۷ روش برای استخدام موفقیت‌آمیز در آموزشگاه ها

استخدام

جذب و استخدام نیروهای متخصص در آموزشگاه ها قطعا یکی از نکات کلیدی برای تقویت هر کسب و کاری است در مجله آموزش به آموزشگاه قصد داریم به مقوله استخدام به صورت حرفه ای تر بپردازیم در اولین مطلب به بررسی 7 روش استخدام موفق پرداختیم.
روش های استخدام نیروی جدید برای آموزشگاه
1- چالش‌های نیروی جدید درک کنیم؛
2- سرعت آموزش و یادگیریشون رو بالا ببریم؛
3- کارمندان جدید رو بخشی از تیم کنیم؛
4- ارتباط دادن کارمند جدید با شرکای تجاری مهم؛
5- دستورات لازم به کارمند جدید داده بشه؛
6- به نیروها کمک کنیم تا به موفقیت‌های زودهنگام برسن؛
7- هدایت کارمندان جدید توی مسیر موفقیت.

چطور میتونید استخدام موفقی داشته باشید؟

مدیر یه موسسه یا آموزشگاه تعیین کننده موفقیت هر یک از افرادی هستش که استخدام میکنه. چون مدیر بهتر از هر کسی میدونه شخصی که استخدام کرده برای انجام کارها و وظایفش به چه امکاناتی احتیاج داره و برای رسیدن به حداکثر کاراییش باید چه مهارت‌ها، تکنیک‌ها و فنونی رو بلد باشه.
مدیر یک موسسه بیشترین نقش رو توی آموزش و آماده کردن نیروهای جدید داره. اگه روش سیستماتیک برنامه ریزی شده‌ای در این مورد داشته باشید، سرعت آماده به کار شدن نیروهای تازه تا پنجاه درصد بیشتر میشه. این یعنی شما هم زودتر به هدفایی که برای استخدام داشتید می‌رسید و نرخ شکست شما به کمترین اندازه ممکن میرسه.
شما هر اندازه سریع‌تر شروع به حمایت از کارمنداتون کنید بهتره. توی فاصله زمانی که شما یه نفر رو به عنوان نیروی جدید استخدام می‌کنید تا زمانی که اون شروع به کار میکنه، بهترین موقع برای شروع کردن آموزش و یادگیری به این فرد جدیده. اما اگه بلافاصله نیروی جدید رو مشغول به کار کردید هم راه‌هایی هست که سرعت روی روال افتادنش رو سریعتر کنید.
از توجه به «اصول مهیاسازی» باید شروع کنید. اصولی مثل: مستندسازی، آموزش سازگاری، فضا، حمایت و تکنولوژی. نکته مثبت اینه که بیشتر آموزشگاه‌ها توی این فاکتورها امکانات خوبی دارن.

آموزش و آماده‌سازی کارمندای جدید مساله مهمیه که از مدیر موسسه شروع میشه. برای این کار هفت روش وجود داره که با هم مرورشون می‌کنیم:
7 روش برای استخدام موفقیت‌آمیز

1- درک چالش‌های نیروی جدید

چرا آماده سازی و آموزش پرسنل جدید اهمیت داره؟ چون شروع به کار توی یه محیط جدید همیشه چالش‌های زیادی داره. حتی اگه کسی که استخدام می‌کنید سابقه کار مرتبط هم داشته باشه، باز هم وارد شدن به محیط تازه، که قطعاً اصول و روشهای منحصر به خودشو داره مسائلی پیش میاره که کار کردن توی روزای اول رو مقداری با مشکل مواجه میکنه.
نیروی جدید با روش‌های آموزشگاه شما آشنایی نداره، و نمیدونه شما برای پیش بردن کارا چجوری عمل می‌کنید.
یه بازه زمانی لازمه که فرد استخدام شده با نحوه پیشبرد کارها و فرهنگ آموزشگاه شما سازگار بشه. تحقیقات ثابت کردن که چالش‌های شروع کار، یکی از دلایل تغییر شغل و ترک شغل افراده و کارمند جدید هر اندازه اعتماد به نفس داشته باشه باز هم احساس آسیب پذیری میکنه.
مساله ای که مدیر یه آموزشگاه باید در نظر داشته باشه اینه که فضایی فراهم کنه که نیروهای جدید احساس راحتی کنن، و بدونن هر زمان که درمورد کارها و روش انجامشون سوالی دارن میتونن بیان و بپرسن. باید این اطمینان رو بهشون بدید که قضاوتشون نمی‌کنید و میدونید اونا با چه چالشایی مواجه هستن.
این مسائل حتی وقتی یه کارمند به یه بخش دیگه میره یا ارتقاء شغلی هم میگیره پیش میاد. شما میتونید از قبل چالشایی که ممکنه پیش بیاد رو در نظر بگیرید و متناسب با اونا توضیح لازم رو بهشون بدید. این مساله به همکاراتون نشون میده شما از وضعیتشون آگاهید و ازشون حمایت می‌کنید.

2- سرعت آموزش و یادگیریشون رو بالا ببرید

همونطور که گفتیم مدیریت اموزشگاه باید سعی کنه از قبل چالشای نیروهای جدید رو مد نظر قرار بده. با این روش میتونید آموزش‌های مفیدی رو همون اول کار بهشون بدید و باعث بشید هم توی زمان صرفه جویی بشه و هم استرس نیروها توی کار جدیدشون کمتر بشه.
مدیر اموزشگاه باید توی سه حوزه که اهمیت بیشتره دارن متمرکز بشه:
یادگیری فنی درباره اصول کار آموزشگاه: مثل آشنایی با دوره‌ها، سیستم، و محصولاتتون
یادگیری فرهنگی: رفتارها و هنجارایی که توی محیط آموزشگاه ایجاد کردید و پرسنل متناسب با اون برخورد می کنن. این موارد منحصر به فرد آموزشگاه شماست.
یادگیری سیاسی: اینکه همکار جدیدتون یاد بگیره توی آموزشگاه چطور تصمیم گیری می‌کنید، و فرد تازه وارد به حمایت کی بیشتر از بقیه نیاز داره. مدیریت باید همون شخصی که بیشترین کار مشترک با نیروی استخدامی رو داره توجیه کنه و ازش بخواد در کنار اون باشه و کمکش کنه که زودتر با روال کار آشنا بشه.

3- کارمندان جدید رو بخشی از تیم کنید

میتونید از روش کار جداگانه و استقلال فردی هم استفاده کنید، اما امکان مستقل شدن توی قالب تیمی هم ممکنه.
کار تیمی باعث میشه سرعت به وجود اومدن روابط کاری مؤثر بیشتر بشه. مدیر باید برای رسیدن به این هدف قبل از ورود نیروی تازه، تیم رو توجیه کنه که دلیل استخدام این فرد چی بوده و قراره چه نقشی توی موسسه داشته باشه.
توی اولین روز کاری باید کارمند جدید رسماً به بقیه معرفی بشه و برای همه مشخص بشه که باید برای رشد و یادگیری این فرد همکاری کافی داشته باشن.
باید برای ارتباط مؤثر کارمند جدید با تیم مقداری زمان در نظر بگیرید. با این روشها بهره وری و کارآیی فرد و تیم توی دراز مدت چشمگیر میشه.
ارتباط دادن نیروی جدید با ذی‌نفعان مهم
جدا از تیمی که با کارمند تازه ارتباط مستقیم داره، افراد دیگری هم هستند که کار و عمکلرد همکار جدید در موفقیت اونها هم تاثیرگذاره. پس به ایجاد ارتباط مؤثر بین اونها کمک کنید.
چرا مهم هستند و چجوری میشه بهترین ارتباط را با اونها ایجاد کرد؟
لیستی از این افراد تهیه کنید، جلو اسم هر کدوم توضیح مختصری بنویسید، و دلیل مهم بودن ارتباطشون رو هم یادداشت کنید. یه بازه زمانی برای برقراری ارتباط کاری بین این افراد و کارمند جدید در نظر بگیرید.

4- دستورات لازم به کارمند جدید داده بشه

قبل از اینکه کاری به افراد جدید بسپرید، دستورات و توضیحات لازم رو هم بدید. کاملاً بگید که چه انتظاری داریم و میخواهید این کارها چجوری انجام بشه.
راهنمایی شما باید به این سه سؤال مهم جواب بده:
– چه کاری رو باید انجام بده؟ برای وظایفشون اهداف و زمانبندی با حضور خودشون تهیه کنید. با این روش پیشرفت کار رو هم میتونید اندازه گیری کنید.
– کارها به چه صورتی باید انجام بشه؟ استراتژی‌هایی که برای انجام اهداف باید در نظر داشته باشن رو بهشون توضیح بدید. همچنین اولویت کار هارو هم مشخص کنید.
– چرا باید برای انجام این کار انگیزه داشته باشم؟ درمورد اهداف آموزشگاه و رویکردهاتون توضیح بدید و بگید که انجام درست این کارا تا چه اندازه برای پیشبرد اهداف آموزشگاتون مؤثره.
حتی اگر انتظارات سازمان از نیروی جدید زمان مصاحبه بهشون گفته شده بازم لازمه درک عمیق‌تری از مسائل پیدا کنند.

5- به نیروها کمک کنید تا به موفقیت‌های زودهنگام برسن

با تقسیم کردن کارای بزرگ به برنامه‌های کوچیک تر، همکار شما زودتر به تحویل کار میرسه و با انجام هر کدوم از این کارای کوچیک اعتماد به نفسش بالا میره.
افراد تازه وارد دائماً میخوان نشون بدن که توانایی انجام کارارو دارن، برای همین ممکنه اول کار بیشتر از حد توانشون مسئولیت قبول کنن. این مساله توی درازمدت راندمان کاری اونارو پایین میاره.
یه مدیر کاربلد از همون اول کارمند جدیدشو روی کار اصلی که باید انجام بده متمرکز نگه میداره و بهش روشایی رو یاد میده که برای رسیدن به هدفایی که براش تعریف شده سریعتر پیش بره. موفقت سریع کارمندا باید اصولی و به روش درست باشه.

6- هدایت کارمندای جدید توی مسیر موفقیت

یادتون باشه این حمایت‌ها نباید مقطعی باشه و فقط اول کار انجام بشه. یه مدیر موفق همیشه حواسش به نیروهاش هست و هیچوقت اونها رو رها نمیکنه و بهشون شنا کردن رو یاد میده.
وقتی محیط به این شکل اداره بشه وفاداری کارمندهاتون به شما و آموزشگاهتون هم بالا میره و صد درصد کارایی شون رو برای آموزشگاهتون میذارن.
درواقع این روش اداره کردن نیروها یه بازی دو سر برد حساب میشه و زمانی که لازمه تا پرسنل رو روال بیفتن رو به کمتریم میزان ممکن میرسونه.
این روش با انجام کارای ساده‌ای میتونه انجام بشه. مثل اینکه به طور منظم مثلاً دو هفته یه بار بپرسید “کارا چطور پیش میره” یا “مساله ای اذیتش کنه یا مانع کارش بشه براش پیش اومده یا نه”
یه کار اشتباه که میتونه از طرف شما انجام بشه اینه که به جای برنامه ریزی منظم و دخالت برای ایجاد یه رابطه کاری خوب، بذارید به مرور زمان این اتفاقات بیفته. این روش فقط باعث انفعال کارمند میشه و کمکی هم به اون نمیکنه.
مدیر یه آموزشگاه باید توجه داشته باشه که این موارد فقط درمورد کارمندای جدید نیست. بلکه بهتره همیشه و با همه پرسنل به این شکل همکاری داشته باشن.
کارمندایی که طولانی مدت هم برای شما کار میکنن ممکنه گرفتار چالش‌هایی بشن. اگه نتونن این احساس راحتی و اعتماد رو داشته باشن که مسائلشونو با شما مطرح کنن قطعاً کارا خوب پیش نمی‌ره.
کار آموزشگاه مثل یه سیستم میمونه، هر جا مشکلی پیش بیاد روی کار بقیه و طبیعتاً روی پیشرفت آموزشگاه تأثیر منفی داره.
برای مشاهده تمام مقالات با موضوع استخدام نیروهای متخصص برای آموزشگاه ها بر روی استخدام کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *