همه چیز درباره ی هویت بصری برند

هویت بصری برند

 هویت بصری برند، یکی از مهم ترین اصول اولیه برندسازی یا برندینگ به حساب می آید. در واقع خیلی از افراد گمان می کنند که هویت بصری با خود برندینگ یکسان است اما اینگونه نیست و هویت بصری برند، تعاریف خاص خودش را داراست. به طور کلی به تمامی عناصر و جزئیاتی که برند برای نشان دادن کیفیت و ویژگی های خود از آن ها استفاده می کند ، هویت بصری گفته می شود. در واقع این جزئیات در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا جایگاه متناسب برند در اجتماع و در بین طرفداران مشخص شود.

درک مقوله ی هویت بصری برند، آنقدرها هم کار سختی نیست. از این رو با هم به سراغ یک مثال ساده از هویت بصری خواهیم رفت. ببینید هویت بصری تنها برای برندها نیست و حتی انسان ها نیز دارای هویت بصری هستند. در واقع جزئیاتی که در نگاه اول، اطلاعات شخصیتی شما را در اختیار مخاطب قرار می دهد، همان هویت دیداری و یا بصری خواهند بود. تصور کنید که برای مصاحبه در یک شرکت بزرگ و معتبر انتخاب شده اید و این موضوع بعد از مدت ها تلاش برایتان حاصل شده است. طبیعتا شما سعی می کنید که از یک سری جزئیات در ظاهر و تیپ خودتان استفاده کنید که بتواند در نگاه اول، یک سری اطلاعات اولیه درباره ی شخصیت و سلیقه تان را به مدیریت شرکت القا کند. علاوه بر تیپ، اطلاعات شما درباره ی کتاب ها و مدارکی که دریافت کرده اید نیز می تواند جزو هویت بصری به حساب آید. به طور کلی تمام جزئیات ظاهری به کار رفته در استایل شما می تواند هویت بصری شما را تشکیل دهد. هویت بصری برند نیز کلیاتی از همین تعاریف اما درباره ی برند می باشد. درباره ی این موضوع در ادامه بیشتر برایتان توضیح خواهم داد. پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید :

هویت بصری برند

بررسی ابزاری که با کمک آن ها هویت بصری برند شکل می گیرد!

  • یکی از مهم ترین ابزاری که به واسطه ی آن، هویت بصری یک برند می تواند شکل گیرد، لوگو می باشد. ببینید به طور کلی ظاهر یک لوگو می تواند نشان دهد که چقدر زمان و هزینه برای آن صرف شده است. طبیعتا هر چقدر این موضوع جالب تر به نظر بیاید، نشان دهنده ی این است که این موضوع برای مدیریت مجموعه مهم بوده و برای آن وقت گذاشته شده و همین پروسه ی به ظاهر ساده، می تواند طرز فکر افراد را نسبت به حرفه ای بودن مجموعه تغییر دهد.
  • ست لوازم التحریر مجموعه، مورد بعدی است که به هویت بصری یک برند کمک می کند. ست لوازم التحریر می تواند شامل سربرگ، خودکار، پاکت، کارت ویزیت، جا چسبی و غیره باشد. تمامی مجموعه هایی که به صورت حرفه ای کار می کنند، معمولا از یک طرح شیک و مرتبط با لوگو و ترکیب رنگی مجموعه برای ست لوازم التحریر خود استفاده می کنند. به تبع این کار نیز به نوبه ی خود می تواند بر روی اعتبار هویت بصری برند تاثیر مستقیم بگذارد.
  • مورد بعدی ابزارهای بازاریابی هستند. این ابزارها می توانند شامل بروشورها، تراکت ها، آلبوم ها، ژورنال ها و پوسترهای خاصی باشد که متناسب با تم کاری مجموعه و در مسیر بهبود عملکرد مجموعه، طراحی و ارائه شده اند. دقت کنید که هر چقدر این ابزار و مصالح حرفه ای تر طراحی شده باشند، به همان نسبت برای مخاطب جذاب تر خواهند بود و نهایتا می توانند تاثیر مستقیمی بر روی حفظ هویت بصری برند داشته باشند.
هویت بصری برند
  • مورد بعدی که مورد بسیار مهم هم هست، نوع بسته بندی محصولات و کیفیت آن هاست. این مورد نه تنها بر روی هویت بصری برند، بلکه بر روی موفقیت کلی برند نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. بی کیفیت بودن خود محصول و بسته بندی آن، موضوعی نیست که به این راحتی ها بشود از آن گذشت. این موضوع مستقیما با مخاطب در ارتباط است و کوچکترین کوتاهی درباره ی این موضوع می تواند کل مجموعه را زیر سوال ببرد. معمولا تاکید می شود که بسته بندی ها با توجه به تم رنگی مجموعه انتخاب شوند و حتما طرح لوگو بر روی بسته بندی درج گردد.
  • طراحی لباس هایی که کارمندان در مجموعه به تن دارند نیز یکی دیگر از موارد مهم و تاثیرگذار بر روی هویت بصری برند می باشد. این موضوع معمولا بر روی زیبایی ظاهری موسسه و همچنین نظم آن تاثیر بسیاری دارد کما اینکه طراحی همین لباس ها می تواند به نوعی تبلیغ نیز به حساب آید. روال معمول برای طراحی و ارائه ی لباس به کارمندان معمولا از این سیر پیروی می کند که هر ساله و هم زمان با نو شدن سال، لباس های جدید نیز در اختیار کارمندان قرار می گیرد. حالا خودتان بررسی کنید که طبیعتا هر چقدر این لباس ها زیباتر و با کیفیت تر انتخاب شوند، هویت بصری برند نیز طی این پروسه عمیقا حفظ خواهد شد.
هویت بصری برند
  • و اما مورد آخر ؛ طراحی داخلی و خارجی محلی که مجموعه در آن مشغول به کار است. کمپانی های خیلی بزرگ معمولا ساختمان ها و محیط کاری خودشان را به گونه ای می سازند که از بیرون نیز این ساختمان نشان دهنده ی هویت برند باشد و در این مسیر از چیزهایی غیر از بیلبورد و تابلو، برای طراحی خارجی محل کار استفاده می کنند. خوب این موضوع هزینه های زیادی را می طلبد که نمای خارجی یک ساختمان نیز مطابق با تم برند تغییر کند اما موضوع کم هزینه تر برای هویت بصری برندها می تواند به طراحی داخلی ختم شود. استفاده از رنگ ها و ابزارهای مختلف مطابق با تم برند و مجموعه در طراحی داخلی، می تواند قوی ترین هویت بصری داخلی را برای برند به ارمغان آورد.

تمامی این مواردی که گفتیم به بیانی خیلی ساده، این حس را به مخاطب القا می کند که این همه وقت و هزینه ی صرف شده برای این برند، حتما خروجی خوبی را نیز به وجود آورده است. در واقع شما با رسیدگی به هویت بصری برندتان این پیام را به مخاطب می دهید که کیفیت محصول و خدمات شما، حتما لایق این همه رسیدگی و هزینه بوده و هست. اینکه حتما چیز ارزشمندی پشت این همه استراتژی و تخصص وجود دارد که ارزش امتحان کردن را خواهد داشت.

هویت بصری برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *