16 روش بازاریابی برای آموزشگاه با آموزش ویدیوی رایگان

16 روش های بازاریابی برای آموزشگاه

دراین مقاله به 16 روش بازاریابی برای آموزشگاه می پردازیم. در مقاله آموزشی قبلی آموزش به آموزشگاه پارس به اصل پارتو یا همان قانون 20/80 چیست؟ پرداختیم که از اصول اولیه کسب و کارهاست امروز به 16 روش بازاریابی برای آموزشگاه میپردازیم با محمد مهدی پدرام همراه باشید.

16 روش بازاریابی برای آموزشگاه:

بازاریابی از مسائل مهم برای همه بیزینس هاست. درمورد آموزشگا ها با توجه به اینکه یه بازار خیلی رقابتی داره، مهم تر هم هست. بازاریابی موفق، باعث جذب بیشتر دانش پذیر میشه. با معرفی 16 روش بازاریابی برای آموزشگاه و صنعت آموزش در خدمتتون هستیم:

 • 1- استفاده از ویدئو مارکتینگ
 • 2- استفاده از تبلیغات گوگل یا گوگل ادورز
 • 3- تشویق مخاطب ها به “تولید محتوا”
 • 4- استفاده از پتانسیل رسانه های اجتماعی
 • 5- برگزاری وبینار رایگان
 • 6- استراتژی برای بازاریابی تلفن های همراه
 • 7- استفاده از ایمیل مارکتینگ
 • 8- بازاریابی دهان به دهان با CX
 • 9- قیمت گذاری
 • 10- استفاده از مدرسان متخصص
 • 11- استراتژی رقابتی
 • 12- تبلیغات توی رادیو و تلویزیون
 • 13- تراکت و بروشور
 • 14- تبلیغات در بنرای سطح شهر
 • 15- روشای کلیکی
 • 16- تبلیغات توی روزنامه

موسسات آموزشی هم مثل همه کسب و کارای دیگه باید بتونن خودشونو به بازار عرضه کنن. کیفیت این کار روی جذب دانش پذیر خیلی موثره. اگه برای رده های سنی مختلف آموزش ارائه میدیم، در مورد بچه ها، حواسمون باشه غیر از دانش پذیر، باید خانواده شون رو هم بازاریابی کنیم.

هر اندازه رقابت توی یه زمینه بیشتر بشه، بازاریابی هم اهیمت بیشتری پیدا می کنه. در مورد صنعت آموزش، با افزایش پتانسیلی که داشته، زمینه کار و به همراهش زمینه رقابت بالا رفته. هر موسسه آموزشی باید تلاش کنه که در درجه اول سهمی از این بازار داشته باشه، و در مرحله بعد بتونه از سهم رقبا کم کنه و به دانش پذیر خودش اضافه کنه. این رقابت، باعث شده سطح آموزش هم دائماً بالاتر بره.

کیفیت خدماتی که میدیم، قطعاً مهم هستن اما در درجه اول باید بتونیم دانش پذیر رو با آموزشگاهمون آشنا کنیم و اونارو به موسسه بیاریم. داشتن شرایط یه آموزشگاه خوب، برای نگه داشتن دانش پذیر خیلی موثره، که توی یه ویدیوی دیگه درموردش مفصل صحبت می کنیم.

روش بازاریابی برای آموزشگاه: اینکه ما آموزشگاهمون رو چجوری معرفی می کنیم، توی جذب مشتری مهمه. قبلاً روش ها سنتی تر بود و به اندازه الان تنوع وجود نداشت، البته رقابت هم کمتر بود، اما الان با پیشرفت تکنولوژی و بخصوص بعد از اومدن کرونا، با بیشتر شدن فعالیت آنلاین مردم، بهتره از روش های به روز استفاده کنیم. هر اندازه ما توی بحث بازاریابی و تبلیغ هزینه کنیم، به همون اندازه میتونیم درآمد و سودمون رو هم بیشتر کنیم، البته به شرطی که اصولی و حرفه ای کار کرده باشیم. (پیشنهاد میکنیم که مقاله “آموزش بازاریابی” حتما مشاهده کنید.)

خیلی از موسسات آموزشی با استفاده از تکنیک های متنوع بازاریابی، تونستن از رقباشون جلو بیفتن و قوی تر از قبل کارشونو ادامه بدن. در کنار اونا، برخی از آموزشگاه ها هم در معرض حذف و تعطیلی قرار دارن. همین موضوع کافیه تا باور کنیم داشتن یه استراتژی بازاریابی مناسب و به دنبالش تصمیم گیریای به موقع، می تونه یه تهدید رو به فرصت تبدیل کنه.

تبلیغات رو می تونیم به دو دسته تبلیغات محیطی و مجازی تقسیم کنیم. تبلیغات محیطی مثل پخش کردن تراکت و بروشور، نصب بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر، مترو و…، تبلیغات در رادیو و تلویزیون، و تبلیغات مجازی مثل تبلیغات در شبکه های مجازی، گوگل ادورز و… .

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ، ما برندمون رو حتی توی دورترین نقاط هم معرفی می کنیم. با ارائه آموزش مجازی در کنار دیجیتال مارکتینگ میتونیم تعداد زیادی دانش پذیر مجازی جذب کنیم. درواقع این همون تحقق شعار آموزش بدون مرز هست.

برای شروع بهتره که حتما یه وبسایت قوی با مشخصات فنی خوب داشته باشیم که بتونیم مراجعات اینترنتی رو هم پوشش بدیم. فعالیت در هر دو حوزه حضوری و انلاین مهمه، چون خیلی از دانش پذیرها شرایط حضوری کلاس اومدن رو ممکنه نداشته باشن. حالا که بسترسازی مناسب رو انجام دادیم، بازاریابی مون رو چجوری باید جلو ببریم؟ ما 16 روش بازاریابی برای آموزشگاه رو اینجا بهتون ارائه می کنیم. قطعاً شما می تونید روش های دیگه ای که منحصربه فرد هست برای وب سایتتون در نظر داشته باشین.

16 روش بازاریابی برای آموزشگاه

 1. استفاده از ویدئو مارکتینگ

روش بازاریابی برای آموزشگاه: حافظه تصویری معمولاً قوی تر عمل می کنه، با استفاده از ویدیو برای معرفی خودمون، عملاً تصویر سازی می کنیم. آدما کلاً موجودهای بصری هستن که تصویر رو به متن ترجیح میدن. به همین دلیل راحت میشه گفت ارزش یه ویدیو بیشتر از هزار کلمه متن هست. احتمال اینکه مخاطب یه ویدیو رو تا آخر ببینه بیشتر از اینه که یه متنو تا آخر بخونه. با این کار ساده تعداد مخاطبای بیشتری رو میتونیم با خودمون آشنا کنیم.

حالا هر اندازه بیشتر رو ویدیو تون کار کنید و حرفه ای تر انجامش بدین قطعاً تاثیرش بیشتره. ولی حواستون باشه که مصنوعی نباشه و هر توضیحی که در مورد آموزشگاه میدیم باید صادقانه باشه. دانش پذیر باید وقتی حضوری مراجعه می کنه، موسسه رو همونجوری ببینه که ما معرفی کردیم و گرنه اعتمادش به ما رو از دست میده.

با یه ویدیو جذاب، مخاطب حس خوب و تجربه مثبتی از ما تو ذهنش میمونه و وقتی به خدمات آموزشی نیاز داشته باشه سریعاً ما رو یادش میاد. یا زمانی که کسی ازش درمورد آموزشگاه نظر بخواد ما رو معرفی می کنه.

تولید کردن محتوای ویدیویی کار سختی نیست، و خیلی راحت میشه انجامش داد. ولی بهتره یه مقدار درموردش یاد بگیریم تا حرفه ای تر و موثرتر عرضه ش کنیم.

 1. استفاده از تبلیغات گوگل یا گوگل ادورز

با دادن هزینه به گوگل، سایت ما بدون در نظر گرفتن رتبه، در ردیف اول صفحه یک گوگل نمایش داده می شه. این هزینه به دلار باید پرداخت بشه و به ازای هر کلیک مقدار مشخصی از پول ما کم می شه.

گوگل ادز بر اساس کلمات کلیدی کار می کنه. ما میتونیم برای کلمات مورد نظرمون هزینه پرداخت کنیم و هر بار که اون کلمات سرچ میشه سایت ما توی ردیف اول به کاربر نمایش داده بشه.

 1. تشویق مخاطبان خود به “تولید محتوا”

می تونیم کمپین هایی راه بندازیم و از مخابمون بخوایم برامون تولید محتوا کنه. اینکه یه نفر دیگه، از ما تعریف کنه تاثیر چند برابر بیشتر از معرفی کردن خودمونه. گرفتن ویدیو از دانش پذیرامون در صورت میل و رضایتشون و قرار دادنش توی سایت یه روش فوق العاده جذاب و موثره. حتی می تونیم ازشون بخوایم برامون ویدیو بفرستن و بگن تجربه شون از همراهی با ما چی بوده.

یا یه کمپین داشته باشیم که تجربه شون از استفاده از خدمات ما رو توی صفحه های اجتماعی خودشون پخش کنن. به همین راحتی با صرف کمترین هزینه ما تبلیغ خیلی موثری داریم.

 1. استاده از پتانسیل رسانه های اجتماعی

تمام رویدادها، کمپین ها، تجربه های دانش پذیر هامونو توی شبکه های اجتماعی مون عرضه کنیم. فعالیت درست توی فضای مجازی می تونه ارتباط ما با مخاطب رو بیشتر کنه و یه حس خودمونی بودن بهشون بده که اعتماد اونارو برای ما بوجود میاره.

کنفرانس ها و سمینارهایی که میذاریم، حتی تیکه هایی کوتاه از آموزش مدرسامون رو می تونیم توی صفحه هامون نمایش بدیم یا ازشون لایو بذاریم. با این روش ها خودمون رو در معرض دید بیشتر قرار میدیم.

 1. برگزاری وبینار رایگان

هم بصورت کنفراسی و آنلاین و هم حضوری میتونیم وبینار و سمینار برگزار کنیم. نرم افزارهای زیادی هستن که می توینم برای برگزاری کلاس های آنلاین استفاده کنیم. با این روش ها اعتماد مخاطب رو می تونیم کاملاً جلب کنیم. تعداد زیادی از کسایی که متقاضی آموزش هستن توی وبینارها و لایوهای ما شرکت می کنن تا کیفیت کار ما رو بررسی کنن و سطح کارمون رو با رقبا مقایسه کنن. پس در درجه اول اینکه حضور داشته باشیم و در درجه بعدی کیفیت خوبی از خودمون ارائه بدیم اهمیت زیادی داره.

 1. داشتن یه استراتژی برای بازاریابی تلفن های همراه

تقریباً همه الان تلفن همراه دارن. حتی بچه های کوچیک. برای همین بازاریابی موبایلی به ما کمک می که خیلی راحت در معرض دید باشیم. اگه از پوش نوتیفیکیشن و بقیه روش های بازاریابی تلفنی مستمر استفاده کنیم، باعث میشه تو ذهن مخاطب بمونیم. اگه به دنبال تبلیغات آنلاین هستیم، باید توی پلتفرم هایی انجامش بدیم که دانش پذیرهای ما بیشتر اونجا حضور دارن مثل یوتیوب و اینستاگرام و… .

 1. استفاده از ایمیل مارکتینگ

اگه بخوایم با ارسال ایمیل جذب مخاطب داشته باشیم بهتره که ایمیل هارو شخصی سازی کنیم. اسم و فامیل کاربر رو توی ایمیل بیاریم که احتمال باز شدنشو بیشتر میکنه. محتوای ایمیل هم اطلاعات مفیدی داشته باشه. برای این کار باید از قبل مخاطب هارو بر اساس نیازشون دسته بندی کنیم و برای هر دسته محتوای مناسبشون رو بذاریم و راهکارای آموزشی متناسب رو ارسال کنیم.

 1. بازاریابی دهان به دهان با CX(خلق تجربه برای مشتری)

با خلق تجربه خوب برای مشتری، میتونیم یه حس خوب برای دانش پذیر ایجاد کنیم. یه تجربه خوب باعث میشه مشتری ما رو به دیگران معرفی کنه. با رعایت نکات CX می تونیم هم مشتری رو نگه داریم و ترغیب کنیم برای دوره های دیگه هم توی آموزشگاه ما ثبت نام کنه و هم موثرین تبلیغ و بازاریابی یعنی بازاریابی دهان به دهانو داشته باشیم بدون اینکه هزینه دیگه کرده باشیم.

 1. قیمت گذاری مناسب

تا جایی که امکان داره باید سعی کنیم سود مقطعی رو کم کنیم و هزینه کلاس هارو مناسب تر بذاریم و در عوض سود بلند مدتمون با جذب دانش پذیر بیشتر بالا میره. البته نباید برای کم کردن هزینه کیفیت خدمات و موسسه رو کم کنیم. به بهانه های مختلف می تونیم چند بار در سال کمپین های  تخفیفی بذاریم.

 1. استفاده از مدرسان متخصص

خیلی  وقت ها دانش پذیرها برای استفاده از آموزش یه مدرس خوب حاضر هستن مسیر دورتر و حتی هزینه بیشتری پرداخت کنن. استخدام مدرس حرفه ای خیلی راحت میتونه برای ما برندسازی کنه و جذب دانش پذیر رو برامون راحت تر کنه. به هر حال مهمترین مساله در یه آموزشگاه کیفیت آموزش اون هست که میتونه نقاط ضعف احتمالی ما رو هم پوشش بده.

 1. استراتژی رقابتی

برنامه بلند مدتی که موسسه برای بازاریابی و تبلغاتش در نظر می گیره استراتژی رقابتی می گن. ما باید دائماً نقاط ضعف و قدرتمون رو بررسی کنیم و با رقبا مقایسه کنیم. استراتژی رقابتی به موسسات آموزشی برای پیروز شدن بر رقبا کمک زیادی می‌کنه. این استراتژی با جواب دادن و تحمل فشار از سمت بازار رقابتی و ترکیب عملکردهای مختلف، مشتری ها رو جذب و جایگاه موسسه رو توی بازار رقابت تثبیت می کنه.

 1. رادیو و تلویزیون

رادیو و تلویزیون رسانه های پر مخاطبی هستن، با اینکه تبلیغات مختلف پشت سر هم پخش میشن و هر تبلیغ ممکنه اثر تبلیغ قبلی رو خنثی کنه اما همچنان از قوی ترین تبلیغات حساب میشن. تبلیغاتمون رو به صورت صوتی و تصویری آماده کنیم و برای تبلیغ به تلویزیون و رادیو بدیم.

 1. آگهی روی کاغذ، تراکت و بروشور

استفاده از آگهی های کاغذی یکی از روش های رایج هست که همه­مون هم توی خیابون باهاش برخورد داشتیم. استفاده از این روش هم در کنار روش های دیگه توصیه میشه. شاید به نظرتون تاثر چندانی نداشته باشه اما با همین روش تعداد زیادی دانش پذیر میتونیم جذب کنیم. ممکنه کسی قصد شرکت در دوره ای رو داشته باشه و با دریافت یه تبلیغ از ما در سطح شهر، همون زمان با ما تماس بگیره.

 1. بنرهای سطح شهر و محیط مترو

دیدن بنرهای آموزشگاه ما سطح شهر، باعث میشه توی ذهن مردم بمونیم و زمانی که به آموزش های ما نیاز داشته باشن باهامون تماس بگیرن.

 1. روش‌های کلیکی

روش کلیکی به این صورت هست که ما به سایت هایی که مرتبط با حوزه کاری ما هستن و مخاطب بالایی دارن تبلیغ میدیم. اونا بنر ما رو توی صفحه شون قرار میدن و کاربر با کلیک روی بنر وارد سایت ما میشه. هزینه ای هم که پرداخت می کنیم به تعداد کلیک هایی هست که می خوایم.

 1. آگهی توی روزنامه

یکی دیگه از روشای تبلیغات یک آموزشگاه، دادن آگهی به روزنامه ها است. البته این روزها فضای مجازی مخاطب های روزنامه ها رو نسبت به گذشته کمتر کرده و البته استفاده از آگهی ها برای آموزشگاه هزینه داره ولی در کنار روشهای دیگه میشه ازش استفاده کرد.

ما سعی کردیم مطلب کامل و جامعی آماده کنیم که همه موارد رو پوشش بده. اگه متد های دیگه هست که ما مطرح نکردیم، ممنون میشیم که باهامون به اشتراک بذارین. آموزش به آموزشگاه بی صبرانه منتظر دریافت نظر شماست. کافیه در مورد هر موضوعی نیاز به اطلاعات یا راهنمایی بیشتر دارین، با ما در میان بذارین که بهش بپر

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *