کاریزما چیست؟

کاریزما

از کاریزما چه می‌دانید و چه تعریف کلی برای آن، به گوش شما خورده است؟!؟ این کلمه از اصالت یونانی برخوردار بوده که به معنای هدیه، نفع، جذابیت و یا سود، می‌باشد. در فرهنگ‌های مختلف شاهد تعاریف متعددی از این کلمه خواهیم بود. برای نمونه در زبان انگلیسی از این کلمه به عنوان یک هدیه و یا قدرت یاد می‌شود که، روح القدس آن را به فردی اعطا نموده است. در گذشته از این کلمه برای افراد مذهبی بهره برداری می‌شد. اما امروزه شاهد استفاده از آن در موارد غیر مذهبی نیز خواهیم بود. اولین استفاده غیر مذهبی از این کلمه در یک متن آلمانی رخ داد که جهان را حیرت زده نمود.

اما در یک تعریف بسیار کلی از تعاریف مختلف با فرهنگ‌های متفاوت انسانی، می‌توان به برخی از ویژگی‌ها و خصوصیات مهم و بی‌نظیر افراد، اشاره نمود که در خصوصیات فردی کمتر اشخاصی می‌توان آن‌ها را تجربه نمود. این یعنی همان بار معنایی بسیار مثبت و دلنشین.

کاریزما

کاریزما چیست و چه بار معنایی مثبتی را در بر دارد؟

حتماً شما هم دوست دارید که با صفت‌هایی در بین مردم توصیف شوید که از بار معنایی بسیار والایی برخوردار باشند. در بسیاری از تحقیقات، پژوهشگران به این مهم دست یافتند که کاریزما از نظر لغوی و فرهنگی، شباهت بسیار زیادی به کلمه‌ی شعور دارد. لذا نمی‌توان افرادی را مشاهده کرد که وقتی به آن‌ها بگویید که او کاریزما دارد، از شما ناراحت شده و یا به شما اعتراض کند.

پس از شنیدن نام کاریزما و یا فرد کاریزماتیک، چه ویژگی‌هایی در ذهن شما خودنمایی می‌کنند؟!؟ یکی از مهمترین و خاص‌ترین ویژگی‌های این افراد، برخورداری از تاثیرگذاری فوق العاده با نفوذ به لایه‌های عمیق احساسی افراد و جهت دهی به رفتارها و عادات و غیره آن‌ها، خواهد بود.  به این نحو که فرد کاریزماتیک می‌تواند به راحتی در تعامل‌های عادی روزمره به عنوان یک فرد الهام بخش و همچنین الگو، شناخته شود.

کاریزما

ویژگی‌های کاریزما در افراد و یا فرد کاریزماتیک چیست؟

همانطور که ذکر شد، امروزه شاهد تعاریف بسیار زیادی برای این مقوله هستیم. لذا فرد کاریزماتیک به نوعی از دیدگاه افراد، مختلف بوده است. اما در کل می‌توان به افرادی که از خصوصیات و ویژگی‌های زیر برخوردار باشند، لقب کاریزما را ارائه نمود.

  • جذابیت فوق العاده از دیدگاه مختلف مردم
  • برخورداری از جذبه بسیار بالا از نظر تاثیرگذاری حیرت انگیز
  • الگوی مناسب بودن و قابلیت جهت دهی به دیگران به صورت فردی و یا گروهی

اما به طور کلی می‌توان گفت که: همه‌ی انسان‌ها به نوعی افراد کریزما دار را می‌شناسند و می‌توانند در گروه‌های مختلف مردمی آن‌ها را تشخیص بدهند. اما دستیابی به یک تعریف واحد و همچنین مشخص نمودن ویژگی‌های ثابت برای آن‌ها، بسی سخت و مشکل، خواهد بود. نشانه‌های قابل مشاهده، از جمله مهمترین ویژگی‌های یک فرد کاریزماتیک هستند.  

کاریزما

کاریزما مختص به چه رشته علمی است؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آید که در چه رشته‌های علمی، می‌توان شاهد مبحث کاریزما بود؟! اغلب افرادی که در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند، شاهد این خصوصیت در رشته‎‌های علمی خود هستند. به نحوی که در تمامی رشته‌ها، اعم از:

و غیره می‌توان شاهد تاثیرات خارق العاده‌ی آن نیز بود. در بسیاری از موارد در کسب و کار و تجارت‌های روزانه‌ی خود، شاهد بسیاری از افراد هستید که با بهترین متد، شما را برای یک معامله، متقاعد می‌نمایند. پس از انجام این معامله، کاریزما و یا همان تاثیرگذاری مثبت بر روی افراد، حتماً در ذهن شما خودنمایی خواهد کرد.

کاریزما

چگونه می‌توان کاریزماتیک بود؟

با توجه به اهمیت تکنیک‌های کاریزماتیک و برخی از الگوهای رفتاری مشترک، بسیاری از محققین و پژوهشگران از روش‌های مختلف برای شناخت رفتارهای مشترک، الگوبرداری کرده‌اند. برای اینکه بتوان به یک فرد کاریزماتیک در زندگی مبدل شد، باید ابتدا افکار و ذهن فرد مورد نظر با این خصوصیت را به طور کامل شناخت. سپس این الگوهای رفتاری را به بهترین روش، رشد و پرورش داد. بهترین متد برای رشد و پرورش این الگوهای رفتاری، تمرین‌های ساده به صورت تئوری و همچنین فعالیت‌های فکری به صورت روزمره، خواهد بود. در این صورت به راحتی می‌توانید شاهد حضور این خصوصیت برجسته در زندگی خود باشید. از جمله مهمترین مهارت‌ها در این زمینه عبارتند از:

  • مهارتهای کلامی: ( چند نفر از افراد کاریزماتیک را می‌شناسید؟ اگر با آن‌ها در ارتباط باشید، حتماً به یک مهارت مشترک و تعیین کننده در تمامی آن‌ها، پی برده‌اید. مهمترین و اصلی‌ترین مهارت در این افراد، برخورداری از فن بیان بسیار قوی و سخنرانی تخصصی و حرفه‌ای خواهد بود.)
  • ویژگی‌های ذهنی و رفتاری: ( یکی از کاربردی‌ترین اصول برای افراد کاریزماتیک، برخورداری از قدرت فوق العاده‌ی تصویر سازی ذهنی است. این ویژگی خاص موجب می‌شود که شما بتوانید از یک برنامه‌ریزی بدون نقص و کاربردی، بهره‌مند گردید.)
  • اشتیاق و خوش بینی: (از دیگر خصوصیات بارز در افراد کاریزماتیک، می‌توان به اشتیاق و خوش بینی آن‌ها اشاره نمود. گاها برخی از افراد سر و صدا، هیجان و حتی فریادها و قهقه‌های عمیق را ناشی از اشتیاق و خوش بینی، می‌دانند. اما اشتیاق و خوش بینی، افراد را به سمت حرکت و فعالیت تعیین شده سوق داده و به نوعی موتور محرک درونی افراد موفق، به شمار می‌رود.)
  • اعتماد به نفس: (تمامی افرادی که از این خصوصیت برجسته و منحصر بفرد برخوردار هستند، از درون به هر آنچه که هستند، اطمینان دارند. این افراد از قدرت بسیار بالای تاثیرگذاری بر روی دیگران، آگاه هستند. اغلب اعتماد به نفس آن‌ها در طرز صحبت کردن و حتی نگاه کردن آن‌ها نیز، مشخص است.)
  • امیدواری بسیار بالا: (چقدر با افرادی در طی روز ملاقات می‌کنید که از عزم راسخ و اراده‌ی پولادی برخوردار هستند؟! آیا می‌دانستید که افراد کاریزماتیک نیز با شکست مواجه می‌شوند اما، هرگز ناامید نشده و همواره  در تلاش هستند تا در حیطه‌ی فعالیت خود به بهترین‌ها دست یابند؟ امیدواری بسیار زیاد، علاوه بر افزایش اراده در این افراد، انگیزه و توان آن‌ها را نیز افزایش داده و آن‌ها را به سمت موفقیت، سوق خواهد داد.)
  • به روز کردن تمامی اطلاعات و کسب دانش: (افراد کاریزماتیک، همواره در پی یادگیری مطالب جدید و کاربردی هستند. این افراد همواره دانش خود را در زمینه‌های مختلف: روانشناسی، سیاسی، جامعه شناسی، اقتصاد و غیره، افزایش خواهند داد. در این صورت نه تنها دانش آن‌ها به روز است، بلکه دایره‌ی لغات آن‌ها نیز افزایش داده و می‌توانند از توانایی سخنوری جذاب، بهره‌مند گردند.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *