هر آنچه که باید از هوش بیزینس بدانید

هوش بیزینس

از هوش بیزینس چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید که این فرایند چه تأثیری بر روی کسب و کار شما دارد؟ هنگامی که با کلمه‌ی هوش تجاری مواجه می‌شویم، شاید فک کنیم که این کلمه‌ی پیچیده و دشوار، چه اهمیتی در کسب و کار دارد و اهمیت فراگیری آن چیست؟ اما با یک بررسی بسیار کوتاه، می‌توان پی برد که، آن‌چنان که از نام آن بر می‌آید، سخت و دشوار نبوده و به راحتی قابل درک و فهم است. از این کلمه می‌توان هوشمندی در کسب و کار را استنباط نمود. در ادامه به بیان ساده و قابل فهم این کلمه و همچنین دلایل مهم استفاده از آن، می‌پردازیم:

هوش بیزینس

تعریف ساده از هوش بیزینس (Business Intelligence):

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان داده‌های خام را به یک اطلاعات معنادار و مفید مبدل نمود؟! برخی از فرایندهای مفید بر پایه تکنولوژی‌های مدرن وارد عرصه‌ی کسب و کار شدند و از این طریق نظریات، معماری، فناوری، متدها و فرایندهایی را برای تبدیل داده خام به اطلاعات معنادار و کاربردی، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. حال که این روزها می‌توان شاهد بسیاری از استراتژی‌های اثر بخشی و همچنین متدهای مفید برای بهره‌برداری ایده‌آل از فرصت‌های جدید بود، می‌توان به پایداری بلند مدت در بازار رقابتی و همچنین مطرح شدن و ماندن در بازار رقابتی، دست یافت.

به بیان دیگر در تعریف هوش بیزینس می‌توان اشاره کرد که: هر سازمان، شرکت و یا موسسه‌ای برای راهیابی به اهداف بلند خود، نیاز به بررسی دقیق کسب و کار و دریافت یک دید جامع از کسب و کار خود، (دانش مدیریت)خواهد داشت. این بررسی دقیق وابسته به استفاده از کلیه‌ی گزارش‌های آماری مناسب و ایده‌آل است که میزان سود و زیان را مشخص نموده و اطلاعات مفیدی و دید کاملی را در اختیار ما قرار می‌دهد. هوش تجاری و یا همان BI به راحتی امکان دسترسی به ابن اطلاعات را برای شما فراهم نموده و می‌تواند بهترین تجزیه و تحلیل اطلاعات یک سازمان و یا شرکت را در اختیار شما قرار دهد.

هوش بیزینس

عملکرد هوش بیزینس در مراکز و سازمان‌ها:

داده‌هایی که سازمان‌ها و شرکت‌ها به هوش تجاری عرضه می‌کنند، موجب می‌شود که بتوان به اطلاعات منسجم، دقیق و کاربردی در زمینه‌ی:

  • عملکرد تأثیرگذار و مهم بسیاری از بخش‌های شرکت و یا سازمان
  • عوامل تأثیرگذار بر روی روند فعالیت‌های یک سازمان
  • تعیین میزان خرید و فروش‌های یک شرکت، سازمان و یا موسسه

و غیره دست یافت که هر کدام نقش مفیدی بر روی تصمیم گیری مدیران موفق، خواهد داشت. لازم به ذکر است که این سیستم دقیق و ارزشمند، راهکارهایی را نیز برای تغییر وضعیت شرکت و یا موسسه و … و همچنین بازگشت بسیار سریع سرمایه، ارائه می‌دهد.

با هوش بیزینس (هوش تجاری و یا BI) می‌توان مدیران را در شناخت سود بیشتر عوامل مختلف، سود کمتر برخی از عوامل و یا ضرر و زیان آنها، آشنا نمود و بهترین راهکار را برای دستیابی به موفقیت، به آنها نشان داد.

هوش بیزینس

مهمترین فواید برای استفاده از هوش تجاری کدامند؟

با در نظر گرفتن اینکه یک متخصص هوش تجاری نمی‌تواند به شما بگوید که برای کسب و کار خود چه کنید و فقط می‌تواند اوضاع کسب و کار شما در حال و گذشته را برای شما مشخص نماید، بهتر است از فواید آن مطلع گردید تا بتوانید به بهترین نحو، از آن استفاده و از کسب و کارتان بهره وری کنید:

  • سرعت و سهولت در تهیه گزارشات: ( یکی از کارهای بسیار مهم و حیاتی به عنوان یک مدیر موفق و توانمند، کسب اطلاعات مفید از دیتاهای موسسه و شرکت، خواهد بود. با کسب اطلاع از اینکه هر کسب و کار بزرگی از دپارتمان‌ها و بخش‌های مختلفی برخوردار است که هر کدام اطلاعات مختلفی با فرمت‌های متنوع را در بر دارند. برای دستیابی به موفقیت و کسب اطلاعات مفید از این گزارش‌ها، می‌توان از بهترین ابزارهای پیشرفته در هوش بیزینس استفاده کرد. در این صورت می‌توانید در کمترین زمان ممکن اطلاعات و گزارش‌های مفیدی را با فرمت‌های خوانا و دقیق، دریافت کنید.)
  • سهولت و دقت بالا در تصمیم گیری: (یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین فاکتورها برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ و اهداف برجسته، تصمیم گیری‌های استراتژیک است. با توجه به اینکه در دنیای معاصر، شاهد تغییرات و نوسانات بسیار زیادی در زمان کوتاه هستیم، بهتر است در کمترین زمان به اطلاعات آپدیت شده دسترسی داشت تا مدیران و همچنین استراتژیست‌ها بتوانند بهترین تصمیمات را اخذ کنند. لذا با توجه به هدف اصلی یک کارشناس هوش بیزینس، که همان دستیابی به یک تجزیه و تحلیل ساختارمند است، می‌توان گفت که این کارشناسان می‌توانند در تصمیمات استراتژیک شرکت و یا موسسه شما، نقش بسزایی در بر داشته باشند. کارشناس BI کمک می‌کند که مدیران بتوانند با کسب اطلاعات دقیق و کافی در زمینه‌ی وضعیت مالی شرکت خود، تصمیمات درست و دقیقی را اخذ نموده و حرکت شرکت و یا موسسه خود را به سمت مثبت، هدایت کنند.)
هوش بیزینس
  • افزایش بهره‌وری در شرکت: (یکی از دلایل عدم بهره‌وری در بسیاری از شرکت‌ها و موسسات، انتخاب راهکارهای نادرست است. کارشناس BI با مشخص نمودن: اولویت‌های شرکت، اهداف مهم شرکت، انجام روزانه‌ی برخی از کارها، مشخص نمودن فعالیت‌های هر شخص، شناخت نقطه ضعف‌های شرکت و همچنین توجه به مجهز نمودن شرکت با امکانات جدید، شرکت و یا موسسه شما را برای افزایش بهره‌وری، همراهی خواهد نمود. )
  • افزایش سرعت در بازگشت سرمایه: (اگر از دیسیپلین مشخص و یا بینش صحیح در فعالیت‌های شرکت و یا موسسه، استفاده نشود، حتماً به دام برخی از روش‌های نامناسب برای مدیریت کسب و کار، می‌افتید. این موارد به نوعی زمینه ساز شکست شما در کسب و کارهای مختلف، خواهند شد. حتماً هدف بسیاری از مدیران توانمند، دستیابی به روش‌های سریع برای بازگشت سرمایه است. اما راه صحیح کدام است؟! با در نظر گرفتن این موضوع که هر بخش به بخش دیگری در موسسه و یا شرکت وابسته است، نمی‌توان از استراتژی خاصی برای یک بخش در نظر گرفت. هوش بیزینس با ارائه‌ی روش‌های روشن، می‌تواند برنامه ریزی‌های دقیقی را برای کمپین‌های شما ارائه دهد که بتوانید در کمترین زمان ممکن، شاهد بازگشت سرمایه خود به بهترین نحو، باشید.)
  • کاهش برخی از هزینه‌ها: (با در نظر گرفتن توسعه‌ و پیشرفت بسیاری از موسسات و شرکت‌ها، شاهد افزایش نیاز آنها به نیروهای انسانی متخصص و توانمند برای تهیه گزارش‌ها و تحلیل انواع داده‌ها خواهیم بود. اما برای اینکه بتوان از این کارشناسان به بهترین نحو بهره‌برداری نمود، نیازمند استخدام آنها و همچنین صرف هزینه‌های بسیار زیادی خواهیم بود. اما BI این موضوع را برای شما به بهترین نحو رفع نموده است. شما با استفاده از هوش تجاری نه تنها می‌توانید هزینه‌ها را تا میزان بسیار زیادی کاهش دهید، بلکه می‌توانید در صرفه‌جویی زمان نیز نقش بسزایی را ایفا کنید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *