردازیم.
1) ایجاد مشتری وفادار
هر چه تعداد مشتری وفادار بیشتر باشد در نتیجه سود دهی هم بیشتر می شود. در واقع با شناخت و درک صحیح و کامل از بازار و همچنین داشتن برنامه ریزی و الگو گرفتن از مسیر درست می توان به تحقق این امر کمک کرد که به معنی تأثیر مثبت شبکه های اجتماعی بر کسب و کار است. بنابراین یکی از مزیت های شبکه های اجتماعی بر کسب و کار ایجاد مشتریان وفادار است.
2) توجه به نیاز مشتریان
یکی دیگر از مزیت های شبکه های اجتماعی بر کسب و کار توجه به نیاز مشتریان است. در واقع شبکه های اجتماعی قابلیتی را به وجود آوردند تا با استفاده از آن صاحبان مشاغل بتوانند به شناختی از نیاز مشتریان و تحلیل رفتار آنان بپردازند. مشتریان نیز در صورت مواجه شدن با این تعامل که در مورد نظرسنجی نسبت به علایقشان است، از خود واکنش نشان داده و به آن پاسخ می دهند.
3) کاهش هزینه
از دیگر مزیت های شبکه های اجتماعی بر کسب و کار کاهش هزینه هاست که این هزینه اکثراً مربوط به هزینه های هنگفت تبلیغات و بازاریابی است که با استفاده از شبکه های اجتماعی، حذف می شود.
4) دورکاری
از دیگر مزیت های شبکه های اجتماعی در کسب و کار است که محدودیت مکانی و زمانی ندارد و در واقع فروشندگان در هر جایی و در هر زمانی می توانند محصولات و خدمات خود را ارائه دهند.

چطور در شبکه های اجتماعی مخاطب جذب کنیم؟

مزیت های شبکه های اجتماعی

معایب شبکه های اجتماعی در کسب و کار

از جمله معایب شبکه های اجتماعی در کسب و کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عدم داشتن الگوی مشخص در توسعه کسب و کار الکترونیک و امنیت لازم در شبکه های اجتماعی
عدم وجود بند و تبصره قانونی به جهت جلوگیری از سرقت اطلاعات صفحه و محصولات دیگران و در نهایت ثبت آن اطلاعات به نام خود
عدم وجود کنترل و نظارت بر شبکه های اجتماعی و هموار بودن راه برای فعالیت های هکرها
فیلترینگ و یا به عبارتی بسته شدن برخی از شبکه های اجتماعی به دلیل راهبرد های فرهنگی و اهداف سیاسی که منجر به تعطیلی ناگهانی کسب و کار برخی از صاحبان مشاغل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.