چگونه نام یک برند را انتخاب کنیم

نام یک برند

 انتخاب نام یک برند، گام مهمی در برندسازی یک کسب و کار می باشد. شما برای برندسازی کسب و کارتان باید به نام برندتان به عنوان یک نوزاد نوپا نگاه کنید که در آینده قرار است هویت داشته باشد. در واقع نام یک برند تا حد خیلی زیادی می تواند بر روی هویت و موفقیت یک برند تاثیر بگذارد. بله! همه ی ما می دانیم که مبحث برندسازی یک مسیر پر پیچ و خم از اتفاقات و استراتژی های مختلفی است که افراد برای رسیدن به مقصودشان طی نمایند و این موضوع را هرگز نمی توان به تنها انتخاب نام یک برند و طراحی لوگو و غیره برای آن برند، محدود نمود.

حالا که در حال صحبت درباره ی انتخاب نام یک برند هستیم، شاید با خودتان بگویید که این مرحله شاید آسان ترین مرحله ی برندسازی یک کسب و کار باشد. در صورتی که اصلا این طور نیست. به منظور انتخاب نام برای یک برند، ممکن است که افراد اسم های مختلفی برایشان جذاب باشد، اما شما باید بدانید که تنها جذاب بودن برای نام یک برند بودن کافی نیست و ویژگی های مهم ترین نیز باید در کنار جذاب بودن، به دنبال نام انتخابی شما بیاید. یادتان باشد که نام برند باید به اندازه ی کافی جذاب و گیرا باشد، در حد و متناسب با شان کسب و کارتان انتخاب شود، مردم راحت بتوانند آن را به خاطر بسپارند، برای نمایش در تبلیغات آفلاین و آنلاین از جذبه ی مورد نظر برخوردار باشد و در نهایت برای ثبت دامنه، مشکلی وجود نداشته باشد.

مورد آخر به نسب سایر موارد به توضیح بیشتری احتیاج دارد؛ ببینید همانطور که می دانید هر کسب و کاری برای اینکه به موفقیت برسد به یک رسانه و وب سایت برای ارتباط گرفتن با مخاطبین خود احتیاج دارد. هر وبسایت نیز برای موجودیت در فضای اینترنت، یک آدرس اینترنتی را به خود اختصاص می دهد. به این آدرس های اینترنتی دامنه گفته می شود. هر وب سایت نوپا برای اینکه بتواند به خوبی شکل بگیرد، باید نام منحصر به فردی داشته باشد که تا حالا در هیچ جایی دامنه اش ثبت نشده است. البته این توضیحات بخشی از مراحل فنی ساخت یک وب سایت به منظور برندسازی یک کسب و کار نیز می باشد. در ادامه درباره ی اصول انتخاب نام یک برند، برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد :

نام یک برند

آشنایی با اصول انتخاب نام یک برند

 ببینید به طور کلی نمی توانیم یک فرمول ثابت را برای نامگذاری یک برند در نظر بگیریم. البته خیلی از برندهای معروف دنیا، به صورت اتفاقی و پشتکار فراوان به موفقیت دست پیدا کرده اند و شاید هرگز قبل از اینکه به چنین موفقیت هایی برسند به این فکر نکرده بودن که باید نام برندی درخور و متناسب داشته باشند. اما تجربه به همه ثابت کرده که یک کسب و کار در ابتدای مسیر خود باید برای انتخاب نامی شایسته برای کسب و کارش، اقدام نماید.

داشتن معنای مرتبط با زمینه ی فعالیت : نام برند شما باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند شامه ای از زمینه های کاری شما را نیز به مخاطب یادآوری نماید. به عنوان مثال نام ردبول به عنوان یکی از معروف ترین نوشابه های انرژی زا، به معنای گاو قرمز می باشد. به ی نگاه سطحی به معنای این عبارت، متوجه حس پویایی و انرژی زای جاری در نام مورد نظر خواهید شد. بنابراین انتخاب نام برند شما نیز باید به همین شکل، مرتبط با نوع فعالیت شما باشد.

نام برند باید منحصر به فرد و خاص باشد : خیلی از افراد گمان می کنند که اگر نامی هم آهنگ و نزدیک با نام برندهای معروف را انتخاب کنند، حتما مانند آن ها موفق خواهند شد. باید بگوییم که این فکر صد در صد اشتباست و نه تنها شما را به موفقیت نمی رساند، بلکه حس کپی بودن و دست دوم بودن را سریعاً به مخاطبتان القا می کند. از طرفی شرکت های بزرگ و معرف تنها برای اینکه نام برند خود را بکر و منحصر به فرد نگه دارند، حاضرند هزینه های زیادی کنند و از مجموعه ی شما شکایت کنند. پس یادتان باشد که اسم برند شما باید متمایز و منحصر به خودتان انتخاب شود.

نام یک برند

نام انتخابی باید راحت در ذهن بماند : اینکه یک اسم راحت باشد و به راحتی در خاطر مخاطب بماند، یکی از مهم ترین ویژگی های آن خواهد بود. در واقع علاوه بر به خاطر سپاری آسان، نام انتخابی شما باید به راحتی در گوگل نیز جست و جو شود. به شما پیشنهاد می کنیم که حتی الامکان از اسم های مخفف استفاده نکنید، چرا که خیلی بعید است که مخفف یک عبارت فارسی، کلمه ی معنی دار و درستی از آب در بیاید، دوم اینکه این کلمات مخفف هرگز آسان و روان نخواهند بود. همچنین بیان کردن ریشه ی تمامی حروف مخفف، نیازمند هزینه های زیادی است که معمولا هر برندی از پس آن بر نمی آید!

نام برند شما باید قابلیت ثبت قانونی داشته باشد : بله! نام برند شما هم مانند نام هر کودکی باید قانونا ثبت شود؛ در غیر این صورت تمام هزینه ها و زحمت های شما عملا به فنا خواهد رفت. بنابراین اولین کاری که بعد از انتخاب نام یک برند انجام می دهید این است که برای ثبت قانونی آن اقدام نمایید.

نامی که انتخاب می کنی باید آینده نگرانه باشد : خیلی از نام ها هستند که تنها به دلیل ترند شدن بر روی زبان ها افتاده اند. یادتان باشد که این نام ها هرگز نمی توانند گزینه ی خوبی برای انتخاب نام یک برند باشند. نامی که انتخاب می کنید باید دقیقا بر اساس نوع فعالیت شما و در بی منظور ترین حالت و بدون هیچ گونه جبهه گیری خاصی تعیین شود. البته که در کنار تمامی این ویژگی ها، یادتان باشد که هویت بصری برند نام برند شما نیز بسیار مهم است. چرا که اولین موضوعی که بعد از انتخاب نام برند مطرح می شود. مسئله ی طراحی لوگو برای آن است که خوب این موضوع می تواند در شیک و مفهومی بودن طرح لوگو برای کسب و کار، تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. در نهایت شما می توانید از مجموعه هایی که به صورت تخصصی به برندسازی می پردازند، برای انتخاب نام برند خود کمک بگیرید.

نام یک برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *