چرا باید کوچ فردی داشته باشیم و کوچینگ فردی چیست؟

کوچ فردی

آیا شما هم به دنبال تغییر دادن رویه زندگی شغلی و یا فردی خود هستید؟!  از تکرار و روزمرگی‌های یکسان خسته شده‌اید؟ به دنبال موفقیت‌های چشمگیر در زندگی خود و یا دستیابی به اهداف بزرگ هستید؟ چقدر با کوچ فردی آشنا بوده و آیا می‌دانید کوچینگ فردی چیست؟! پس از شناخت و آگاهی در زمینه کوچینگ، می‌توان گفت که: یکی از انواع مهم آن کوچ فردی است. این نوع کوچ‌ها موجب می‌شوند که افراد پس از مشخص نمودن اهداف به صورت آگاهانه، فرصت‌های پیش‌رو و نقاط قوت خود را شناخته و بهترین اقدامات را برای دستیابی به محقق ساختن اهداف خود، به کار بگیرند.

عملکرد این کوچینگ به این شکل است که به افراد کمک می‌کند تا از استراتژی‌های اثبات شده و همچنین بسیاری از برنامه‌ریزی‌های اختصاصی استفاده نمایند، تا به اهداف بی‌نظیر و نتایج ستودنی دست یابند. اگر به دنبال تبدیل رؤیاهای خود به واقعیت‌های بزرگ زندگی هستید، حتماً باید از کوچ رشد فردی بهره‌مند گردید. عملاً شاهد هستیم که اغلب افراد موفق، مانند: مدیران، سیاستمداران، ورزشکاران و غیره از کوچ شخصی استفاده نموده و در نتیجه به موفقیت‌های چشمگیری دست یافتند. پس نتیجه می‌گیریم که مهم نیست چقدر در زندگی خود به موفقیت‌های بزرگ دست یافته‌اید. مهم است بدانید در هر مرحله از زندگی شخصی خود، نیازمند استفاده از کوچ شخصی هستید.

کوچ فردی

چه افرادی از کوچ فردی استفاده می‌کنند؟

تمامی افراد موفق در هر زمینه‌ای، اعم از: تجارت، ورزش، سیاست و غیره، به این مهم دست یافتند که، برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ و رؤیایی، فقط در بر داشتن استعداد، قدرت و توانمندی کافی نیست. این افرا به خوبی درک کرده‌اند که حضور یک منتور، حامی و یا کوچ شخصی برای هر کاری مهم و ضروری است. افرادی که سطح تفکر آن‌ها بسیار وسیع بوده و به کم قانع نیستند، خوب می‌دانند که برای پیشرفت در زمینه شغلی و حرفه‌ای خود نیازمند کوچ شخصی و یا بیزینس کوچ هستند. زیرا این افراد به دنبال کسب موفقیت‌های بیشتر هستند.

آن‌ها از قابلیت‌ها و توان خود آگاهی داشته و می‌خواهند از تمامی تجهیزات و ابزارها برای دستیابی به موفقیت‌‌های بزرگ، استفاده کنند. اما کوچ فردی چه کمکی به آن‌ها می‌کند؟ از همکاری کوچ شخصی در این زمینه، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ارائه‌ی برنامه ریزی‌های استراتژیک
  • از میان برداشتن باورهای بازدارنده
  • کنترل امور مالی با استفاده از بهترین متد و برنامه ریزی‌های بسیار دقیق
  • ارتباط نتیجه بخش و مؤثر بین کار و زندگی (ایجاد تعادل و توازن بین کار و زندگی)
  • تمرکز کلیه کارها و تلاش‌های ستودنی برای انجام اقدامات مؤثر و سازنده
  • افزایش انرژی با دوری از غوطه‌وری در گذشته و برخورد با موانع بازدارنده
  • ایجاد زمان آزاد‌تر برای دستیابی به دستاوردهای بیشتر جهت موفقیت‌های چشمگیر

آیا شما هم بر این باور هستید که با صرف زمان بیشتر، می‌توانید به تنهایی به موفقیت‌های بزرگ و رؤیایی خود دست یابید؟ این باور کاملاً غلط و پنداری بیهوده است. همیشه در کنار افراد موفق، شاهد نیروهای توانمند، با استعدادها و مهارت‌های مختلف هستیم که برای دستیابی به توسعه و پیشرفت‌های کاری، از آن‌ها استفاده خواهند نمود.

به طور کلی می‌توان گفت: هدف اصلی کوچ فردی بر این مبنا است که افراد را برای دستیابی به اهداف مشخص شده، همراهی نماید.

کوچ فردی

مهمترین جنبه‌های کوچینگ فردی کدامند؟  

پس از ذکر اهمیت استفاده از کوچ فردی برای دستیابی به موفقیت، حال می‌توان گفت که مهارت‌های فنی (سلف کوچینگ) را می‌توان در 3 گروه مختلف دسته‌بندی کرد:

  1. توسعه جسمانی: ( یکی از مهمترین فاکتورها برای کوچینگ توسعه فردی، توجه به توسعه جسمانی و یا همان کمک به سلامت جسمانی بدن است. حتما شما هم از تاثیرات فوق العاده‌ی تناسب اندام بر روی افزایش اعتماد به نفس، آگاهی دارید!!؟ برنامه ریزی دقیق برای ورزش مداوم، خواب مناسب و کافی، رژیم غذایی سالم، افزایش سطح ایمنی بدن و غیره در جهت توسعه جسمانی، بسی حائز اهمیت بوده است.)
  2. بهبود و توسعه ذهنی: (آیا مباحث تاثیرگذار بر روی توسعه ذهن را می‌شناسید؟ افزایش اعتماد به نفس، مدیریت احساسات مختلف هیجانی از جمله: کنترل خشم، مدیریت ترس، استرس و غیره، استفاده از افکار مثبت برای تغذیه ذهن، مدیریت زمان ، کسب مهارت‌‌های مهم دیجیتالی، کسب مهارت در زمینه‌ی ارتباطات و خود انگیزشی و مواردی از این قبیل بر روی بهبود و توسعه ذهنی، بسیار تاثیرگذار هستند.)
  3. توسعه شرایط روحی و روانی: (برخی از مشکلات مانند درگیری‌های پیش آمده و یا برخی از پیش‌آمد‌ها، ساخته‌ی ذهن افراد هستند و در کمتر مواردی به صورت واقعی رخ می‌دهند. اما تاثیرات مخرب آن‌ها بر روی ذهن و روان افراد، تا مدت‌ها باقی می‌ماند. برای جلوگیری از بروز این اتفاقات ناخوشایند، استفاده از ورزش‌های ریلکسیشن و مدیتیشن، وقت گذراندن در کنار خانواده، انجام دادن کارهای لذت بخش، طی کردن زمان مشخص برای خلوت کردن با خود و غیره بسیار کاربردی و هوشمندانه خواهد بود.)
کوچ فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *