همه چیز درباره ی انواع دیجیتال مارکتینگ

انواع دیجیتال مارکتینگ

 عبارت انواع دیجیتال مارکتینگ، به گونه کاملاً واضح به این موضوع اشاره می کند که مبحث بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ، یک موضوع بسیار گسترده و وسیع است. آشنایی با شاخه های دیجیتال مارکتینگ، بر تمامی دیجیتال مارکتر ها واجب بوده و امری ضروری تلقی می شود. راه و روش ها و ابزارهایی که با عنوان انواع دیجیتال مارکتینگ به شما ارائه می شوند، گاه در کنار هم و گاهی هم به تنهایی می توانند رونق یک کسب و کار را تضمین نمایند. این روزها کسب و کار و یا مجموعه ای با هدف درآمد زایی، بدون استفاده از ابزارها و روش های دیجیتال مارکتینگ، شانس برای حضور در میدان رقابت نخواهد داشت.

کمک گرفتن از ابزار دیجیتال مارکتینگ باعث می شود که مجموعه های مختلف بتوانند با کمک این روش، ضمن هزینه ی کمتر، باکیفیت ترین بازخورد را دریافت نمایند. انواع دیجیتال مارکتینگ تنها در ابزارهای مختلفی که با کمک آن ها می توان استراتژی های مختلف دیجیتال مارکتینگ را پیاده سازی کرد، تعریف خواهند شد.  به طور کلی تمامی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در ابعاد و فضای الکترونیکی، قابلیت کاربردی از خود نشان میدهند، اصلاً به همین دلیل هم هست که به این نوع از بازاریابی، بازاریابی اینترنتی گفته می شود.

انواع دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ می‌تواند در ابزارها و استراتژی های مختلفی خودش را نشان دهد و همچنین میتواند با ترکیبی از ابزارها، نوع دیگری از انواع دیجیتال مارکتینگ را نمایان کند. در ادامه برایتان از انواع دیجیتال مارکتینگ خواهیم گفت و به شرح هر کدام از این روش ها و ابزار خواهیم پرداخت؛ برای درک بیشتر این موضوع پیشنهاد میکنیم که تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید:

انواع دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با انواع دیجیتال مارکتینگ

همان طور که خدمتتان عرض کردیم، دیجیتال مارکتینگ یک بحث بسیار گسترده است که هر بار می تواند در یک استراتژی و یا در یک ابزار، رخ جدید از خودش را نمایان کند و همین موضوع عبارت انواع دیجیتال مارکتینگ را متنوع ترین حالت ممکن، تعریف می کند.

آنالیز و تحلیل داده ها

 یکی از مهم ترین قدم هایی که برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی باید برداشته شود، این است که قابلیت تحلیل داده ها و اطلاعات نموداری و غیره برای دیجیتال مارکتر فراهم باشد. اهمیت این موضوع در این است که وقتی یک فرد می تواند این سری از اطلاعات را تحلیل کند، می تواند نتیجه ی کار را به سمت و سویی اثربخش تر نیز پیش ببرد. قابلیت تحلیل داده به تنهایی یکی از انواع دیجیتال مارکتینگ است، چرا که به کمک این قابلیت فرد متوجه اشتباه خود در هر استراتژی می شود و می تواند به سرعت مسیر و استراتژی خود را تغییر دهد. دو نرم افزار گوگل آنالیتیکس و متریکس، از مهم ترین ابزارهایی هستند که به واسطه ی آن ها می توانید عملکرد خود را در دیجیتال مارکتینگ، تضمین نمایید.

بهینه سازی موتور جستجو یا سئو

سئو یک ابزار است، ابزاری که به کمک آن یک کسب و کار می تواند در رأس جستجوهای اینترنتی قرار گیرد. همان طور که همه می دانیم، یکی از مهم ترین منابع دسترسی به اطلاعات و پاسخ سؤالات مختلف برای بشر، جستجو در فضای اینترنت است. خیلی مهم است که شما بتوانید به کمک یک سری مهارت های خاص، نام خودتان و مجموعه تان را به عنوان منبع اطلاعات در صدر نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو قرار دهید. ابزارهای مختلفی هستند که در این راه می توانند شما را یاری نمایند. Semrush، MOZ و الکسا و غیره، ابزاری هستند که این مسیر به درد می‌خورند.

انواع دیجیتال مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

بخش عظیمی از گستره ی انواع دیجیتال مارکتینگ به همین موضوع تعلق می گیرد. ایمیل مارکتینگ یکی از مهم ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که اتفاقاً نرخ بازگشت سرمایه ی بالایی نیز دارد. این کار بر اساس راهکارهایی مانند طراحی سایت، صفحه ی فرود سایت و ارسال ایمیل به مخاطبین انجام می شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ

در این روش که به کمک شبکه های اجتماعی پیاده سازی می شود معمولاً از افراد معروف و فعال در این شبکه ها، برای معرفی و تبلیغ یک محصول و یا خدمات کمک میگیرند. در واقع اساس کار اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان یکی از انواع دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات دهان به دهان می باشد.

بازاریابی محتوا

یکی دیگر از انواع دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوا است. این موضوع به تنهایی شامل ابزارها و استراتژی های مختلفی می شود. بازاریابی محتوا بر پایه ی تولید محتوا در زمینه های مختلف انجام شده و روشی است که ماندگاری و اثر آن برای مدت ها بر روی کسب و کار باقی خواهد ماند.

بازاریابی از طریق تبلیغات کلیکی گوگل

به این نوع از بازاریابی اینترنتی، Pay Per Click نیز گفته می شود. در این روش پرداخت به ازای هر کلیک انجام می شود. یعنی اینکه مخاطب به واسطه ی محتواها و لینک های مختلف از سایت های متفاوت به سمت سایت شما هدایت می شود. با کمک این روش، فرد تنها زمانی برای تبلیغ هزینه می کند که کلیک بر روی لینک مربوط به تبلیغ کار خود انجام شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

این روش نیز با کمک شبکه های اجتماعی مختلف اجرا می شود. تفاوت این روش با اینفلوئنسر مارکتینگ در این است که در اینفلوئنسر مارکتینگ از افراد برای اجرای استراتژی بازاریابی استفاده می شود اما در این روش از خود بستر و فضای شبکه ی اجتماعی برای تبلیغ استفاده می شود.

انواع دیجیتال مارکتینگ

سخن آخر

تمامی این مواردی که به عنوان انواع دیجیتال مارکتینگ برایتان نام بردیم، می توانند به تنهایی یک روش بسیار مؤثر برای موفقیت کسب و کار شما باشند. خوشبختانه این روزها استفاده از گوشی های هوشمند به حدی، جدی و دم دستی شده است که هر فردی در هر کجای دنیا می تواند به انواع تبلیغات اینترنتی شما دسترسی پیدا کند. پس تنها چیزی که شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر و یا مدیر یک مجموعه ی اقتصادی باید به آن دقت کنید، این است که با توجه به شرایط جغرافیایی، سنی، جنسیتی و در کل با توجه به نیازهای مخاطب خود، کار دیجیتال مارکتینگ خود را انجام دهید. به بیان خیلی ساده، بدون در نظر گرفتن این موضوع، عملاً تمامی زحمات شما به هدر خواهد رفت و نرخ بازگشت سرمایه ی ضعیفی را تجربه خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *