هدف از دوره لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ

لایف کوچینگ چیست؟! به نظر شما می توان یک فرمول جادویی برای برخورداری از زندگی بهتر را در نظر گرفت و به همه انسانها وعده داد که می توانند با بهره برداری از این فرمول خاص و جادوی، به شادکامی و سعادت دست یابند؟!؟ به جرات می توان گفت که با توجه به خصایص اخلاقی مختلف، پتانسیل‌های متفاوت استعدادهای گوناگون در افراد، هرگز نمی‌توان از یک فرمول واحد و اثربخش، برای دستیابی به موفقیت و سعادت استفاده نمود. تعریف هر فرد از موفقیت، تعالی و سعادت متفاوت است. لذا هیچ فردی نمی‌تواند درباره نقاط قدرت، توانمندی‌ها و همچنین جنبه‌های مختلف زندگی ما، شناخت کافی داشته باشد. اما راهکار شما برای دستیابی به یک شناخت کافی مؤثر و همچنین افزایش بصیرت و دانش در افراد مختلف، چیست؟

امروزه به سبب اهمیت این موضوع، بسیاری از دانشمندان تحقیقات گسترده‌ای را در این زمینه انجام داده‌اند. لذا با پیشرفت دانش و دستیابی به اطلاعات مهم و مفید استفاده از یک راهنما و یا به اصطلاح لایت کوچ برای خودآگاهی و دستیابی به یک تغییر و تحول بزرگ در زندگی، بسی هوشمندانه خواهد بود.

لایف کوچینگ

از صفر تا صد دوره لایف کوچینگ مطلع شوید:

اغلب برای دستیابی به موقعیت‌های حرفه‌ای، توسعه انسانی، سلامت روحی و جسمی، روابط فردی و اجتماعی مناسب و غیره، نیازمند استفاده از مجموعه ابزارهای تأثیرگذار هستید. این مجموعه ابزارها که به نوعی کمک یار شما در شرایط مختلف به شمار می روند، لایف کوچینگ نام گرفته‌اند. این مجموعه از جمله محبوب‌ترین شاخه‌ فعالیت در کوچینگ هستند. در برخی از موارد افراد برای شناخت مشکلات و یافتن راهکارهای تأثیرگذار برای رفع انواع مشکلات، به کوچینگ روی می‌آورند. در تعریف کلی از این مجموعه می‌توان به یک فرایند مکالمه محور اشاره نمود که به طرق مختلف از جمله: حضوری، آنلاین و یا تلفنی به مدت 45 الی 60 دقیقه برگزار خواهد شد.

یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه نمود، این است که: لایف کوچینگ به عنوان یک درمانگر نبوده و نمی‌تواند زندگی شما را اصلاح کند، بلکه در این مجموعه، تلاش متخصصین بر این است که شما بتوانید از بهترین روش‌ها استفاده کنید تا زندگی دلخواه و ایده‌آل خود را به راحتی خلق نمایید.

برخی از افراد نیز بر این باورند که لایف کوچینگ یک مشاوره‌ی تأثیرگذار برای حل مشکلات بوده و راهکارهایی اصلی دستیابی به آن‌ها را همواره می‌نماید. اما باید بدانید که هدف اصلی این دانش، نشان دادن بایدها و نبایدهای مسیر زندگی شما نیست!! بلکه این دانش تخصصی و حرفه‌ای شما را به تفکر عمیق در زمینه‌ی توانایی‌های خود وامی‌دارد. تا جایی که بتوانید بهترین مدیر و توانمند‌ترین مدبر خود باشید.

لایف کوچینگ

چقدر لایف کوچ را می‌شناسید و از عملکرد آن چه می‌دانید؟

برخی از افراد راه رسیدن به هدف را توسط تفکرات شما، برای شما هموار می‌‎سازند. این افراد به شما کمک می‌کنند تا من حقیقی خود را شناخته و در جهت بهبود توانمندی، استعدادها، پتانسیل ها و غیره خود برآیید. همچنین این افراد به شما کمک می‌کنند تا از یک دیدگاه واقع بینانه نسبت به خود برخوردار گشته و به بهترین نحو، اهداف مهم خود را شناسایی کنید. این افراد همان لایف کوچ‌ها هستند.

لایف کوچ‌ها شما را در شناخت باورهای صحیح، دوری از موانع مهم رشد و باورهای بازدارنده، تغییر وضعیت فعلی و خارج شدن از محدوده امن و مواردی از این قبیل، همراهی خواهند نمود. آیا باورتان می‌شود که با راهنمایی لایف کوچ‌ها می‌توانید، شاهد افزایش اشتیاق و همچنین تعهد خود برای دستیابی به زندگی بهتر، باشید؟!؟

شاید این سؤال برای شما پیش آید که عملکرد لایف کوچ در دوره لایف کوچینگ چیست؟ مهمترین عملکرد لایف کوچ‌ها خارج نمودن مخاطب از محدوده‌ی امن خود، است. اغلب افراد در روزمرگی‌های خود غرق شده و هر روز کارهای تکراری خود را انجام می‌دهند. این افراد در محدوده‌ی امن خود زندگی می‌کنند. مهمترین گام برای زندگی بهتر این افراد، خروج آن‌ها از این محدوده‌ی امن است. ما در این مقاله به ذکر چند گام مهم لایف کوچ برای خروج از این محدوده‌ی امن، اشاره می‌کنیم:

لایف کوچینگ
 • شنونده خوب: لایف کوچ تمام ناگفته‌ها را به بهترین نحو می‌شنود و از این طریق نیازها و خواسته‌های افراد را درک می‌کند. گاهی شما نیاز دارید که حرف‌های خودتان را از طریق فرد دیگری بشنوید. این تکرار حرف‌ها موجب می‌شود که بتوانید به راحتی نقاط ضعف و قوت خود را شناخته و گامی مؤثر برای دستیابی به تعالی و موفقیت، بردارید.
 • پرسشگر قدرتمند: از دیگر گام‌هایی که سبب به چالش کشیدن موقعیت فرد شده و همچنین چشم اندازی واضح و شفاف از فعالیت‌های وی، به او نمایان می‌سازد، پرسشگری مناسب و قدرتمند است. یک لایف کوچ قدرتمند، در این زمینه از تخصص بسیار بالایی برخوردار است که موجب به فکر فرو رفتن افراد، خواهد شد.
 • انتخاب زمان مناسب: از دیگر مهارتهای یک لایف کوچ توانمند، انتخاب زمان مناسب برای طرح سؤال است. در این صورت می‌تواند به بهترین نحو بر روی پیشرفت افراد در زندگی آن‌ها، مؤثر باشد.
لایف کوچینگ

چه کسانی صلاحیت شرکت در دوره لایف کوچینگ را دارند؟

هدف دوره لایف کوچینگ، دستیابی به زندگی بهتر با اندیشه سالم است. پس فرقی ندارد که شما در زندگی خود چقدر موفق بوده و هستید. مهم این است که هر فردی با هر جایگاهی به دنبال یک زندگی بهتر، خواهد بود. لذا می‌توان گفت که تمامی افراد اعم از:

 • افرادی که به دنبال اهداف بزرگ در زندگی خود هستند
 • افرادی که به دنبال بهبود روابط عاطفی خود هستند.
 • افرادی که به دنبال سبک زندگی متفاوت و سالم هستند.
 • افرادی که به دنبال کنترل احساسات مختلف خود، از قبیل خشم، ناراحتی و … هستند.
 • افرادی که به دنبال شروع دوباره پس از یک شکست عاطفی هستند.
 • افراد بی انگیزه
 • افرادی که به دنبال تغییرات مهم و اساسی هستند.
 • افرادی که در هر شروع مجدد با مشکل و شکست مواجه شده‌اند.

و بسیاری از افراد دیگر، صلاحیت شرکت در این دوره‌های پربار را خواهند داشت. اگر به دنبال یک راه میانبر ایده‎‌آل هستید که بتوانید به راحتی تمامی مشکلات خود را پشت سر بگذارید و یا به دنبال یک حامی و یاری دهنده در تمامی جنبه‌های زندگی شخصی خود هستید، با لایف کوچینگ همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *