هر آن چه که نیاز است درباره ی تبلیغات محتوایی بدانید

تبلیغات محتوایی

در مقالات گذشته در مورد داستان سرایی در بازاریابی محتوایی صحبت کردیم، بحث تبلیغات محتوایی این روزها یک بحث داغ و پرطرفدار محسوب می شود. یکی از مهمترین ارکان بازاریابی محتوا، مسئله تبلیغ آن است. اکثر افراد یا شرکت ها تصور می کنند که تولید محتوا مهمترین رکن بازاریابی می باشد و در واقع بعد از آن دیگر کاری باقی نمی ماند، در حالی که کاملا در اشتباه هستند. گاهی افراد زمان زیادی را صرف تولید محتوا می کنند و حتی محتوایی بسیار عالی هم طراحی می کنند اما در مرحله تبلیغ آن با شکست مواجه می شود و تمام زحمتشان به هدر می رود. در واقع شرکتی می تواند موفق عمل کند که بعد از کار تولید محتوا، برای تبلیغ آن نیز به صورت حرفه ای برنامه ریزی کرده باشد. از آنجایی که در اینترنت و فضای مجازی روزانه با محتوا های شگفت انگیز زیادی می توان رو به رو شد، بنابراین وظیفه شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب این است که از ابتدای کار، به فکر بحث تبلیغات آن باشید.

 

تبلیغات محتوایی

تبلیغات محتوایی چیست؟

یکی از بهترین و مؤثرترین نوع تبلیغات، تبلیغات محتوایی است که به زبان بسیار ساده به معنای پخش کردن محتوای تولید شده و جلوی چشم مخاطب قرار دادن آن است که در سال های اخیر مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته است و برای رونق کسب و کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته کاربران و افرادی زیادی تبلیغات محتوایی را با بازاریابی محتوایی اشتباه می گیرند. بازاریابی محتوایی در واقع یکی دیگر از انواع بازاریابی است که در جریان آن محتوایی تولید و به اشتراک گذاشته می شود تا سبب حفظ و نگهداری مشتریان قبلی و افزودن مشتریان جدید شود. این محتوا می تواند شامل ویدئو، اینفوگرافی، کتاب الکترونیکی، سوالات و پاسخ، تصاویر و … باشد. تبلیغات محتوایی به دو صورت رایگان و غیر رایگان ( پولی ) انجام می شود.
نکته مهم این که تبلیغات محتوایی درست زمانی به ثمر می نشیند که قبل از آن بازاریابی محتوایی به صورت کامل و درست انجام شده باشد و در واقع کاربران و مخاطب های مورد نیاز خود را جمع آوری کرده باشد. البته این طور تصور نشود که تبلیغات محتوایی فقط و فقط زمانی که پس از بازاریابی محتوایی صورت گیرد، ثمربخش است؛ زیرا می توان با منتشر کردن تبلیغات محتوایی از طریق رسانه های اجتماعی که امروزه سرعت پخش بسیار بالای اطلاعات را داراست، به طور مستقیم راه را برای خرید محصول توسط کاربر هموار کند. البته برای انجام این کار هم نیازمند توان عالی و خوب برای تولید محتوا و تبلیغ حرفه ای در رسانه های اجتماعی می باشد تا مخاطب و کاربر در بین انبوهی از پیام ها و تبلیغات، برای تبلیغ شما ارزش قائل شود و به مطالعه آن بپردازد.

 

تبلیغات محتوایی

مزایای تبلیغات محتوایی

از بزرگترین مزیت تبلیغات محتوایی این است که دیگر نیاز نیست نگران تولید محتوا هایی باشید که به راحتی بتوان آن را پیدا کرد. در واقع می توان موتور های جستجوگر، کلمات کلیدی، سئو و … را نادیده گرفت چون نقشی در تبلیغات محتوا ندارند. در عوض کانال توزیعی که برای محتوای شما بهتر و مناسب تر است را پیدا کنید و مقدار مناسبی فضا برای تبلیغات یا زمان طولانی تر برای منتشر شدن را خریداری کنید. این کار در عین حال که راحت تر است، باعث می شود تا تبلیغات و محتوا هدفمند باشد. از دیگر مزیت تبلیغات بازاریابی می توان به سفارشی کرد محتوا اشاره کرد. در واقع می توان با انتخاب موضوعی خاص و مخاطبان محدودتر از آن استفاده کرد که این کار با استفاده از بازاریابی محتوا بسیار پر هزینه تر و ناکارآمد تر بود. نکته دیگر اینکه تبلیغات محتوایی معمولا از پوشش خوبی برخوردار است؛ زیرا برای هر نوع مخاطبی کانال های تبلیغاتی مناسب وجود دارد، به همین دلیل تبلیغات محتوا مقرون به صرفه خواهد بود.
در نهایت تبلیغات محتوایی باعث رونق کسب و کار می شود.

تبلیغات محتوایی

روش‌های استفاده از تبلیغات محتوای

اطلاعات گرافیکی (اینفوگرافیک): مورد استفاده قرار دادن این نوع از گرافیک ها در صورتی که حاوی محتوای مناسب باشد، ماندگاری بالایی خواهد داشت و اثر زیادی بر ذهن مخاطب می گذارد و عمر باقی ماندن آن بر روی رسانه ها طولانی خواهد بود.
صفحه اینترنتی: جذابیت محتوای منتشر شده در یک صفحه اینترنت که حاوی تبلیغات محتوایی می باشد تنها عاملی است که می تواند آن صفحه را از یک صفحه معمولی اینترنت متمایز کند و بازدید کنندگان بیشتری را به مطالعه تبلیغات محتوای آن جذب کند.
ویدئو: به واسطه استفاده راحت این روش نیز تاثیرگذاری خوبی دارد اما معمولا به خاطر داشتن هزینه صوتی و تصویری، خیلی کمتر از آن در تبلیغات محتوایی استفاده می کنند.

راهکارهای تبلیغات محتوایی

به طور کلی سه راهکار برای تبلیغات محتوایی وجود دارد که به واسطه ترکیب این راهکار ها می توان به یک استراتژی خوب برای تبلیغات محتوایی رسید.
1) تبلیغ و توزیع محتوا در رسانه های خود
با استفاده از این راهکار شما می توانید در رسانه های خودتان از قبیل وبلاگ، خبر نامه ایمیل یا شبکه های اجتماعی و … تبلیغات محتوایی انجام دهید. این راهکار در دسته تبلیغات محتوایی رایگان قرار دارد و برای شما هزینه در پی ندارد. دقت کنید در استفاده از این راهکار نباید نسبت به خود و یا کسب و کارتان تعریف کنید، سعی کنید تمرکز خود را بیشتر روی جلب اعتماد مخاطب بگذارید. امروزه تمامی شرکت ها در رسانه های اجتماعی از جمله فیسبوک، تلگرام، توییتر، اینستاگرام و … همچنین در ایمیل مارکتینگ و بلاگ حضور آنلاین دارند. یکی دیگر از رسانه ‌هایی که برای تبلیغ و ارتقای محتوا می توان از آن استفاده کرد ایمیل مارکتینگ است. از طریق ایمیل مارکتینگ می توان بخش هایی از محتوا را به اشتراک گذاشت یا با ارسال ایمیل های خبرنامه مخاطبین را از محتوای جدید مطلع کرد.

تبلیغات محتوایی

2) تبلیغ و توزیع محتوا در رسانه های سایرین
از جمله تبلیغات محتوایی توسط رسانه های سایرین می توان به اشتراک گذاری محتوای ارسالی شما در اینستاگرام توسط فالوور ها اشاره کرد. این تبلیغات نیز جز تبلیغات رایگان محسوب می شود و در واقع شما بدون پرداخت کوچکترین هزینه ای و صرفا از طریق تولید محتوای معتبر توانستید تبلیغات محتوایی انجام داده و به ارتقای خود کمک کنید.
3) تبلیغ پولی محتوا
در صورتی که نیاز باشد تبلیغات محتوایی در یک مقیاس وسیع و همچنین از طریق مخاطبین هدف کشف شود، باید از ترکیب تبلیغات پولی با استراتژی های بازاریابی محتوا استفاده کنید. از روش های تبلیغ پولی می توان به این چهار مورد اشاره کرد:
• تبلیغات همسان یا Native advertising
• تبلیغات پولی جستجو یا Paid search
• بازاریابی تأثیر گذار یا Influencer marketing
• بازاریابی شبکه های اجتماعی یا Paid social media promotion

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *