همه چیز درباره ی زبان بدن در بازاریابی و فروش

زبان بدن

زبان بدن، یکی از مهم ترین راه های ارتباطی انسان با محیط پیرامونش است که در اکثر اوقات بر آن واقف نیست و تسلط ندارد. اما افرادی که به وجود این زبان و ویژگی های آن آگاه هستند، به راحتی می توانند از آن استفاده کرده و بدون ادای کم ترین کلمه ای، ارتباط مؤثری را با اطرافیان خود برقرار نمانید. بله! یکی از کاربردهای زبان بدن، استفاده از آن در بازاریابی و فروش است. در واقع یک مدیر و یا مسئول فروش به راحتی می‌تواند، به کمک زبان بدن خود، تاثیرات عمیق تری را بر روی طرف مقابل خود بگذارد.

تحقیقات مختلف درباره ی زبان بدن حاکی از این است که پنجاه درصد از یافته های ما از صحبت های مردم، از زبان بدن آن ها دریافت می شود. در واقع ما بدون اینکه بدانیم، با کمک زبان بدن، منظور خود را می رسانیم و یا از منظور دیگران آگاهی پیدا می کنیم. جالب است بدانید که در کنار زبان بدن، درصد زیادی از مکالمات نیز به واسطه ی تن صدای افراد است که به نتیجه می رسد و تنها هفت درصد از کل این سیستم به کلماتی مربوط می شود که ادا می کنیم. حالا گمان میکنیم که متوجه ارزش و اهمیت زبان بدن در مکالمات ساده و روزانه تان نیز شده اید. بدن ما با آگاهی کامل، همیشه جلوتر از کلماتی که ما ادا می کنیم صحبت می کند. تنها کافیست با حرکات و اداهای آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید در یک مسیر درست از آن ها استفاده نمایید. در واقع یکی از کم‌هزینه ‌ترین و قوی ‌ترین مهارت ‌هایی که افراد به واسطه ی آن می توانند با دیگران ارتباط بگیرند، همین زبان بدن است. در ادامه درباره ی فاکتورهای مختلف زبان‌های بدن، بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم که برای آشنایی با این فاکتورها، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

زبان بدن

زبان بدن در چه فاکتورهایی نمایان می شود ؟

چشم ها : یکی از قوی ترین و مهم ترین مهارت های بدن در چشم ها خلاصه می شود. در واقع در بازاریابی و فروش و در مراحل مختلف پیشبرد یک کسب و کار، شما با کمک یک ارتباط چشمی می توانید به مخاطبان بفهمانید که برایتان ارزش دارد و پیگیر خواسته‌ها و گفته‌هایتان هستید. یک ارتباط چشمی عمیق و درست می‌تواند، مانند یک دیجیتال مارکتینگ قوی، برای یک کسب و کار عمل نماید. پس مهم است که دیجیتال مارکترها و مدیران و کارمندان بخش های مختلف، ابتدا به ارزش ارتباط چشمی در زبان بدن، واقف باشند. لازم است بدانید که ارتباط چشمی تنها در یک نگاه ممتد و خیره خلاصه نمی شود. شما باید بدانید که چه زمانی به چشم های مشتری و مخاطب نگاه کنید و چه زمانی چشم از او بردارید تا او احساس معذب بودن نکند و نگاه شما او را آزار ندهد.

زبان بدن

حالات چهره : این گزینه مانند یک تابلوی اعلانات، تمامی عواطف و احساسات شما را اعلام می کند. حالت چهره ی شما می‌تواند آشکار کند که شما خوشحال هستید، ناراحت هستید، خشمگین هستید و یا … . یکی از مهم ترین اصول استفاده از زبان‌های بدن در بازاریابی برای حالات چهره‌این است که نباید اجازه دهید که خستگی و کلافگی و یا ناراحتی و عصبی بودن در چهره ی شما بروز پیدا کند. چرا که بروز چنین حالاتی، به قطع یقین می‌تواند در ارتباط گرفتن شما با مشتری، تأثیر بسیار مخربی را ایجاد نماید.  ببینید؛ برای مشتری و مخاطب شما تنها چیزی که ارزش دارد، حالت چهره ی شما و تأثیری است که شما در حین مکالمه بر روی او می گذارید. طبیعتاً اگر این تأثیر مثبت باشد، رویه ی کاری شما نیز به سمت و سوی مؤثرتری پیش خواهد رفت. اینکه همیشه خوشحال باشید، به هیچ وجه نمی‌تواند یک گزینه ی ایده آل برای کار در بازاریابی باشد. معمولاً یک چهره ی آرام و خنثی و در عین حال خوشرو، می‌تواند بهترین گزینه برای زبان‌های بدنی باشد. البته این‌طور نباشد که طرف مقابل و یا مشتری شما ناراحت باشد و شما چهره‌ای بی‌تفاوت نسبت به این موضوع نشان دهید. یادتان باشد که تحت هر شرایطی، درصد کمی از همراهی احساسی در چهره می‌تواند، جوابگو باشد.

زبان بدن

طرز قرار گرفتن بدن و حرکات آن : این گزینه می‌تواند به اعضای مختلف بدن مربوط باشد که مجموع حرکات این اعضا، به طرف مقابل شما نشان می دهد که شما برای برقراری ارتباط با او مشتاق هستید و یا می خواهید از او دوری کنید. طبیعی است که در بازاریابی و جلسات مختلف ادارای، تمامی این حرکات باید در راستای جلب توجه مخاطب ادا شود. نگاه کردن مکرر به ساعت، انجام کارهای مختلف زمانی که فرد مقابل شما در حال صحبت است، عقب تر رفتن و یا حرکات مختلف و یهویی در حین صحبت، برگرداندن سر به اطراف و … همگی می توانند نشان دهنده ی بی توجهی شما به صحبت های طرف مقابل باشد. در واقع تمامی این کارها می‌تواند اثر مخربی بر روی پیشبرد جلسه و یا ارتباط شما داشته باشد.

در کنار این موارد به عنوان زبان‌های بدن در بازاریابی برایتان نام بردیم، موارد دیگری هم هستند که با تسلط بر آن ها می توانید یک ارتباط عمیق تر و درست تر را ایجاد نمایید. مواردی مانند حرکات دست که شامل مداوما صدای نوک قلم را درآوردن، بازی با انگشتان، گذاشتن سر خودکار و قرار دادن آن در جیب می شود، فاصله‌ی فیزیکی، استایل شخصی و تمیز و مرتب بودن و غیره، همگی می توانند مواردی باشند که به عنوان زبان بدن محسوب شوند و بر روی روال ارتباط شما و نتیجه ی ارتباط شما تأثیر بسیار زیادی بگذارند. پس یادتان باشد که چه شما یک مدیر عالی رتبه در یک مجموعه ی بزرگ باشید و چه یک فروشنده ی پاره وقت در یک بوتیک معمولی، برای اینکه بتوانید نتیجه ی خوبی را در کارتان به دست آورید، باید بر زبان‌های بدن و تأثیر آن ها تسلط کافی را داشته باشید.(تحلیل رفتار متقابل در بازاریابی) این مهارت نه تنها در کسب و کار بلکه در ارتباط روزانه ی ما با انسان های دور و برمان نیز بسیار مؤثر است.

زبان بدن

2 پاسخ

    1. خوشحالیم که راضی هستید، همه سعیمون این بوده بهترین آموزش بهتون منتقل کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.